frezarka cnc konstrukcja metalowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
hakorgon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 10 mar 2009, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

frezarka cnc konstrukcja metalowa

#1

Post napisał: hakorgon » 11 kwie 2009, 16:00

Witam zaczynam się przymierzać do zbudowania frezarki cnc z metalu. Zbieram potrzebne informacje oraz porady wcześniejszy temat był w konstrukcji drewnianej ale z niego zrezygnowałem ponieważ nie odpowiadał moim wymaganiom. Zakładam ze frezarka będzie miała ~ 80cm x 60cm te wymiary są bardzo niedokładne bo prawie napewno się zmienią. Pole pracy powinno być takie około 50cm x 40cm ewentualnie 50 x 50 co też jest bardzo dyskusyjną sprawą zamierzam użyć śrub trapezowych, wałków fi25 i fi20, silniki krokowe 3nm oraz sterowniki i płyta główna do nich dopasowana jako wrzeciono do testów posłuży najzwyklejszy cienkopis potem zamierzam włożyć dremela i z czasem ze wzrostem potrzeb może jakieś wrzeciono kress. rama będzie prostokątna stalowa ( bynajmniej chciałbym zrobić stalową ) ruchoma brama stół stały to też kwestia do przedyskutowania może odwrotne rozwiązanie było by lepsze ?? teraz Prosił bym was Forumowicze o rady ogólne co powinienem zrobić a co zmienić w swoim projekcie. Budżet nie ograniczony ponieważ rozkładam kupowanie części w czasie z dopływem gotówki. Wszystkie rady mile widziane czekam na odpowiedzi :)

Od razu powiem ze nie mam dostępu do spawarki tak pozatym tokarka i inne narzędzia mam pod bokiem.

PS. Proszę także o porady jak obtoczyć śruby trapezowe do łożysk i od sprzęgło do silnika tak żeby wszystko chodziło gładko i ładnie. Oraz o porady jak wszystko połączyć ( elektronikę ) tak żeby nic się nie spaliło ani nie zepsuło nie chcę nic spartaczyć podczas prac bo to ciągnie za sobą dodatkowe koszty a tego raczej bym nie chciał.

Kolejna rzecz którą chciałbym się dowiedzieć to jakie oprogramowanie zastosować. W zakładce z ogólnymi tematami o oprogramowaniu pisałem tylko wątek o machu2 gdzie i jak ściągnąć ale po dłuższym zastanowieniu i rozmowie ze znajomym zacząłem się zastanawiać nad step2cnc i eduCAD 2.6 CNC jeżeli ta frezareczka wyjdzie i będzie i będzie dało się nią obrabiać miękkie metale oraz drewno tak jak planuje jestem skłonny zakupić te programy ale tylko pod warunkiem że będzie to działało jak należy. Wyżej wspomniałem o materiałach obrabianych tak planuję żeby cnc obrabiało metal oraz drewno takie jak sklejka balsa także plastik żywice. Bardzo bym chciał aby dało się nią obrabiać metal choć wiem że nie będzie to proste dlatego też proszę o opinie na ten temat.

Chciałbym jeszcze dodać że mogę dać komuś ramę do pospawania i wyważenia z całym projektem nie mam takiej osoby ale jeżeli ktoś będzie skłonny mi pomóc kurierem podeślę chyba że ten ktoś był by z Wrocławia i zapłacę za robociznę wszystko jest do przedyskutowania od tego jest ten temat :)



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 11 kwie 2009, 18:26

hakorgon, A ja bym chciał gwiazdke z nieba ale doradzcie którą.
Zdecyduj się dokładnie czego pragniesz bo taki nic nie wskórasz.
Od czegoś powinienes zacząć ....
-planowane pole pracy 500 x 500
-obrabiane materiały drewno,tworzywa np z uwzględnieniem aluminium
-brama stała
-wałki podparte
-sterowanie m542
- i itd może wtedy ktos predzej coś Ci powie....
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2009, 10:45 przez KAJOS, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
hakorgon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 10 mar 2009, 23:10
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: hakorgon » 12 kwie 2009, 09:42

No cóż jedyny Kajos się odezwał w sumie stwierdzając że nie wiem czego chce no nic bywa.

Ale mogę powiedzieć to że już prawie wszystko zaprojektowałem i powoli zacząłem ściągać części.

To co ustaliłem to :
- Aluminiowa wzmocniona rama ( w poniedziałek dam fotki już po spawaniu i innych czynnościach )
- prowadnice liniowe
- śruby kulowe
- serwo mechanizmy i do nich elektronika. Sterowniki UHU.
- magazyn ruchomy na 3 narzędzia
- chłodzenie mgłą olejową
- falownik
- czujnik długości narzędzia
- prowadniki do kabli
- napęd przekazywany przez paski zębate 1:4
- panel do manualnego sterowania zaraz przy maszynie
- dodatkowo 4 grzybki rozmieszczone w różnych miejscach
- krańcówki szczelinowe
- oprogramowanie to artCam i mach 2 lub 3
- hamulce

Więcej pytań piszcie projekt zamierzam zakończyć do końca wakacji.

Wymiary frezarki ~to 100 x 80cm
a pole robocze to 80cmx60cm
ruchoma brama

[ Dodano: 2009-04-17, 22:57 ]
prosił bym o wszelkie opinie na temat projektu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”