Strona 1 z 2
wysysanie wody z drewna
: 13 kwie 2017, 07:28
autor: krzaqx
Witam, drodzy koledzy powiedzcie mi czy taki sposób ma jakąś rację bytu?

: 13 kwie 2017, 13:56
autor: koala.g
Nie zassiesz powietrze tak.
: 13 kwie 2017, 14:05
autor: krzaqx
Chodzi mi o to żeby wytworzyć proznie w środku i żeby woda porami wplywala do tego otworu wydrazonego i później grawitacyjnie splywala w dół.. dlaczego tak nie pójdzie?
: 13 kwie 2017, 15:42
autor: pukury
Tylko że woda w drewnie jest wzdłuż a nie w poprzek.
w kapilarach jest ona .
suszarnia próżniowa inaczej działa.
podgrzewasz materiał i podajesz podciśnienie - woda paruje o wiele szybciej przy niskim ciśnieniu .
więc i wyłazi z drewna.
to tak z uproszczeniu .
pzd.
: 13 kwie 2017, 20:15
autor: krzaqx
Czyli rozumiem ze niezaleznie jak mocną pompę podlacze, nie ma szans na wyssanie wody z drewna.
[ Dodano: 2017-04-13, 20:16 ]
Na zimno..
: 13 kwie 2017, 21:31
autor: atlc
Ma szanse, jak wsadzisz tą kłodę w rurę z deklami, wytworzysz w niej podciśnienie i podgrzejesz- w dużym uproszczeniu mówiąc.
: 13 kwie 2017, 21:34
autor: pukury
Hej !
obawiam się że to się nie uda.
ale - to tylko moje zdanie.
najlepiej spróbuj - zawsze coś tam się dowiesz.
jak nie masz pompy to weź stary agregat z lodówki i jakiś mały kołeczek.
zważ go - spróbuj odessać i znowu zważ.
pzd.
: 13 kwie 2017, 23:24
autor: krzaqx
Atlc co masz na myśli przez rurę z deklami? Jakie dekle? To raz.. A druga rzecz.. jeśli nagrzeje drewno do tych 60 stopni to w próżni wysysana woda zamieni się w parę. Jak sie ta para później zachowa? Czy będzie się skraplac i splywac czy muszę wprowadzić ja w ruch żeby wyszła ze środka?
: 14 kwie 2017, 00:31
autor: atlc
Do tego co chcesz zrobić potrzebujesz komory próżniowej.
Podstawowy problem to wytrzymałość mechaniczna- taką komorę łatwo zassać do środka.
Rura stalowa z odpowiednio grubą ścianką i być może wzmocniona stalowymi obręczami, zaślepiona z jednego końca na stałe, z drugiego otwieranym deklem wydaje się być najłatwiejszą do wykonania komorą próżniową. Jako dekle najlepiej sprawdzą się dennice do produkcji zbiorników- sprawdź w google.
Para wodna jest gazem, zostanie wyrzucona na zewnątrz przez pompę próżniową, nigdzie nie będzie się skraplała.
Np. układy chłodnicze w celu osuszenia przed napełnieniem czynnikiem napełnia się azotem, po spuszczeniu azotu, który wyciąga z układu duże ilości wody, wytwarza się próżnię. Teoretycznie próżnię osiągasz już po chwili, ale pompę zazwyczaj trzyma się znacznie dłużej ze względu na to, że ze względu na spadek ciśnienia w układzie zaczyna odparowywać woda. W układach chłodniczych to istotne ze względu na zakwaszanie oleju, a co za tym idzie szybkie niszczenie układu.
Zapewne pamiętasz ze szkoły, że woda w górach(niższe ciśnienie) wrze w niższej temperaturze- to jest proces który Cię interesuje. Podgrzewając taką komorę dodatkowo przyśpieszasz osuszanie.
: 14 kwie 2017, 07:31
autor: krzaqx
Dziękuję Atlc. Bardzo to wszystko pomocne co piszesz.. O komorach już czytałem. Wiem na jakiej zasadzie działają. W tym przypadku jednak chcialbym zrobić z tej wydrazonej kłody taką komorę próżniowa. Mówisz ze pompa wysysa cały powietrze razem z parą wodną ws nim zawartą. Jednak w suszarniach próżniowych są panele chłodzące służące do skraplania tej pary i jej odprowadzania. Myślisz ze obyło by się bez takiego skraplacza? A druga sprawa.. mam pompę próżniowa, a raczej pompke. Jest to pompa firmy value z silnikiem o mocy jakieś 500 W więc w sumie zabawka dla majsterkowiczów. Jaka pompa byłaby do takiego czegoś odpowiednią?jaki typ pompy? Na jaki parametr zwrócić uwagę?