Wszyscy robią to ja też

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#11

Post napisał: APY » 13 mar 2009, 04:07

ZiG pisze:
Jakie obroty ma twoje wrzeciono ?
Obroty tego wrzeciona to od10000-32000/min.Troszkę się doedukowałem i dziś sprawdzą przy mniejszych posuwach.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2009-03-13, 18:20 ]
Witam.
Dziś udało mi się wyfrezować detal bez łamania frezu :grin:
Tylko czy to normalne że kiedy osie jadą w lini prostej dźwięk wydobywający się z napędu jest ok.Natomiast przy frezowaniu np. koła napędy głośno warczą.
Pozdrawiam.
ps Sterowanie z Macha3



Tagi:


ZiG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 232
Rejestracja: 05 mar 2009, 22:39
Lokalizacja: Szczecin

#12

Post napisał: ZiG » 15 mar 2009, 11:06

W takim zakresie obrotów już można działać. Ważne też, czy frezy mogą zagłabiać się w pelen materiał w pionie, czy zjazd trzeba robić poza materiałem. Staraj się tak dobierać parametry, by nie przekraczać zaleceń producenta. Vc można dawać mniejsze, a ap zdecydowanie mniejsze przy mniej sztywnej obrabiarce. Co do warczenia to nie pomogę, bo pracuje na większych obrabiarkach.


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: jora38 » 15 mar 2009, 11:40

Czy kolega APY nie za szybki posuw jeszcze stosuje.
Przeglądając forum niejednokrotnie spotykałem się tu z pewnym „licytowaniem” - koledzy piszą to robiłem tyle czasu, a ja to tylko tyle itp. Filmy prezentowane trwają kilka minut, w trakcie tego czasu powstaje efektowny element. Robiąc pierwsze odpalenia tez ustawiałem maszynę 200, później 90 – 60 mm/min. Miałem piski, poniszczone frezy. Dopiero kiedy zjechałem z prędkościami do 30-13 mm/min wszystko działa jak trzeba. Mówię oczywiście o pracy w stali i metalach bo wiadomo, że drewno możemy frezować znacznie szybciej.
Te nieprzyjemne odgłosy z pod frezu mogą być spowodowane, że przy szybkim posuwie jego „zadek” przy obrocie zaczepia o materiał, natomiast w linii prostej kiedy jest to już kolejne przejście może nie ma o co zaczepiać. Przy mojej małej maszynce nie posiadam żadnego systemu chłodziwa, grawerując i frezując pryskam więc co jakiś czas WD-40. Frez tylko musi być idealnie ostry. Po jakichś czterech miesiącach prób, pozbyłem się pisków, zgrzytów, przestałem niszczyć frezy. Oczywiście jak już wcześniej napisałem do pracy w metalach przerzucam się na frezy CROWN, te pozostałe chcę dać do naostrzenia i będą służyły do lżejszych prac.
Wrzeciono mam takie samo a silniki słabsze. Prędkość wrzeciona ustawiałem na różne prędkości, najlepiej pracuje na 5.


Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#14

Post napisał: APY » 15 mar 2009, 16:12

Witam
jora38 pisze: Te nieprzyjemne odgłosy z pod frezu mogą być spowodowane, że przy szybkim posuwie jego „zadek” przy obrocie zaczepia o materiał, natomiast w linii prostej kiedy jest to już kolejne przejście może nie ma o co zaczepiać.
Odgłosy nie pochodzą od frezu ale z napędów,najgorzej jazgotają w przedziale 150-500mm/min i tylko przy jeżdzie po łukach.Powyżej i poniżej tych wartości jest w miarę ok.Przy jeżdzie prosto czy to w osi X czy Y jest cisza.Czy tak musi być czy można to jakoś poprawić.
Wartość 5 to rozumiem że na pokrętle wrzeciona.


Jutro dopiero bedę miał mozliwość zakupu frezów ,ma przyjechać do mnie przedstawiciel z Eltechu.
Jak możecie to doradźcie na co zwrócić uwagę przy zakupie żeby nie wcisnoł mi jakiejś lipy.Bo ja nie mam kompletnie pojęcia.
Wczoraj spradziłem jak frezuje w twardym tworzywie posów 600mm/min frez dwupiórowy HSS do metalu 6mm zagłebienie 1mm całkiem fajnie śmigało.Ale dalej nie wiem czy to dobre parametry. Tu filmik
Pozdrawiam.


pgoral
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2009, 18:44
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

#15

Post napisał: pgoral » 15 mar 2009, 16:17

A jak dodasz na osi z wrzecionem albo na wózku od osi Z jakiś dodatkowy ciężar na sztywno to zmieniają się prędkości przy których są te dźwięki?


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: jora38 » 15 mar 2009, 16:42

Jestem pod wrażeniem, co tu narzekać.
A – 5, tak oczywiście miałem na myśli pokrętło wrzeciona. Nie wiem jednak czy takie obroty sprawdzą się akurat w przypadku tworzyw, tu zastanowiłbym się czy nie ustawić mniej. A z tym jazgotaniem na łukach to nie wiem pracuję na znacznie mniejszych posuwach więc tego nie mam.


Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#17

Post napisał: APY » 15 mar 2009, 17:24

Witam.
pgoral pisze:A jak dodasz na osi z wrzecionem albo na wózku od osi Z jakiś dodatkowy ciężar na sztywno to zmieniają się prędkości przy których są te dźwięki?
Raczej nie bo przy symulacji zadania dzwięki z napedów są takie same.Moim zdaniem nie jest to związane z frezowaniem ale z pracą napędów.

Pozdrawiam.


pgoral
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2009, 18:44
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

#18

Post napisał: pgoral » 15 mar 2009, 18:35

Nie zrozumieliśmy się. Ja mówię o dołożeniu ciężaru. Masy. A nie siły. Właśnie myślę o napędach. Czy nie masz rezonansów związanych z napędami. Zbadaj (nieważne przy symulacji czy przy pracy) jak zmieniają się dolne i górne granice posuwów przy których są te dźwięki wraz ze zmianą masy.


Autor tematu
APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 13
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#19

Post napisał: APY » 16 mar 2009, 18:50

Witam.
pgoral, Chyba masz rację,będę musiał wypełnić profile wewnątrz.Zwiększy się masa i powinno być ciszej.Tylko że narazie brakuje mi czasu ale może w przyszłym tygodniu to zrobię i dam znać jaki efekt.
Pozdrawiam.


pgoral
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2009, 18:44
Lokalizacja: Wawa/Piotrków

#20

Post napisał: pgoral » 16 mar 2009, 19:52

Najpierw może może sprawdź montując na sztywno coś ciężkiego. Powinno przesunąć częstotliwość rezonansową w dół.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”