Frezy do reliefów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Frezy do reliefów

#1

Post napisał: witold60 » 26 lut 2019, 23:28

Witam forumowiczów. Chcę zapytać znających temat gdzie w Polsce można kupić frezy do płaskorzeźb.
Przeszukałem internet (może nie umiałem) i nie znalazłem sklepów czy firm, które prowadziły by sprzedaż takowych frezów.
Załączniki
Frezy CNC2.jpg




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Frezy do reliefów

#2

Post napisał: kubus838 » 27 lut 2019, 00:20

Witam

Ja tez nie mogłem znaleźć frezów do płaskorzeźb. Ale z tego co się orientuje(chyba że coś się ostatnio zmieniło) to frezy są sprzedawane jako frezy do drewna, stali lub do materiałów twardych albo miękkich. To, że na niektórych reklamach jest hasło "sprzedam frezy do płaskorzeźb" to raczej tylko wymysł osób zajmujących się sprzedażą. A to, że frez ma kształt stożkowy czy prosty to nie znaczy, że on jest wyprodukowany dla frezowania reliefu.

Te frezy które wskazałeś na zdjęciu można nazwać frezami kształtowymi i śmiało można nimi grawerować. Ale zwykłym prostym frezem też można grawerować. To jest kwestia ustawienia trasy pod której frez będzie przesuwał.

robert


Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Frezy do reliefów

#3

Post napisał: witold60 » 27 lut 2019, 19:54

Witam ponownie. Chodzi mi dokładnie o takie frezy jak na zdjęciu. Frezy są wysokie z małym promieniem wierzchołkowym np.R0.25, co umożliwia wykonanie drobnych detali. Jak pracuje taki frez jest pokazane np. tutaj
Frezami tzn. kształtowymi można wykonać obróbkę zgrubną pod wspomniany wcześniej frez.
Takie frezy można bez problemu kupić na Ukrainie np. w Kijowie.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frezy do reliefów

#4

Post napisał: FTW » 27 lut 2019, 19:57

Zamówi sobie na ali, u nas tego nie ma wcale albo strasznie drogie.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Frezy do reliefów

#5

Post napisał: kubus838 » 27 lut 2019, 20:50

A ja proponuje zamówić frezy do drewna np kształtowe. Czy on jest stożkowy czy prosty to ma najmniejsze znaczenie w Twoim przypadku. Film który tu pokazałeś jest na yt od około 12 lat.
Niestety w Twoim przypadku aby określić jaki rozmiar freza to trzeba widzieć plik źródłowy aby wiedzieć jaki są wymiary samej płaskorzeźby. Aby zrobić symulacje obróbki i sprawdzić co z tego wyjdzie.

Ale w tym przypadku nie chce Cię już dołować ale żeby pomóc w ustawieniu obróbki to trzeba widzieć nad czym się pracuje.

Obróbka kształtowa to jest nadanie prowizorycznego kształtu w materiale. Ale oprócz obróbki kształtowej jest jeszcze obróbka wykończeniowa lub same wykończenie. I to jest sukces w Twojej pracy.

Piszesz, że te frezy można kupić na ukrainie. I co z tego skoro pytasz a nie podajesz wymiarów. Frez frezowi nie równy!

A tak na marginesie to nie każdą płaskorzeźbę można frezować każdym frezem. To wszystko zależy od elementów które zostały umieszczone na tej płaskorzeźbie. Najważniejsze są wymiary czy to na ukrainie polsce czy usa. Ja proponuje zacząć od podstaw i wtedy być może coś z tego wyjdzie - bo tak to cienko to widzę.

robert


konrad14
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 17 cze 2008, 14:47
Lokalizacja: EU

Re: Frezy do reliefów

#6

Post napisał: konrad14 » 27 lut 2019, 21:15



Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Frezy do reliefów

#7

Post napisał: witold60 » 01 mar 2019, 19:13

kubus838 Przedstawiony film jest poglądowy, aby pokazać o co mi chodzi . Nie miałem na myśli frezowania frezami kształtowymi po wektorach jak nap. fronty meblowe czy drzwi. Jak by te frezy nie nazwał mają być takie a nie inne. Prostym frezem o średnicy
2mm i długości 30 mm nie wykonam płaskorzeźby mimo frezowania zgrubnego. Wyraźnie napisałem do czego ma służyć, i nie ważne czy film ma 12 lat czy 2 miesiące. Chcę wszystkim podziękować za zainteresowanie i szybką odpowiedź. Jestem bardzo wdzięczny. Wiem że w razie potrzeby można liczyć na fachową pomoc i poradę .


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Frezy do reliefów

#8

Post napisał: kubus838 » 01 mar 2019, 20:11

witold60 pisze:
01 mar 2019, 19:13
kubus838 Przedstawiony film jest poglądowy, aby pokazać o co mi chodzi . Nie miałem na myśli frezowania frezami kształtowymi po wektorach jak nap. fronty meblowe czy drzwi. Jak by te frezy nie nazwał mają być takie a nie inne. Prostym frezem o średnicy
2mm i długości 30 mm nie wykonam płaskorzeźby mimo frezowania zgrubnego. Wyraźnie napisałem do czego ma służyć, i nie ważne czy film ma 12 lat czy 2 miesiące. Chcę wszystkim podziękować za zainteresowanie i szybką odpowiedź. Jestem bardzo wdzięczny. Wiem że w razie potrzeby można liczyć na fachową pomoc i poradę .
Jak dobrze czytam to zadałeś pytanie:
witold60 pisze:
01 mar 2019, 19:13
Chcę zapytać znających temat gdzie w Polsce można kupić frezy do płaskorzeźb
To Ci odpowiedziałem, że nie ma takich frezów. Są frezy do drewna, metalu itd. Frezem prostym też wykonasz płaskorzeźbę i już nie zgłębiam się w średnicę bo to następny szeroki temat do tłumaczenia. Ale nie tak samo jak frezem którego poszukujesz. Przy obróbce zgrubnej jak myślę chodzi o obróbkę kształtową też można użyć frezu 2mm i też on to zrobi. Ale takich rozmiarów nie stosuje się przy takiej obróbce bo jest to nie opłacalne. Frez 2mm stosuje się przy obróbce wykończeniowej właśnie do wykończenia małych elementów - ale podkreślam do wykończenia. Mówiąc w dużym skrócie do obróbki kształtowej używasz dużej średnicy, do obróbki wykończeniowej używasz mniejszego freza a do samego wykończenia używasz jeszcze mniejszego freza. A dlaczego do wykończenia nie używasz freza stożkowego? A dlatego, że nie jesteś w stanie frezem stożkowym ułożyć tak powierzchni aby ona się nie załamywała. Bo potem tylko papier ścierny i ręcznie trzeba te powierzchnie "zgrywać". Czasami do wykończenia płaskorzeźby umieszczonej na froncie meblowym, czy na drzwiach, czy na elemencie ławy kościelnej obróbkę wykończeniową uruchamia się kilka razy z różnymi średnicami narzędzia. Czyli freza do określonego materiału.

Więc się nie dziw, że na tak zadane pytanie dostałeś taką odpowiedź. Ludzie wskazali Ci gdzie można kupić takie frezy, oni po prosty wskazali linki do dystrybutorów. Wiec wskaż mi gdzie tu jest fachowa pomoc. Jak pisałem wcześniej nie ma frezów do reliefu są frezy do drewna o odpowiednim kształcie części roboczej. Piszesz na forum tematycznym i wskazujesz jak przykład film z tego forum. Dlatego dostajesz odpowiedź na temat całego procesu a nie tylko adresy do firm które takie narzędzia sprzedają.

robert


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

Re: Frezy do reliefów

#9

Post napisał: barola » 04 mar 2019, 19:26



Autor tematu
witold60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 04 lip 2015, 07:56
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Frezy do reliefów

#10

Post napisał: witold60 » 07 mar 2019, 22:37

Ok dzięki. Byłem wcześniej na tej stronie. Myślałem że może jest jakiś polski dystrybutor tych frezów. Oczywiście skorzystam.
Powodzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”