Projekt "Bożena"

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Projekt "Bożena"

#1

Post napisał: Alvar4 » 04 maja 2014, 13:52

Powitać majstrów :D

Dawno, dawno temu, za siedmioma wzgórzami i za siedmioma lasami zbudowałem sobie małą frezarkę CNC. Przyjechał do mnie kolega i jak ją zobaczył to się nią zauroczył i postanowił, że On tez chce być fajny i mieć maszynę :grin: .

Tak więc się zaczęło. Wymyślił sobie,m że ma to być duży ploter do sklejki i i tym podobnych miękkich materiałów. Pole pracy pozwalające obrobić format 1250x2500mm. Konstrukcja miała być z początku spawana z profili stalowych ale porzucił ten pomysł ze względu na słaba jakość profili stalowych i problemy z wichrowaniem się konstrukcji podczas spawania. Do tego wymyślił sobie, że ma to się wszystko łatwo dać rozkręcić i zmieścić do kombiaka żeby relokacja maszyny nie stwarzała gabarytowych problemów. Ma się dać wnieść przez wąskie drzwi łazienkowe i tyle :mrgreen:

Wstępny projekt powstał w sketchup-ie:


Obrazek



Konstrukcja skręcana z aluminiowych profili systemowych.

Do budowy frezarki znalazł jeszcze wspólnika. Zaczęło się kupowanie elementów.
Coś tam sami zaczęli składać ale im początkowy zapał prysł po kilku miesiącach bo się okazało, że bez wsparcia technicznego w postaci warsztatu nie za bardzo ta budowa idzie. Wspólnik się wycofał a kupione elementy zaczął pokrywać kurz. Po kilku miesiącach kolega Krzysiek zaczął zwozić elementy do mnie abym pomógł mu to wszystko dociągnąć do końca. Zimą tamtego roku przyjechały materiały na belkę osi X i troszkę gratów na oś Z. Ja mając do dyspozycji chińską wiertarkę stołową,starą tokarkę, zabytkową frezarkę i małą frezareczkę CNC ( https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t34420.htm ) łączyłem kolejno elementy.

Na pierwszy ogień poszła oś Z. Zamówiłem klocek aluminium, Krzysiek kupił śrubę kulczastą z blokami łożyskowymi z demontażu z Allegro i prowadnice ABBA 15-stki z wózeczkami.
Formatka poszła na zabytkowa frezarkę i po obróbce pozostało powiercić i poskręcać ją w całość. Zajęło mi to jakieś 3 wieczory.



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Belka osi X została oddana do firmy skrawającej metale i wyfrezowano w niej dwa rowki po przeciwnych stronach pod szyny 15-tki. Potem wystarczyło włożyć szynę w rowek, przewiercić, nagwintować i poskręcać całość. Zrobiliśmy tez taka obudowę skrzynkową mocującą wózki i nakrętkę śruby kulowej. Całkiem zgrabnie to wyszło. Aluminium na tą obudowę (krzyżak) dostaliśmy od firmy Printor (produkują płytki PCB) z Łodzi która wspiera ten projekt.



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Teraz została trudniejsza cześć zadania. Skąd pozyskać w miarę tanio profile systemowe na oś Y. Wybór padł na firmę Extremtech handlującą używanymi podzespołami maszyn. Pojechaliśmy do nich na miejsce i kupiliśmy dwa porządne profile aluminiowe 80x160 długości 3.2 metra. Na miejscu tez dobraliśmy sobie dwie 3-metrowe szyny THK HSR20 wraz z 4-ma wózkami. U nich półki aż się uginają od przeróżnych szyn, śrub, wózków....
Napęd w osi Y miał być za moja radą na pasie HTD 5M25 ale Krzysiek zrezygnował z tego pomysłu i wybrał listwy zębate o module 1.5 . Sam zaprojektował i zlecił do wykonania nogi i belki wykonane ze stali 3mm grubości. Mając te elementy już można było spokojnie składać ramę stołu.



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Czekało mnie teraz sporo pracy nad wymyśleniem napędu bramy. Wybór padł na napęd jednym silnikiem krokowym obu zębatek na listwie przez system pasów HTD 5M15 i napęd przenoszony na drugą stronę przez wał 20mm umieszczony w bramie. Jako że nie było chwilowo dostępu do frezarki CNC kolegi Dudi1203 to musieliśmy sobie radzić sami i aluminiowe elementy obrabiałem sam na swojej frezareczce CNC zapominając o tym że się nie da, że nie ma sztywności, precyzyjności i takie tam.... Dokładność obróbki przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Wszystkie elementy do siebie pasowały praktycznie bez poprawek.



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Krzysiek zajął się elektroniką i elektryką. Za sterowanie maszyny odpowiada Piko CNC. Silniki krokowe w osi X i Y o momencie trzymającym 7Nm i w osi Z silnik 4 Nm. Drivery silników to DM 850. Komplet silników, driverów i zasilaczy z firmy Longsmotor z Ebay.



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Pierwsze uruchomienie miało miejsce 1-szego maja. Nawet Dudi przyjechał popatrzeć na maszynę. Był grill, kiełbaski, browarki :grin: ....

Film z pierwszego frezowania:

[youtube][/youtube]


Fotki z uruchomienia maszyny:



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Frezarka docelowo ma stanąć w Łódzkim FabLabie więc rozbieramy, wkładamy do kombiaka i przewozimy do Labu na Piłsudskiego. W majówkę poskładaliśmy i odpaliliśmy maszynerię.
Operacja zakończona sukcesem :wink: Wreszcie mogę trochę odpocząć. :mrgreen:
Temat uzupełnię wieczorem. Pozdrawiam.



Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek
Obrazek.Obrazek



Bym zapomniał. Maszyna stoi w FabLab Łódź i ma służyć dla osób które chcą przy jej pomocy coś zbudować. Można przyjść i ja obejrzeć na żywo. Może nawet załapać się na jakieś frezowanie.


Obrazek


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#2

Post napisał: jomat » 04 maja 2014, 14:03

Zapomniałeś o najważniejszym. Dlaczego Bożena? I nie ma to tamto, gadaj jak na spowiedzi. :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#3

Post napisał: Alvar4 » 04 maja 2014, 14:14

W sumie to Krzysiek wymyślił jej to imię. Ja swoją nazwałem Betty, żeliwna Betty.

Ploter K&K Aka AluBożena sklejożerna - to jej pseudonim artystyczny :razz:

Więcej projektów tu na trello FabLabowym: http://trello.com/b/sE8Xil7m/fablab-hackerspace

Może to będzie nowa moda żeby maszyny sobie imieniem nazywać. Chyba mi się to wzięło z filmu 60 sekund. Oni tam nazywali sobie samochody imionami. Pamiętacie Mustanga o imieniu Eleonor.... :)
Obrazek

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#4

Post napisał: gaspar » 04 maja 2014, 14:25

Takie fotorelacje to jest to co tygryski lubią najbardziej :mrgreen:
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: gozdd » 04 maja 2014, 14:40

Eleanor... piękny sprzęt, marzenie :roll:

To wrzeciono nie jest troszkę za małe jak do takiej maszynki?
Jaka dokładność i jakie prędkości?

O coś jeszcze miałem zapytać i zapomniałem... Może za chwilę mnie oświeci :idea:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#6

Post napisał: Dudi1203 » 04 maja 2014, 15:42

Zamiast pokazac jak lata w y to frezują w x z jakimis wolnymi predkosciami. Pokazcie, że ta maszyna 30m/min lata na krokowcach :mrgreen:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 04 maja 2014, 17:57

fajnie wyszlo
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

#8

Post napisał: hecza » 04 maja 2014, 19:30

Najważniejsze, że potrafiliście RAZEM ją zbudować i mam nadzieję, że dalej będziecie umieli zgodnie ją RAZEM użytkować.

Życzę dalszego poszerzania parku maszyn.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#9

Post napisał: gaspar » 04 maja 2014, 20:13

Dudi1203 pisze: Pokazcie, że ta maszyna 30m/min lata na krokowcach :mrgreen:
No na listwach zębatych jest to osiągalne, sam modernizowałem megaplota aluminiaka na listwach zębatych z początku lat 2000 do pikocnc i teraz lata prawie po 20m/min na silnikach 3Nm :)
Tylko dynamika i nawroty takie krokowcowe.
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 04 maja 2014, 21:28

Trochę mi to przypomina shop bot cnc. Fajna zgrabna kobyłka wyszła, jaki koszt finalnie?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”