Strona 1 z 1

Problematyczna oś Z - gubi kroki

: 01 lis 2020, 13:24
autor: AK95
Cześć. Od jakiegoś czasu walczę z gubieniem kroków na osi Z i już brakło mi pomysłów.
Początkowo myślałem, że po prostu zetka za dużo waży i silnik ma problem z jej podnoszeniem. Dodałem sprężynę gazową 100N i kręcąc ręcznie śrubą bez sprzęgniętego silnika, siła potrzebna do podnoszenia i opuszczania zetki jest zbliżona.
Niestety problem dalej występował.
Przykładowo jak włączę grawerowanie frezem V na jakieś 3h to po zakończeniu obróbki oś Z jest niżej niż była ustawiana. Przy prędkości 1800 mm/min i przyspieszeniu 150 mm/s^2 oś była niżej o ok. 2,4 mm. Puściłem ten sam plik na prędkości 1500 mm/min, przyspieszeniu 120 mm/s^2 i oś była niżej już o ok, 1,3 mm.
Dziwi mnie, że te zmiany miały jednak wpływ, ponieważ przy testowaniu osi mogę kręcić silnikami do zdecydowanie większych prędkości rzędu 5600 mm/min i silniki nie wypadają z synchro. Przewód do wrzeciona nie jest położony w prowadniku razem z przewodem silnika osi Z i jest puszczony inną drogą, więc myślę, że to nie jest kwestia zakłóceń z tego właśnie przewodu.

Poniżej wypiszę specyfikację maszyny, aby łatwiej można było zlokalizować problem.
Sterowanie: Linux CNC
Silniki krokowe: 4,2 Nm, 8-przewodowe, połączone równolegle 4,2A
Sterowniki: 2DM556S od Marka
Zasilanie: zasilacz serwerowy 42 V, 27A
Przewody silników krokowych: 0,75 mm^2, ekranowane
Na osi Z śruba kulowa 1605

Ustawienia sterowników
mikrokrok 1/4, smothness 1 na wszystkich osiach, redukcją prądu na postoju do 50%
przełożenie na pasku HTD-5M-15 silnik:śruba 1:2 (15:30)

Re: Problematyczna oś Z - gubi kroki

: 01 lis 2020, 15:25
autor: gothye
Podaj jaki masz prąd na sterowniku ustawiony , oraz zamień sterownik od Z np z X i sprawdź .
Wyłącz smothness przed zamianą sterowników , aby wyeliminować jak najwięcej od strony elektroniki .

Re: Problematyczna oś Z - gubi kroki

: 01 lis 2020, 15:38
autor: TOP67
Wpływ zakłóceń od wrzeciona, łatwo wykluczyć, po prostu nie włączając go.
Sprawdź jeszcze czy sprzęgło jest dobrze zamocowane na śrubie. Od drgań może się poluzować.

Re: Problematyczna oś Z - gubi kroki

: 01 lis 2020, 17:57
autor: drzasiek90
Ja miałem kiedyś podobny problem, tyle że nie w osi z. Z tym, że u mnie działo się to chyba szybciej w czasie, w ciągu 3 godzin odjechało y sporo wiecej. No ale to zależy od przełożenia i podziału kroku oraz ile zmian kierunku obrotów w ciągu godziny jest w twoim programie, jeśli masz duże to jest to mozliwe. Puszczając program który po prostu ruszał osią w jedną i drugą stronę po czasie pozycja zero była gdzie indziej. Winny okazał się czas opóźnienia sygnału kroku w stosunku do sygnału koerunku. Ogólnie chodziło o to, że przy zmianie kierunku obrotów zmienia się stan pinu kierunku. W momencie gdy kierunek zmieniany jest że zbyt małym wyprzedzeniem przed sygnałem kroku, w momencie nawrotu np jeszcze jeden krok wykonany jest w poprzednim kierunku bo sterownik nie odczyta jeszcze nowego stanu sygnału dir. Łatwo to sprawdzić. Załóż jakiś wskaźnik na os silnika, ustaw tak sterowanie abyś mógł sterować o jeden krok. Daj kilka kroków w jednym kierunku, zaobserwuj w którą stronę kręci się znacznik, wykonaj krok w drugim kierunki i zobacz czy znacznik od razu poruszył się w drugim kierunku.

Re: Problematyczna oś Z - gubi kroki

: 10 lis 2020, 17:53
autor: AK95
Panowie, dzięki za podpowiedzi.
W pierwszej kolejności zamieniłem sterowniki osi Z i X. Puściłem ten sam plik, po 3h ten sam błąd około 1,3 mm.
Czytałem gdzieś, chyba na cnczone, że gość miał podobny problem z gubieniem kroków i dopiero przy ustawieniu na 1/2 kroku problem zniknął. Ustawiłem więc na 1/2 i przy okazji zmieniłem w LinuxCNC maksymalne odchylenie okresu bazowego z 40 000 ns na 50 000 ns. Puściłem ten sam plik i na szczęście brak przesunięcia w Z :) Winowajcą jest chyba komputer, który steruje maszyną. Ale nie przeszkadza mi to, że sterowniki są ustawione na 1/2 kroku, więc póki co tak zostanie.