Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

Parę pytań odnośnie planów na frezarkę/ploter w celach edukacyjnych.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
migo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2020, 04:30

Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#1

Post napisał: migo » 31 gru 2020, 20:37

Witam wszystkich serdecznie :D

Trochę już czytałem tutejsze forum, sam też trochę myślałem nad tym co oczekuję od swojej maszyny. Patrzę bardzo trzeźwo na temat, bo co 2 temat to porywanie się z motyką na słońce (całkowicie to rozumiem, dla kogoś bez znajomości tematu pewne rzeczy mogą powierzchownie wydawać się dużo prostsze niż potem się okazuję).

Przechodząc do tematu, pracuję w narzędziowni, w zawodzie frezera siedzę parę lat. Obecnie pracuję na 4 osiowym Mazaku z ruchomym stołem.. No i nieubłaganie przyszedł ten moment nauki CAMa.. Jako, że nie cierpię uczyć się na kosztownych błędach (bo kto lubi :mrgreen: ) i chciałbym mieć opcję testowania każdej możliwej opcji w CAMie (docelowo będzie to CAM dużej znanej firmy zza Odry :roll: ) włącznie z dopracowywaniem postprocesorów. Doszedłem do wniosku, że odwzorowanie w rozsądnych wymiarach budowy takiej narzędziowej frezarki będzie niezłym sposobem na doskonałe poznanie systemu bez stresu na docelowej maszynie + doświadczenie odnośnie budowy, doboru materiału na ramę, narysowania modelu + obliczeniach.

Docelowo chciałbym obrabiać MDF o dużej gęstości, bo wydaję mi się, że to całkiem niezły materiał do prototypowania i chyba nie będzie wymagał maszyny 500+kg. (?)

No i już przechodząc do tematu samej frezarki, koszt całkowity to te parę tyś, nie zakładam konkretnego budżetu (ale muszę mieć to dokładnie zaplanowane bo nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto) . Chcę żeby było wrzeciono na oprawki stożkowe (czytałem coś o mokrym chińczyku?) , żebym był w stanie założyć jakąś małą głowicę, oprawkę na ER.. Ruchomy stół w X,Y, stół powiedzmy szer 800mm, długość 500mm, oś z 500mm (tutaj jakieś zeskalowanie "Pisaka" może, więc jeszcze docelowo strzelam w ciemno, ale tylko dla zobrazowania co mniej więcej mam na myśli ).

Więc chciałbym wykonać ramę/korpus, z planowaniem/szlifowaniem nie będzie chyba problemu, czy tam obróbką termiczną. Resztę raczej chciałbym kupić/zlecić. No nie chciałbym żeby to ważyło mln kg, więc docelowo rzeźba w jakiejś piance/drewnie(MDF), nie żadne stale/alu.

Wiem, że temat ciężki, być może ostatecznie sobie odpuszczę i będę to robił na żywca przy maszynie.. ale może warto się poświęcić i mieć maszynę którą w razie czego zrobię coś do domu i będę w stanie nauczyć się dowolnego CAMa.


Czekam, aż ktoś mądrzejszy mnie postawi na ziemie.. :mrgreen: Pozdrawiam



Awatar użytkownika

MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#2

Post napisał: MarLip » 31 gru 2020, 22:45

No to parę tys i szlifowanie ramy powinno sprawnie sprowadzić na ziemię....
K.I.S.S - Keep it simple stupid!

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#3

Post napisał: TOP67 » 31 gru 2020, 23:00

Programy CAM mają zwykle symulację. Czasami bardzo uproszczoną, ale w takim Fusion 360 widać materiał, narzędzie i oprawkę. Sygnalizowane są np. kolizje.


Autor tematu
migo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2020, 04:30

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#4

Post napisał: migo » 31 gru 2020, 23:05

MarLip pisze:
31 gru 2020, 22:45
No to parę tys i szlifowanie ramy powinno sprawnie sprowadzić na ziemię....
o chyba rzeczywiście nowa elektroda.pl się tutaj robi, wspomniałem tylko, że mam taką opcję. Na pewno byłaby wstępnie frezowana bo byłoby sporo do zebrania, ale racja nie jest to jakoś super zapewne wymagane. żeby to szlifować. Naprawdę prosiłbym o rzeczowe posty, a nie czepianie się, tak samo napisałem, że cena nie jest uzgodniona na te chwilę. Jak Ci napiszę, że póki co nie mam ograniczonego budżetu, będziesz zadowolony?

Proszę bardzo o rzeczowe posty, bo tak to tylko zaśmiecanie tematu.
Programy CAM mają zwykle symulację. Czasami bardzo uproszczoną, ale w takim Fusion 360 widać materiał, narzędzie i oprawkę. Sygnalizowane są np. kolizje.
Wiem, ale mimo wszystko wiem z praktyki nawet ze sterowników typowo na maszynie, że zawsze coś pójdzie nie tak w pierwszym etapie nauki, dlatego powstał taki pomysł.


kuba1im
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2011, 15:48
Lokalizacja: Tychy/Bieruń

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#5

Post napisał: kuba1im » 31 gru 2020, 23:37

No i będzie post do kosza, ale nie mogę... To jak kolega ma nieograniczony budżet i tak gardzi symulatorami to niech kolega kupi mazaka. Przecież zbudowana samoróbka i tak nie będzie na Mazatrolu. Więc cała nauka CAMa w las wg tego rozumowania. Nie neguję pomysłu budowy maszyny, ale powód (sprawdzenie poprawności programu z CAMa) jest idiotyczny.

Skoro kolega pracuje na Mazaku kilka lat to powinien wiedzieć jak wygląda dobrze zrobiony program, sprawdzenie go to nie powinien być problem.

No i ten podjazd do elektrody kolega napisał jakby na tym forum zęby zjadł a tu raptem "nowy użytkownik".

Awatar użytkownika

MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#6

Post napisał: MarLip » 31 gru 2020, 23:46

Przepraszam ale skoro pracujesz na takim stanowisku i czytasz forum to powinieneś się orientować mniej więcej ile co kosztuje. Sam korpus wyniesie te kilka tysięcy. Nie obrażaj się, pomożemy ale na te chwile trochę wróżenie z fusów.

Ramę chcialbys sam zrobić, dobrze zrozumiałem?
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


Autor tematu
migo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2020, 04:30

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#7

Post napisał: migo » 01 sty 2021, 00:08

MarLip pisze:
31 gru 2020, 23:46
Przepraszam ale skoro pracujesz na takim stanowisku i czytasz forum to powinieneś się orientować mniej więcej ile co kosztuje. Sam korpus wyniesie te kilka tysięcy. Nie obrażaj się, pomożemy ale na te chwile trochę wróżenie z fusów.

Ramę chcialbys sam zrobić, dobrze zrozumiałem?
Tak chcę ramę zrobić sam, a resztę raczej zlecić.

Tematów jest kilkaset, w żadnym nie ma takich konkretnych wymagań po prostu miałem nadzieję, że ktoś kto buduję tych maszyn sporo i ma dużą wiedzę doradziłby mi ile to +- wyniesie pieniędzy i jak temat by się rozwinął to chciałbym zlecić całą resztę elektryki/elektroniki żeby to nie trwało latami. Podałem sam zamysł, pole robocze, materiał, jakie mam możliwości obróbkowe, to że jestem w stanie wydać więcej na tą maszynę ale nie podaję widełek bo nie wiem ile kosztują konkretne czesci ktore są wymaganę. I mi piszesz, że wróżenie z fusów, to co ja mam jeszcze podać? :/

Potem jeszcze mi odpisuję zbulwersowany gość, co nie rozróżnia sterownika z maszyny od oprogramowania CAD/CAM i w dodatku, że to jest głupie mimo, że pomylił temat.

Po prostu usuńcie ten temat bo widzę, że tracę czas. Poświęcę czas na research, może jak zbuduję to tutaj wrzucę, może nie. Szkoda mi nerwów. Po prostu i tyle. Bo już kolejny temat tutaj czytam i widzę to samo. Przychodzisz z kulturą, dobrymi chęciami a i tak nic mi z tego.

Awatar użytkownika

MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#8

Post napisał: MarLip » 01 sty 2021, 00:15

No jak tam uważasz :) sprawdź proszę tylko ile kosztuje wrzeciono mokry chińczyk 2.2kw z falownikiem na allegro lub na ebay i potem wróć tutaj i porównaj to z tymi kilkoma tysiącami. I nie zgodzę się że przedmówca nie zna różnicy. Ba, nawet się pokuszę o stwierdzenie że zna dobrze. Natomiast widać że Ty nie zrobiłeś absolutnie niczego żeby się czegokolwiek dowiedzieć zanim napisałeś. Chcesz dalej wyceniać? Pole robocze masz, maszyna będzie ciut większa, policz ile kosztują profile z jakich budują tutaj ludzie na forum, dodaj potem koszty spawania i wyprowadzenie baz. Złapiesz chociaż pułap.
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7642
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#9

Post napisał: pukury » 01 sty 2021, 00:22

Hej.
Nie ma co się napinać :D
Założenia są dość ogólne.
Przecież inna będzie cena wałków a inna prowadnic rolkowych.
Inaczej przy śrubach kulowych inaczej przy trapezach.
I tak dalej.
Zrób jakiś projekt - coś narysuj - będzie wiadomo o co chodzi .
Inaczej to bicie piany.
Jakie silniki - jak przeniesiony napęd.
A jak zrobisz to opisz ( lub nie ) na forum.
Jeżeli chcesz żeby usunąć temat to raportuj.
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
migo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2020, 04:30

Re: Frezarka do MDFu (Założenie = szkolenie CAM)

#10

Post napisał: migo » 01 sty 2021, 00:36

A w innym temacie odradzają kupno na allegro bo jest dużo drożej niż po prostu kupić z alliexpress.

"Przecież zbudowana samoróbka i tak nie będzie na Mazatrolu. Więc cała nauka CAMa w las wg tego rozumowania. " Przeczytaj 5X, 10X może załapiesz... Nie no bo po prostu zaraz wyjdę z siebie, na przekór napiszesz, że gówno ma różowy kolor tylko, żeby było na Twoim?

Po prostu bardzo mało profesjonalne podejście, zaczynasz konwersację w chamski sposób i dalej w to brniesz. Jedynie TOP76 napisał w sposób kulturalny i rzeczowy, reszta tego chłamu to zwykły spam.

@pukury Za jakiś czas coś narysuję ale głównie chodziło mi o kogoś kto mi napiszę czy w to brnąć czy gra nie warta świeczki, bo nie chcę wtopić hajs a później się okażę, że 3/4 opcji NXa nie przetestuje :/ Tak czy tak widzę, że trzeba to narysować więc to zrobię.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”