Frezarka CNC do materiałów lekkich

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
RaV
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 05 wrz 2007, 17:47
Lokalizacja: Rybnik

Frezarka CNC do materiałów lekkich

#1

Post napisał: RaV » 05 wrz 2007, 18:47

Na początku chciałbym was wszystkich powitać, gdyż jestem nowy na tym forum.

a teraz do rzeczy:

Planuje wykonać frezarkę CNC o polu roboczym.. no właśnie... myślę nad 300x210, 300x300, 500x500...
Maszynka będzie głównie wykorzystywana do "zdrapywania" miedzi z laminatu, chodzi tutaj o niejako "produkcję" płytek drukowanych.

Zaczołem już tworzenie frezarki i oto dotychczasowe efekty:

Napisany program w Bascom'ie do mikroprocka ATtiny2313, silnik narazie sterowany prosto z płytki testowej własnej produkcji, wszystko działa jak należy, jeśli enable jest włączone to gdy podam impuls na step/clk silnik wykonuje jeden krok w strone określoną przez Dir. :smile:

Obrazek


No i mam jeszcze połowę części (reszta zamówiona na allegro) z których będzie wykonany sterownik na 3 silniki:

Obrazek


Mam pytanie co do zastosowania odpowiednich silników, mianowicie czy te 2 silniki będą sie nadawać na osie X i Y ? (zaznaczam że frezarkę chcę zrobić jak najmniejszym kosztem):

http://allegro.pl/item240369...cnc_2szt.html

Będzie to moja pierwsza frezarka CNC, więc proszę o jakieś rady, uwagi sugestie :wink:

Pozdrawiam RaV



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 05 wrz 2007, 20:29

No wszystko fajnie tylko ten silnik to troche przyslaby proponuje ci zrobic narazie frezarka na jakis kupnych sterach a puzniej dopiero testowac swoja elektronike.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 05 wrz 2007, 21:20

RaV pisze:Napisany program w Bascom'ie do mikroprocka ATtiny2313, silnik narazie sterowany prosto z płytki testowej własnej produkcji, wszystko działa jak należy, jeśli enable jest włączone to gdy podam impuls na step/clk silnik wykonuje jeden krok w strone określoną przez Dir.
Czy Kolega przewiduje implementację dla mikrokroku?

Wskazane silniki zdecydowanie wystarczą do napędu pierwszej (edukacyjnej) maszynki, pod warunkiem zastosowania śrub napędowych o małym skoku tzw. szpilek budowlanych.

Z jakich materiałów Kolega zamierza zbudować konstrukcję?


Autor tematu
RaV
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 05 wrz 2007, 17:47
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: RaV » 05 wrz 2007, 21:53

hmmm
Czy Kolega przewiduje implementację dla mikrokroku?
Niebardzo rozumiem o co chodzi ;-)


Co do materiałów z których maszynka będzie zbudowana to stal. Mam do wyboru kształtowniki zamknięte prostokątne o wymiarach: 50x30x3 , 50x20x2, 40x20x3, 50x25x3 muszę się na któreś zdecydować. Oczywiście możecie doradzać które wybrać :-)

Co do śruby to dokładnie tak jak piszesz. Chcę zastosować szpilkę budowlaną ø8 ew. ø10, do przesówania osi X Y Z powinno wystarczyć :)a szpilka ma bardzo drobny gwint. Myślę że jeśliby zastosować tulejki gwintowane na około 10-15 zwojów dałoby to całkiem niezłą stabilizację.

tylko kompletnie niemam pomysłu co do prowadnic

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#5

Post napisał: webserver » 05 wrz 2007, 22:46

Co do śruby to dokładnie tak jak piszesz. Chcę zastosować szpilkę budowlaną ø8 ew. ø10, do przesówania osi X Y Z powinno wystarczyć :) a szpilka ma bardzo drobny gwint. Myślę że jeśliby zastosować tulejki gwintowane na około 10-15 zwojów dałoby to całkiem niezłą stabilizację.
codow z tego nie bedzie ale do tych silnikow bedzie ok
RaV pisze:Cytat:
Czy Kolega przewiduje implementację dla mikrokroku?


Niebardzo rozumiem o co chodzi ;-)
chodzi o to czy twoj sterownik bedzie obslugiwal mikrokrok 1/4 , 1/8....
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
RaV
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 05 wrz 2007, 17:47
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: RaV » 06 wrz 2007, 00:12

Wiem jak sterować krokami aby uzyskać 1/2 kroków, niestety niewiem tego co do 1/4, 1/8 ale znając kroki to nie problem :)
modyfikacja programu zajmie do 10 minut z poprawkami ;)

Jeżeli mógłby mi ktoś udostępnić sekwencję kroków 1/4 i 1/8 to bardzo proszę :)
napewno się przyda.

Pozdrawiam RaV

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#7

Post napisał: webserver » 06 wrz 2007, 00:21

RaV pisze:Wiem jak sterować krokami aby uzyskać 1/2 kroków, niestety niewiem tego co do 1/4, 1/8 ale znając kroki to nie problem :)
modyfikacja programu zajmie do 10 minut z poprawkami ;)

Jeżeli mógłby mi ktoś udostępnić sekwencję kroków 1/4 i 1/8 to bardzo proszę :)
napewno się przyda.
heee to nie takie proste zeby uzyskac mikrokrok musisz wysterowac silnik za pomoca PWM a do tego jest ci potrzeba odpowiednia elektonika no i procek a tym bardziej napisanie programu Bascom'ie moze byc niezwykle uciazliwe.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
RaV
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 05 wrz 2007, 17:47
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: RaV » 06 wrz 2007, 10:28

Jak możesz opisać na jakiej zasadzie jest sterowanie krokami wraz ze sterowaniem sygnałami pwm to poprosze

Generowanie sygnałów PWM jest możliwe w bascomie ;-)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#9

Post napisał: Leoo » 06 wrz 2007, 12:38

RaV pisze:Jak możesz opisać na jakiej zasadzie jest sterowanie krokami wraz ze sterowaniem sygnałami pwm to poprosze
W tym miejscu dochodzimy do pewnego zakrętu na drodze budowy maszyn CNC.
Mamy dwie drogi: Kolega wplącze się w projektowanie elektroniki, pewnie na długie tygodnie, w tym czasie zapał do budowy osłabnie, za dwa miesiące cały projekt wyląduje w garażu lub piwnicy.
Druga: Zamiast odkrywać "koło na nowo" wystarczy sięgnąć po gotowe rozwiązania. Jeśli maszyna na być lekka to jako sterownik silnika polecam układ TA8435, który posiada mikrokrok. Można kupić go za mniej niż 20pln w firmie Poltronic. Reszta elektroniki to praktycznie zasilacz. Płyta główna nie jest konieczna. Sterowniki można podłączyć bezpośrednio do portu LPT.

Kiedy kolega uruchomi maszynkę i zacznie na niej pracować okaże się, że w trakcie frezowania wększych detali uzyskujemy, niejako za darmo, dużo czasu na odświeżenie wcześniej odłożonych projektów elektroniki.


Autor tematu
RaV
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 05 wrz 2007, 17:47
Lokalizacja: Rybnik

#10

Post napisał: RaV » 06 wrz 2007, 14:04

Właśnie niechcę sięgać po gotowe rozwiązania tylko samemu do tego dojść :) jak wiadomo przy takiej pracy można zdobyć dużo doświadczenia ;)

Co do sterowania to zastosuje chyba 1/2 i powinno wystarczyć.

ten silnik co na zdjęciu posłuży prawdopodobnie na oś Z jest mały ale powinien ruszyć.
A do tego jest dokładny 96steps/obrót przy zwykłej pracy, dla 1/2 to aż 192 kroki.
Śruba o skoku 1mm.... dokładność powinna nawet być. Teoretyczna dokładność to 0,00521 mm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”