Strona 1 z 2

Frezarka CNC - 1500x1000x30

: 05 paź 2008, 14:09
autor: ambrosius
Witam wszystkich forumowiczów;-)

[center]Jak chyba każdy z Was zaczynam budować swój pierwszy ploter CNC. Z góry mówię ze z mechanice nie jestem orłem choć lubię majsterkować;-)
Do rzeczy.[/center]

Chce zbudować ploter o polu pracy ok. 1500 x 1000 x 20, konstrukcja będzie z teowników, oraz ceowników oraz innych materiałów jaki będę miał w zasięgu ręki. Łączenia będą spawano-skręcane. Jak będę konstruował to na bieżąco będę pokazywał fotki.

Budżet: 5k PLN

Przeznaczenie:
grawerka 3D w drewnie, MDF, wycinanie kształtów z tych materiałów. Sporadycznie miękkie metale np. aluminium.

Chce opisać następujące elementy które użyć:


1) Oś Y (najdłuższa ) ,wałek prowadzący fi 20 mm L=1500 podparty na całej długości, po 2 łożyska liniowe otwarte w obudowie na każdy wałek. Śruba trapezowa fi 20 skok 4, 2 nakrętki z mosiądzu miedzy nimi sprężyna do likwidacji luzu, oraz 4 wsporniki końcowe do prowadnic.

2) Oś X wałek prowadzący fi 20 mm, L=1000, po 1 łożysku liniowe zamkniętym w obudowie na każdą prowadnice. Śruba trapezowa fi 20 skok 4, 2 nakrętki z mosiądzu miedzy nimi sprężyna do likwidacji luzu, oraz 4 wsporniki końcowe do prowadnic(lub jakieś inne mocowanie)

3) Oś Z wałek prowadzący fi 20 mm, L=500, po 1 łożysku liniowe zamkniętym w obudowie na każdą prowadnice. Śruba trapezowa fi 20 skok 4, 2 nakrętki z mosiądzu miedzy nimi sprężyna do likwidacji luzu, oraz 4 wsporniki końcowe do prowadnic(lub jakieś inne mocowanie)

4) Sterowniki chce kupić gotowe, widziałem całe skrzynki, z tego co wyczytałem z postów sterownik powinien być 4,2A, 50V – myślę ze 1000zł wystarczy na kompletne sterowanie – proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

5) 3 x Silniki krokowe Sanyo-Denki 3Nm , 4A(lub jakieś inne widziałem tez 3,2Nm innych firm) - czy te silniki wystarczą, brama będzie ruchoma, z ceownika dość sporego, myślę ze waga całej bramy to będzie ok. 30kg a może i 40kg. Czy przy tych śrubach i silnikach nie będzie problemu z wyliczeniem kroku???

6) Wrzeciono kress 1050W

Po przestudiowaniu forum, mam mętlik w głowie na temat polaczenia śruby napędowej z silnikiem, wiem ze najlepszym rozwiązaniem są bloki łożyskujące, ale po podsumowaniu budżetu stwierdzam ze mnie na nie stać. Przejrzałem wszystkie posty na temat połączeń, wiem ze łożyska skośne są dobrym zastosowaniem, widziałem rys. termit_tm’a który przedstawił rozwiązanie problemu za pomocą łożysk skośnych. Jednak nie wiem jak to się nazywa ta obudowa, czy zwykły tokarz zrobi mi taką część?? Jakie mogę być koszty takiego czegoś??

Mam pytanie które by rozwiązało problem: czy jak śruby trapezowe przetoczę na fi 10 i zamontuje blok łożyskujący FF12 dla strony podtrzymującej
a z drugiej strony poprzez sprzęgło do silnika to czy śruba będzie dobrze pracowała??? Przypominam ze najdłuższa oś to śruba 1500mm. Zależy mi na dobrym i tanim rozwiązaniu.

Czkam na uwagi, co zbyt słabe, może można coś zaoszczędzić?? Może jakieś elementy są aż nadto.

: 05 paź 2008, 14:43
autor: paulg
Witam.
Śruba przy takie długości może wpadać w drgania - można albo próbować naprężać śrubę , albo zastosować "napędzaną nakrętkę"
Co do bloków łożyskujących - nie taki diabeł straszny - można w miarę prosto samemu zrobić , koszt wyjdzie znacznie mniejszy niż gotowce.
Dlaczego tak mało w Z kolega przewiduje ?? - jednak ciut więcej może być znacznie praktyczniejsze .
I co kolega rozumie przez " po 1 łożysku na wałek" ?? - jeżeli dosłownie to co pisze to takie rozwiązanie jest mówiąc prosto ... do bani :razz:
Pozdrawiam

: 05 paź 2008, 14:51
autor: ambrosius
Faktycznie w Z mogę zrobić ciut więcej, w końcu śrubę i prowadnicę będę miał 500mm.

napędzana nakrętka....hm...ale nie wiem czy dobre rozwiązanie na pierwszy projekt.

pisząc jedno łożysko chodziło mi o to ze chce zastosować jedno łożysko liniowe na prowadnicę. (chodzi o te krótsze prowadnice) a na najdłuższą oś po 2 łożyska na każdą stronę. Czyli muszą być po 2 tak jak na najdłuższej prowadnicy???

: 05 paź 2008, 15:00
autor: bartuss1
na wałkach o długosci 1500 nie bedzie pola roboczego 1500 tak samo z 1000 nie bedzie 1000, pole martwe trzeba doliczyc
5 tys to za mało na solidną konstukcje, dołóż jeszcze z 4 razy tyle, napędzane nakretki trapezowe dośc szybko się wycierają, lepiej juz toczne - problem luzów z głowy i jesli miałbym budowac od nowa tobym to przewidział a tak musze wymieniac :D
generalnie jesli to ma byc konstrukcja bramowa to lepiej zrobić ją w prostokącie tak aby nie dało się jej ręcznie przekosić i dać jedną srube na środku, z dwoma śrubami prędkośc pozycjonowania niestety spadnie z uwagi na konieczność stosowania reduktora pasowego przynajmniej 1:2, przy zastosowaniu przełozenia 1:1 paski będą spadac, no chyba ze masz inny sposób na napędzanie nakrętki małym kołem , na oś podłużną proponuje od razu najgorsze prowadnice z wózkami niż super walki na podporach z uwagi na sztywność, z łozysk liniowych lubią wypadać kulki przy frezowaniu aluminium :P
zniszczyłem kilka takich (te od chaosa), lozysk z poltechu nie polecam wcale

: 05 paź 2008, 15:15
autor: ambrosius
wiem ze 5 tys to mało. ale na więcej studenta chwilowo nie stać. Z tym ze pole pracy mi się zmniejszy to już się pogodziłem, myślałem tylko o jednej śrubie napędowej na środku, bez żadnych pasków itd - bo to wiąże się z kosztami niestety. Nie wiem co zrobić. Widzę ze cudów nie zrobię za te 5tys;/ ale tak myślałem od samego początku ze tak będzie.

Zmieniam złożenia, frezarka będzie tylko do drewna.

: 05 paź 2008, 15:30
autor: paulg
Witam.
Niech się nie zniechęca - przy odrobinie "cudu gospodarczego" to i za te 5 uda się zbudować coś na czym coś tam się pofrezuje
Zawsze muszą być po 4 łożyska na oś - tylko tak będzie odpowiednia sztywność - a przy cenach łożysk koszty drastycznie nie wzrosną.
Nich kolega coś narysuje , pokaże , w międzyczasie przeglądnie posty , galerie innych użytkowników - a rozwiązanie nasuną się same.
Pozdrawiam

: 05 paź 2008, 15:42
autor: ambrosius
chciałbym coś zbudować, jutro spróbuję pojechać do tokarza, zapytać czy mi pomoże, jakie to będą koszty i wo gole. Zaczynam zbierać elementy na ramkę, teowniki mam w domu, wiec zawsze coś zaoszczędzę. Jak coś zrobię to pokażę zdjęcia. w Między czasie będę oszczędzał i szukał inspiracji na oszczędzanie w innych projektach. Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie, oraz proszę o odwiedzanie od czasu do czasu, oaz pomoc i sugestie, bez Was drodzy koledzy nic nie powstanie. Mam zapał i mam nadzieje ze to wystarczy.

: 05 paź 2008, 19:47
autor: situ
Pytasz o śruby czy wystarczy.
Przy śrubie o skoku 4 przy sterowaniu półkrokowym 400 skoków na obrót otrzymasz jedną setkę posuwu na skok silnika.

Musisz pomyslec nad dobrym sterowaniem zeby uzyskac rozsądne prędkosci posuwu, 1500 to troche duzo jak na krokówkę.
Za 600zł kupiłem kompletne sterowanie z zasilaczem 46V, kręce na tym 20obr/sec maksymalnie, a z rozsądnym momentem juz przy 15obr/sec mysle ze da sie pozycjonowac.
W mojej maszynie robie 1200mm oś, i krokówka to marne rozwiązanie, ale ostatecznie działac będzie :grin:

Najlepiej zrób projekt i zamieść na forum, poczytasz opinie, nie zrażaj sie złosliwymi docinkami bo czasami naprawde ktos dobrze podpowie :grin:

: 05 paź 2008, 20:08
autor: ambrosius
to moja pierwsza maszynka, chciałbym aby wogole działała;-) w sprawie sterowania zapytam jeszcze o rade;-)

co masz na mysli "Musisz pomyslec nad dobrym sterowaniem" ?

: 05 paź 2008, 20:53
autor: pltmaxnc
Przy takich gabarytach maszyny radzilbym do silników 3Nm , sterowniki M542.
Są na allegro po coraz bardziej przystępnych cenech.