Foto-relacja z budowy frezarki 400x250x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#21

Post napisał: dziabi3 » 17 sie 2009, 21:54

flopio,

kolego bardzo bardzo solidna konstrukcja, dzięki tobie wiem co mnie czeka i czego nie spaprać aby osiągnąć podobny efekt co u ciebie

mam do ciebie jedno pytanie czym i jak ustawiałeś oś x do y aby kwadraty frezowane w płaszczyźnie xy nie był rombami , bo takie rzeczy jak nie wypoziomowanie si y czy x można załatwić planowaniem stołu

oświeć mnie kolego

a wyżarzanie to po to aby znikły naprężenia ?

jeśli tak to w jakiej temperaturze



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#22

Post napisał: DZIKUS » 25 wrz 2009, 17:49

ladna zabawka -w sam raz na maszynke do robienia pieniedzy...

mam kilka konkretnych pytan:
1. jaki jest rozmiar prowadnic i jaki jest rozmiar srub kulowych?
2. jakiej grubosci blachy uzyles na konstrukcje podstawy, nog i belki bramy? ile waza poszczegolne elemnty korpusu, ile wazy cala maszyna
3. ile godzin przeproacowala maszyna i jak sie sprawuje (wpada w drgania?)
4. masz jakies nowe filmiki? jesli tak to wrzuc na tube, ale parametry obrobki opisz "ludzkim" jezykiem, bez stosowania oznaczen symbolicznych - skoro inzynierowi sie nie chce sprawdzac w ksiazce co jest czym, to co dopiero zwyklemu smiertelnikowi :razz:
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
flopio
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 59
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:18
Lokalizacja: Gorzów / Szczecin
Kontakt:

#23

Post napisał: flopio » 06 paź 2009, 20:03

przepraszam za spoznione odpowiedzi, mam znowu nieco innych spraw na glowie, dlatego maszyna poki co stoi i cierpliwie czeka, az do niej wroce i dalej bede kontynuowal prace przy niej.
do kol. dziabi3:
prostopadlosc x-y ustawialem katownikiem precyzyjnym, przewracajac go, zeby mierzyc ta sama krawedz katownika, ale z dwoch kierunkow-zeby wyeliminowac ewentualny blad katownika. Mozna spokojnie do 1-2 setek za pomoca katownika osie ustawic. Wyzarzanie zlecilem w hartowni, nie wiem w jakiej temperaturze je robili. Prawdopodbnie nie bylo ono konieczne w tej maszynie, robi sie, zeby wyeliminowac naprezenia po spawaniu korpusu.
do kol. dzikus:
1-prowadnice rozmiaru 20, sruby 16mm
2-blachy 12mm na wszystkim, jedynie stopy nog 20mm. Podstawa 100kg, nogi po 25kg, belka 50kg. Calosc mysle, ze ok 250kg, nie wazylem, nie mam jak.
3-Na razie niewiele zrobilem - brak czasu- ale wstepnie moge powiedziec, ze o drganiach mowy nie ma. Przynajmniej z wrzecionem 0,6kW, nie wiem jak z wiekszym by to bylo, z wiekszymi srednicami frezow. Mysle jednak, ze ten problem przy tej masie korpusu i frezach do 10mm nie powinien istniec.
4-nie mam niestety nic nowego, ale jak cos sie pojawi obiecuje wrzucic na tube'a i opisac slownie ;)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#24

Post napisał: diodas1 » 06 paź 2009, 20:44

dziabi3, Wybacz ale mylisz się jeśli myślisz że planowaniem stołu da się zlikwidować nierównoległość obu prowadnic w osiach. Jeżeli prowadnice nie będą najpierw doprowadzone do równoległości a ułożyskowanie nie będzie się przy tym zakleszczać (są takie rozwiązania) to przy planowaniu uzyskasz stół który nie jest płaszczyzną tylko krzywizną na kształt wygiętej blachy. Ponadto wszystkie osie z kolei powinny być wobec siebie prostopadłe żeby nie tylko nie powstawały przy frezowaniu kwadratu romby ale także żeby i w pionie wszystko grało. Na koniec oś wrzeciona równoległa do osi z i dopiero wtedy planowanie,


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#25

Post napisał: dziabi3 » 11 paź 2009, 20:11

diodas1,

przemyślałem sprawę i faktycznie planowanie pomaga tylko i wyłącznie kiedy na poustawiane wszytki osie prostopadle i prowadnice równolegle a także płaszczyzny osi x i y będą równolegle to tylko stół teowy można liznąć dla wyrównania z płaszczyzną osi y i x
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


LifeGuard
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2008, 20:45
Lokalizacja: warszawa

#26

Post napisał: LifeGuard » 18 lis 2009, 19:05

Jeśli nie tajemnica to ile cię kosztowała budowa tego urządzenia i co zlecałeś do zrobienia a co mogłeś gdzieś za przysłowiową "flaszkę" zrobić.

Od roku interesuje się tematem i chwilowo zawiesiłem prace nad swoją konstrukcją


dimdraw
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 92
Rejestracja: 06 sie 2008, 11:49
Lokalizacja: WGM

#27

Post napisał: dimdraw » 26 lis 2009, 12:31

Witam serdecznie.
Moje pytanie dotyczy wyżarzania konstrukcji - gdzie i za ile (od kilograma czy może od gabarytów). Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marcin


Autor tematu
flopio
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 59
Rejestracja: 02 kwie 2006, 21:18
Lokalizacja: Gorzów / Szczecin
Kontakt:

#28

Post napisał: flopio » 26 lis 2009, 14:19

Witam,

koszt-materialy to jakies 10-12k(zalezy od kursow, producentow itd), reszta to obrobka. Na ceny obrobki chyba nie ma reguly, mozna zrobic ja za 3k, a rownie dobrze za 6k.

Zlecalem struganie rowkow pod prowadnice, szlifowanie plaszczyzn, roboty frezerskie. Mniej istotne elementy, np bloki pod silniki itp robilem sam. Wszystkie roboty slusarskie, spawalnicze itd robilem sam.

Wyzarzanie- ok300zl kosztowalo, 1,5zl/kg.
Chyba ta firma to byla, nie pamietam dokladnie:
http://www.zumi.pl/549454,Obrobka_Ciepl ... firma.html


Rav78
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 12 mar 2019, 19:47

Re: Foto-relacja z budowy frezarki 400x250x200

#29

Post napisał: Rav78 » 26 mar 2019, 17:36

Witam. Mam pytanie jak podlaczyc wrzeciono Perske takie jak u kolegi. Pewnie przez falownik ale czy moze byc falownik na 230V?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”