Obróbka krzywoliniowa blatu,

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Obróbka krzywoliniowa blatu,

#1

Post napisał: adadur » 11 wrz 2018, 09:29

Nadmienię że jestem stolarskim amatorem ... Odkupiłem z biura biurka, które posiadają nieregularny kształt jak na szkicu
Obrazek
Niestety córkom nie pasuje kolorystyka blatu, więc pomyślałem że na blat przykleję nową płytę, ale pojawiły się pytania natury technicznej (które poniżej).
Istniejące blaty mają 28 mm grubości i obłożone są krawędziówką - gruba ok. 3mm
1. Zamierzam zdemontować krawędziówkę.
2. Powierzchnie istniejących blatów /laminat/ zmatuje papierem ściernym.
3. Nakleić nową płytę/blat z naddatkami na krawędziach - myślałem o płycie 10 mm
4. Frezerką ręczną z frezem prostym kopiującym bazującym na dolnym łożysku objechać krawędzie w koło
5. Ręcznie obkleić krawędziówka (też taką 3 mm) i sfazować krawędzie.

Pytania:
1) Jaki klej użyć?
2) Jak frez użyć - myślałem o frezie prostym kopiującym z bazą na łożysku dolnym ... czy będzie OK, są wersje z mniejsza średnicą i z kątem natarcia 0 st. lub frezy o wiekszym fi i ujemnym kątem - ma to jakieś znaczenie w moim przypadku? Zakładam że frez o większym fi lepiej się sprawdzi.
3) Jakieś sugestie, uwagi? Może ktoś ma inne podejście do obróbki tego.



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Obróbka krzywoliniowa blatu,

#2

Post napisał: RobWan » 11 wrz 2018, 22:18

adadur pisze:1) Jaki klej użyć?

Kontaktowy w sprayu.
adadur pisze:2) Jak frez użyć - myślałem o frezie prostym kopiującym z bazą na łożysku dolnym

Tak. Do tej jednej pracy kup z marketu za 10 zł. Będzie ok.

Największy problem z krawędzią jeżeli ma mieć 2 mm (standard). Przykleisz ją też w.w. klejem. Ale wyrównanie jej do powierzchni blatu wymaga małej modyfikacji frezarki.
No chyba, że zdecydujesz się na krawędź z PCV/ABS 1 mm. Ale może być problem z kupnem na tą szerokość.
Możesz też okleić krawędź HPL-em 0,7 mm. Z tym będzie łatwiej.

Robert


Autor tematu
adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Obróbka krzywoliniowa blatu,

#3

Post napisał: adadur » 11 wrz 2018, 22:56

Zdecydowanie grusza i solidna krawedziowka klejona raczej na jakis budziol (butapren) z przycinka frezarka poradze sobie.
Chodzi o to czy ten frez prosty kopijacy da rade i nie bedzie palil materialu lub nie szarpal krawedzi ... nie mam doswiadczenia az takiego by to przewidziec.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Obróbka krzywoliniowa blatu,

#4

Post napisał: RobWan » 11 wrz 2018, 23:07

adadur pisze:Zdecydowanie grusza i solidna krawedziowka klejona raczej na jakis budziol (butapren)

Żaden Butapren czy Moment itp. Klej kontaktowy w Sprayu. Daje cienką warstwę.
adadur pisze:Chodzi o to czy ten frez prosty kopijacy da rade i nie bedzie palil materialu lub nie szarpal krawedzi

Będzie ok. Problem może być z porowatą powierzchnią po oderwaniu starego obrzeża. Upierdliwy stary klej nie zejdzie pod papierem ściernym. Musisz go zmyć acetonem lub czymś podobnym. Łożysko kopiujące przeniesie te nierówności na nową płytę. Może nie będzie Ci to przeszkadzać. Może nie będzie widać skoro to drewnopodobna płyta.
Możesz zaszpachlować szpachlówka samochodową gołą krawędź i ją przeszlifować papierem 100.
adadur pisze: przycinka frezarka poradze sobie.

Jeżeli już to robiłeś to wiesz, że łożysko zostawi ślad na nowym obrzeżu? ABS 2 mm nożykiem nie zetniesz.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”