Frezarka FYA32

Na złom czy pod dach?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
policemayster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2015, 16:43
Lokalizacja: PWSZ Chełm

Frezarka FYA32

#1

Post napisał: policemayster » 27 sty 2021, 09:08

Witam serdecznie. Od zaprzyjaźnionego zakładu dostałem propozycje kupna frezarki FYA32 (zdjęcie z internetu), maszyna wyjechała na zewnątrz i stoi tak od pół roku. Została zastąpiona frezarką CNC, do samego końca frezowała jakieś tam proste detale. Właściciel twierdzi, że wszystkie posuwy działają, wrzeciono jest ok, tylko lekko uciekają wymiary, bo maszyna jest leciwa. Płaszczyzna stołu w osi Y ucieka 0,1mm na całej długości, podobno da się to jakoś korygować. Cena tej maszyny to 1zł/kg, jak ja jej nie zabiorę to przyjedzie po nią złomiarz.

Podpowiedzcie czy warto się nad tym pochylać? W DTR (na zdjęciu) jest sposób w jaki powinno się sprawdzać geometrię, ale czy to jest coś warte jeżeli maszyna stoi na ziemi i jest nie wypoziomowana? Co do posuwów i reszty to mogę to sprawdzić z jakimś frezerem, pracuje w większym zakładzie i mogę kogoś o to poprosić.
Maszyna ma służyć hobbystycznie, sam pracowałem 3 lata na trzyosiowej cnc więc coś tam ogarnę.

Obrazek Obrazek




drhambone
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 187
Rejestracja: 27 lut 2013, 20:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Frezarka FYA32

#2

Post napisał: drhambone » 27 sty 2021, 09:40

Jak stół ucieka dychę, to geometri nie masz co sprawdzać, bo już wiesz że jej nie ma. Wyprowadzić pewnie można, regenerując łoże.

Jak chcesz się potem meczyć i wkurzać przy każdym detalu, że nie ma kąta, wymiaru, nieładna powierzchnia, bo luz na wrzecionie itd. to sobie ją odpuść. Wiem co mówię, kupiłem jakiś czas temu wytłuczoną 6p12 w cenie złomy i się z nią bujam do dzisiaj. Teraz już wiem, że wolałbym dać kilka razy więcej i mieć spokój. Frezuje też tylko hobbystycznie.

Pozdrawiam
Tomek
KEEP CALM AND AUTOMATE

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka FYA32

#3

Post napisał: bartuss1 » 27 sty 2021, 11:13

Zawsze może ją sobie zcncowić, przykrecić prowadnice itd, na koncu sobie obrobić płaszczynę, problemy robicie.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Frezarka FYA32

#4

Post napisał: Duszczyk_K » 27 sty 2021, 13:00

Zadzwoń na złom, jest szansa że jadąc od razu na złom zarobisz, ponoć pod hutą Katowice cena 1,2zł. :)
Zależy co chcesz na tym robić, jeśli jakieś drobne i dokładne prace to zastanów się czy brać bo koszty prądu mogą mieć znaczący udział w kosztach pracy. Z drugiej strony lepiej mieć niż nie mieć, a za te 4 tysie (bo pewnie tyle waży) nic sensownego nie kupisz. No może tą Zośkę, ale to są nieporównywalne maszyny. Natomiast jeśli prace które wykonujesz będą grubszymi robotami np.: planowanie dużą głowicą, to bym brał i się nie zastanawiał, a jeszcze jak masz własny tani transport to już w ogóle bez chwili namysłu.
Płaszczyzna ucieka 0,1 na całej długości.... czyli jak będziesz robił detal o długości 100mm to pewnie nawet nie zauważysz tego uciekania. Ja też jestem hobbystą, ale śmiem twierdzić że do prac takich jak:
-równianie brzegów grubych blach spod gilotyny,
-fazowanie blach pod spawanie,
-wiercenie otworów pod śruby,
-wykonywanie fasolek pod śruby,
-frezowanie obrysu detali niewspółpracujących,
Technicznie wystarczyła by Ci dokładność pewnie z 0,5mm ale czy Ciebie to zadowoli?

Poza tym czy kupując maszynę za 2 czy 5zł za kilo z internetu masz pewność, że będzie ona lepsza? No chyba, że będzie nowa, ale znowu w tym budżecie to będzie to chińska mini maszyna - czy lepsza od starego żeliwa?


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1236
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezarka FYA32

#5

Post napisał: bear » 27 sty 2021, 13:29

Duszczyk_K pisze:Zadzwoń na złom, jest szansa że jadąc od razu na złom zarobisz, ponoć pod hutą Katowice cena 1,2zł.

1.10zł dają w lokalnym złomie u mnie ;)
Duszczyk_K pisze:Płaszczyzna ucieka 0,1 na całej długości.... czyli jak będziesz robił detal o długości 100mm to pewnie nawet nie zauważysz tego uciekania.

Dokładnie. Ja bym brał a jak autor nie weźmie to niech chociaż da znać :)


Autor tematu
policemayster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 24
Rejestracja: 26 maja 2015, 16:43
Lokalizacja: PWSZ Chełm

Re: Frezarka FYA32

#6

Post napisał: policemayster » 27 sty 2021, 14:24

Maszyna stoi 4 domy dalej, więc transport raczej jest do ogarnięcia za grosze, albo i za darmo. Ogólnie mam przyzwolenie że mogę kręcić korbkami w tej maszynie w dzień i w nocy, w sobotę bedzie możliwość podłączenia do prądu to może nagram jakiś filmik i wrzuce, wiem że to lubicie :D


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16217
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Frezarka FYA32

#7

Post napisał: kamar » 16 lut 2021, 08:47

drhambone pisze:
27 sty 2021, 09:40
Jak stół ucieka dychę, to geometri nie masz co sprawdzać, bo już wiesz że jej nie ma.
Faktycznie dramat - dycha na dwumetrowym stole :) Fabrycznie kanały miały przesunięcia 1mm na tej długości.


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Frezarka FYA32

#8

Post napisał: atlc » 16 lut 2021, 09:07

No to nie maaz co się zastanawiać.
Przy takiej odległości do transportu to w najgorszym przypadku złomiarz przyjedzie 4 domy dalej :)
Jeśli to faktycznie dycha, to kompletnie nie ma się czym martwić.


drhambone
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 187
Rejestracja: 27 lut 2013, 20:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Frezarka FYA32

#9

Post napisał: drhambone » 17 lut 2021, 07:23

kamar pisze:Faktycznie dramat - dycha na dwumetrowym stole Fabrycznie kanały miały przesunięcia 1mm na tej długości.

Ale kolega napisał w osi Y, a tam powinno być 0,02 na 300mm wg dtr, to chyba trochę słabo?

Pozdrawiam
KEEP CALM AND AUTOMATE


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Frezarka FYA32

#10

Post napisał: Robert_K » 17 lut 2021, 11:46

policemayster pisze:Maszyna ma służyć hobbystycznie


Tam jest dość mocny motor główny (7,5kW) bo maszyna nie była liczona na prace hobbystyczne tylko na ciężkie oranie na 3 zmiany. Nikt bogatemu nie zabroni, ale do hobbystycznych prac mniejsza będzie bardziej ekonomiczna i zajmie mniej miejsca w garażu.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”