Strona 1 z 2

Frezarka ze stali, pole 300x300

: 22 lut 2009, 16:34
autor: raiden00
Witam,
Od jakiegoś czasu myślę o wykonaniu frezareczki o polu pracy 300x300, najbardziej zależałoby mi na wycinaniu w miedzi i aluminium. Do jej budowy planuje wykorzystać profile stalowe 80x80. Jako prowadnice użyję najprawdopodobniej podparte wałki fi16. Co do wrzeciona i napędów osi, to jeszcze nie wiem, okaże się w trakcie pracy :) Elektronika raczej napewno HomeMade. Oczywiście, z racji że jestem dość bardzo początkującym w temacie frezarek cnc mam mały zestawik pytań do osób, które wiedzą "trochę" więcej niż ja :P :
- po pierwsze, chciałbym się dowiedzieć czy śruby trapezowe fi16 wystarczą jako śruby napędowe?
- oś X planuje "złożyć" z 2 pospawanych profili 80x80, czy takie rozwiązanie zda egzamin?

Frezarka ma mniej więcej wyglądać tak, jak na rysunkach poniżej (są to moje pierwsze CADowe rysunki, więc najlepsze z pewnością one nie są). Rysunki jeszcze bez stołu i ośki Z, ale niebawem postaram się je dorysować :)

: 26 lut 2009, 14:43
autor: gmaro
raiden00 pisze:- po pierwsze, chciałbym się dowiedzieć czy śruby trapezowe fi16 wystarczą jako śruby napędowe?
Oczywiście wystarczą te śruby :wink:
raiden00 pisze:- oś X planuje "złożyć" z 2 pospawanych profili 80x80, czy takie rozwiązanie zda egzamin?
Owszem zda , powstanie nam profil 160x80 . :wink:


Z tego co widać na załączonych rys. jest poprawnie zaczęty projekt ja dodatkowo bym dał w podporach małe trójkąty .

: 01 mar 2009, 17:50
autor: situ
To co nabrudziłeś to najbardziej uniwersalna i najczęściej stawiana konstrukcja, więc mozesz byc pewne ze przy odrobinie wkładu pracy i dobrej technologii maszyna będzie dobra :mrgreen:

Jak będziesz spawał 2 profile to postaraj sie to wyrzażyć, bo konstrukcja moze dostac po du*** od naprężen cieplnych.
Małe gabaryty spokojnie odpreżysz w byle hartowni.

Śruby bym polecał Tr 18x4, mają rdzeń 12,8 więc mozna utoczyć na 12mm i wykorzystać handlowe łozyska w oprawkach ze strony sponsora które najmniejsze są własnie fi12.

Pomysl o tym.
Najlepiej to rzuć rysunki mocowań silników, łozyskowania śrub, mocowanie nakrętek, to bardzo ważne rzeczy niestety często olewane.

: 10 mar 2009, 11:57
autor: raiden00
No więc ... konstrukcję to oczywiście najchętniej bym wyżarzył całą, ale nie wiem czy będę miał gdzie ... na wszelki wypadek, jakbym nie znalazł w pobliżu siebie miejsca gdzie wyżarzają, konstrukcja będzie spawana TIG'iem , co mam nadzieje nie napręży mi zbytnio konstrukcji. Co do śrub, to chyba się jednak skusze na 18x4, ale jeszcze zobaczymy jak będzie z finansami, itp. Mocowań silników i tym podobnych detali jeszcze nie ma, będą się pojawiać z czasem, jak będzie rosła cała maszynka.
Wczoraj przybyły do mnie w końcu profile 80x80x4, to dam kilka ich fotek i kilka rysunków, całej z grubsza wyrysowanej maszynki z ładnymi trójkątno-podobnymi-czworobokami :wink:

: 10 mar 2009, 12:55
autor: gmaro
No są postępy , klasyk jednym słowem :wink:

: 10 mar 2009, 20:17
autor: raiden00
Dobra klasyka nie jest zła :mrgreen:
Jeszcze mam takie pytanie, odnośnie podpór pod wałki, czy da rade je zrobić ze stali i czy w ogóle można je wyfrezować ? :roll: Może i głupie pytanie, ale moja wiedza na temat obróbki metali za duża nie jest :roll: Z tego co widzę, to wszystkie sprzedawane są z alu, co pewnie jest czymś spowodowane, ale niestety do alu takich wymiarów nie mam dostępu ( w ostateczności bym zakupił). Pytam się, ponieważ mam dostęp do frezarza/frezarzy którzy mogą mi pofrezować za skromną opłatą, a podpory jednak swoje kosztują :wink:

: 11 mar 2009, 00:12
autor: skoti
raiden00 pisze:Z tego co widzę, to wszystkie sprzedawane są z alu, co pewnie jest czymś spowodowane
Jest to spowodowane kosztem produkcji :) Wiekszosc podpór jest produkowana podobnie jak profile aluminiowe poprzez wyciskanie . Jeżeli masz dostęp do taniego frezowania to smialo możesz je zrobić ze stali .Aluminium mozna duzo szybciej obrabiać niż stal niestety jest kilkakrotnie od niej droższe .

: 11 mar 2009, 07:14
autor: gmaro
raiden00 pisze:Jeszcze mam takie pytanie, odnośnie podpór pod wałki, czy da rade je zrobić ze stali i czy w ogóle można je wyfrezować ?
Oczywiście da rade , kiedyś w pierwszej maszynie zrobiłem takie prowadnice- głównym powodem był brak tak jak teraz dostępności do prowadnic w przystępnej cenie. A pracy w wykonaniu takiej podpory pod wałek nie brakuje.Dlatego warto to przekalkulować .AAaa jeszcze jedno pasowało by by po zamocowaniu wałka wysokość była powtarzalna bo potem przy montażu da to w kość :wink:

: 09 kwie 2009, 17:57
autor: raiden00
witam, profile już od jakiegoś czasu oddane do dalszej obróbki itd. Teraz można powiedzieć, że czekam tylko na gotowy szkielet, ale kiedy się go doczekam to nie mam pojęcia :grin: Korzystając z wolnego czasu chciałem się wziąć za elektronikę no ale zbytnio nie wiem na jakim układziku wykonać sterowniki. Co polecacie ta8435 czy L297+298 czy może jeszcze coś innego ? :mrgreen: Miałyby one na początek sterować TAKIMI SILNIKAMI No i co w ogóle sądzicie o tych silnikach ? W miarę dobre będą na początek ?

: 10 kwie 2009, 07:11
autor: gmaro
Ja w konstrukcji ze stołem roboczym 300x300 też stosowałem taki silnik 2Nm niemniej jednak maszyna dopiero rozwija skrzydła z silnikiem 3 Nm lub wyższym.Dla tego można zastosować te przez Ciebie zaproponowane silniki ale pamiętaj żeby dobrać właściwy sterownik o żądanej wydajności prądowej.