Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
borntofight00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2020, 21:14

Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#1

Post napisał: borntofight00 » 16 kwie 2020, 21:26

Witam, jest to mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich! Jestem na etapie budowy pierwszego plotera cnc, dosyć dużego (ok 1.8m x 0.8m) i byłbym bardzo wdzięczny za pomoc. Dosyć dawno temu udało mi się kupić z drugiej ręki elektronikę, teoretycznie kompletną, po amatorskiej przeróbce mini frezarki, aczkolwiek mam z nią problemy i mam nadzieję ze jest to mój brak wiedzy która właśnie staram się zdobyć. Bardzo chciałbym użyć możliwie jak najwięcej kupionych elementów. Jako bonus do zakupu dostałem mini frezarkę Sieg X1 oraz stary komputer na którym okazało się ze jest Mach3 z licencja poprzedniego właściciela wiec jako całość, chyba niezły zakup mimo iż wszystko zakurzone i ogólnie jeden wielki bałagan i kurz .. ale do rzeczy:

Płyta główna - CNC4PC model C1
Sterowniki - MSD542 x4
Silniki - FL60STH86-3008 BF x1 + dwa podobne, niestety bez naklejek wiec dokupię podobne do FL.
Trafo i reszta w załączonym schemacie który przerysowałem z tego co dostałem, nie jest to mój projekt oraz będzie przerobiony.

1. Silniki nie kręcą pomimo tego ze Mach pokazuje ruch przy użyciu strzałek na klawiaturze. Silnik trzyma prąd, nie da się go przekręcić. Na płycie głównej są diody, wydaje mi się dedykowane wyjściom, nie świeca, świeci się jedynie dioda ‘outputs status’, co powinienem sprawdzić po kolei, żeby zweryfikować czy płyta jest sprawna?

2. W jaki sposób sprawdzić czy sterowniki są sprawne? Napięcie jest ok, 42V na każdym. Napięcie pomiędzy A+ i A- oraz B+ i B- w przypadku podpiętego jednego silnika to 1.7V, w przypadku drugiego, 1.4V. Tam, gdzie nie ma podłączonego silnika, 42V pomiędzy A+ i A-. Prawidłowo?

Pytań mam więcej aczkolwiek chciałbym na początku zweryfikować czy płyta oraz sterowniki są sprawne. Załączone zdjęcia pokazują ustawienia Mach3, na których wcześniej teoretycznie wszystko działało.
Z góry dzięki za pomoc, wrzucę tu na forum pełen projekt w 3D oraz schemat po skończeniu projektu

Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Pawel
Załączniki
CNC.pdf
(106.31 KiB) Pobrany 96 razy



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#2

Post napisał: TOP67 » 16 kwie 2020, 21:42

borntofight00 pisze:
16 kwie 2020, 21:26
1. Silniki nie kręcą pomimo tego ze Mach pokazuje ruch przy użyciu strzałek na klawiaturze. Silnik trzyma prąd, nie da się go przekręcić. Na płycie głównej są diody, wydaje mi się dedykowane wyjściom, nie świeca, świeci się jedynie dioda ‘outputs status’, co powinienem sprawdzić po kolei, żeby zweryfikować czy płyta jest sprawna?

2. W jaki sposób sprawdzić czy sterowniki są sprawne? Napięcie jest ok, 42V na każdym. Napięcie pomiędzy A+ i A- oraz B+ i B- w przypadku podpiętego jednego silnika to 1.7V, w przypadku drugiego, 1.4V. Tam, gdzie nie ma podłączonego silnika, 42V pomiędzy A+ i A-. Prawidłowo?
Ad. 2 Prawidłowo. Silniki są sterowane prądowo. Napięcie zależy od obciążenia oraz ustawionego prądu. Bez obciążenia jest takie jak zasilające.

Ad. 1. Najlepiej sprawdza się oscyloskopem. Woltomierzem można posprawdzać wejście DIR, ale jego poziom ma wpływ tylko na kierunek obrotów. Jakie masz ustawione parametry każdej osi? Na początek skup się na jednej.
Czy silnik wydaje jakiś dźwięk?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#3

Post napisał: adam Fx » 16 kwie 2020, 22:06

borntofight00 pisze:1. Silniki nie kręcą pomimo tego ze Mach pokazuje ruch przy użyciu strzałek na klawiaturze. Silnik trzyma prąd, nie da się go przekręcić. Na płycie głównej są diody, wydaje mi się dedykowane wyjściom, nie świeca, świeci się jedynie dioda ‘outputs status’, co powinienem sprawdzić po kolei, żeby zweryfikować czy płyta jest sprawna?


czy płyta ma zasilanie CNC4PC ?
czy port LPT aktywny w bios i czy adres OK i czy w ogóle sprawny ? https://youtu.be/Zwi45bMltB4 (tak możesz sprawdzić też za płytą)
czy piny step dir odpowiadają numerami pinom z instr. CNC4PC (jak masz PDF zapodaj)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
borntofight00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2020, 21:14

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#4

Post napisał: borntofight00 » 17 kwie 2020, 13:06

Dzięki za odpowiedzi, zanim wszystko sprawdzę i odpowiem, jedno szybkie pytanie: właśnie znalazłem informacje żeby nigdy nie odpalać sterowników bez podłączonych silników ponieważ na 100% je zniszczy, czy to prawda?

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#5

Post napisał: TOP67 » 17 kwie 2020, 13:13

Teoretycznie tak. Sterownik to źródło prądowe i dąży do tego, żeby prąd płynął. Jak prąd jest za mały, to podnosi napięcie. Ale nie podniesie więcej niż ma zasilanie.


Autor tematu
borntofight00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2020, 21:14

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#6

Post napisał: borntofight00 » 17 kwie 2020, 13:48

Wiec możliwe ze w tak głupi sposób zostały uszkodzone bo wielokrotnie były odpalone bez podłączonych silników. Jestem w stanie to samodzielnie zweryfikować?

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#7

Post napisał: TOP67 » 17 kwie 2020, 14:01

Tylko przez podłączenie silników. Ustaw mikrokrok na 1 i podepnij przełącznik pomiędzy STEP+ i -. Za każdym naciśnięciem powinno być widać ruch silnika o 1.8°.

Dodane 1 minuta 12 sekundy:
W tym sterowniku jest tylko 1/2, więc jeden impuls do obrót o 0.9°

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#8

Post napisał: adam Fx » 17 kwie 2020, 15:44

borntofight00 pisze:silników ponieważ na 100% je zniszczy, czy to prawda?
nie zdarzyło mi się --- bardziej ryzykownie jest odpinanie i podpinanie silnika do już uruchomionego sterownika .. sterownik ma 2 diody czy świeci się dioda błędu?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
borntofight00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 16 kwie 2020, 21:14

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#9

Post napisał: borntofight00 » 18 kwie 2020, 20:27

Ok, chyba nie do końca zrozumiałem TOP67 co mam zrobić ale chwile pogrzebałem w internecie i wyciągnąłem przewód STEP+ od strony płyty, wpiąłem przycisk ze stykiem n/o pomiędzy STEP+ a miejsce w płycie gdzie jest 5V i tak jak pisaliście, silnik reaguje za każdym przyciśnięciem. Jest to mój pierwszy kontakt z korowcami chociaż na codzien pracuje z silnikami trójfazowymi głownie wiec proszę o cierpliwość :) Przy zamknięciu styku czasami ruchy silnika są jakby nierówne, tzn. tak jakby skakał o kilka kroków a czasami się cofał. Zgaduje ze jest to spowodowane nie precyzyjnym zadawaniem impulsów zwykłym przyciskiem?

Diody na sterownikach świeca na zielono, błąd mam kiedy wyłączę cały kontroler oraz wlecze go po chwili (max kilka sekund). Czy jest to normalne?

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Weryfikacja elektroniki do plotera CNC

#10

Post napisał: TOP67 » 18 kwie 2020, 20:58

Podłącz równolegle do przełącznika kondensator 100 nF, wytłumi drgania.
Bez tego sterownik może faktycznie zrobić kilka kroków. Ale nie powinno być zmiany kierunku. Podłącz do DIR+ na stałe 5V

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”