OBRÓBKA FRONTÓW MDF

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#41

Post napisał: kubus838 » 28 sie 2019, 21:41

Niestety nie mogę wstawiać "linku do treści które mogą stracić ważność" taki dostałem komunikat od forum.

Dlatego spojrzyj na alegro. Tam są frezy cnc do drewna dwu piórowe z węglikiem. Obejrzyj te narzędzia wtedy będziesz miał jasność.
Ja takimi frezami robiłem w mdf, płycie meblowej a nawet w miedzi.

robert



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#42

Post napisał: RobWan » 28 sie 2019, 21:54

kubus838 pisze:Ponieważ te ozdoby które zrobisz frezem kształtowym równie dobrze zrobisz frezem prostym

Teoretycznie tak. Praktycznie nie.
To ma być produkcja i nie ma czasu aby jedna formatka pół godziny była obrabiana.
Płytki nie są tak twarde jak widia. I do produkcji w MDF się nie nadają.
Do produkcji w MDF-ie widia lub diament.

No chyba, że fronty na własne potrzeby, gdzie dziennie nie potrzeba zrobić setek sztuk.

Robert


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#43

Post napisał: kubus838 » 28 sie 2019, 22:29

Ja robiłem zwykłym frezem kupionym na allegro za 6zł w mdf i nie zauważyłem jakichś problemów. Fakt, że nie torturowałem freza ale też dlatego, że miał 3mm.

Nie wiem jak się robi fronty meblowe w przemyśle. Ja się spotkałem z tym, że fronty robi się pod konkretne zamówienie do konkretnego zestawu mebli. A w takim zestawie jedne fronty maja szerokość 600mm a inne 200mm. Z drugiej strony ciekaw jestem jak się czuje człowiek który wyprodukował 1000 takich samych frontów i szuka na nie zbytu - to się nazywa inwestycja. A po trzecie to jak to jest, że nawet w marketach można kupić komplet frontów a na jeden trzeba czekać? Pytam bo się z taką sytuacją spotkałem i osoba czekała dwa miesiące na pojedyńcze drzwiczki. Nie wiem może teraz są inne techniki sprzedaży i przygotowuje się 1000 frontów i czeka na 1000 klientów - bo przecież jeden klient nie kupi 100 takich samych frontów. A może są takie firmy, że im się tacy klienci trafiają co dzień.

robert


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#44

Post napisał: RobWan » 28 sie 2019, 23:05

kubus838 pisze:Ja się spotkałem z tym, że fronty robi się pod konkretne zamówienie do konkretnego zestawu mebli.

Jeżeli masz swoje CNC i robisz meble na zamówienie to tak. I tu zrobisz prawie wszystko, bo czas nie jest tak istotny.

Ale duże firmy, które robią gigantyczne ilości zaopatrując hurtownie a te dalej stolarzy maja kilkadziesiąt wzorów w wzorniku. I tam liczy się czas. Spływają zamówienia z hurtowni i setki frontów dziennie schodzi z maszyny. Nikt na magazyn nie robi. Wymiary różne.

Robert


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#45

Post napisał: kubus838 » 29 sie 2019, 00:31

RobWan pisze:
28 sie 2019, 23:05

Jeżeli masz swoje CNC i robisz meble na zamówienie to tak. I tu zrobisz prawie wszystko, bo czas nie jest tak istotny.
Nie ja nie mam swojej firmy. Pracuje na nie swoich maszynach.
RobWan pisze:
28 sie 2019, 23:05

Ale duże firmy, które robią gigantyczne ilości zaopatrując hurtownie a te dalej stolarzy maja kilkadziesiąt wzorów w wzorniku. I tam liczy się czas. Spływają zamówienia z hurtowni i setki frontów dziennie schodzi z maszyny. Nikt na magazyn nie robi. Wymiary różne.

Robert
Spoko, spoko nie tak szybko. Te gigantyczne firmy tak dużej obstawy nie mają - jak na przykład ta firma nie daleko Poznania. A z tego co słyszałem to 9% rynku mają giganty.

Z racji rozwoju technologi i podwyżki płac już prawie co druga kilkuosobowa firma posiada własne frezarki. A, że za pewnymi decyzjami rządzących rynek się ruszył to i ludzie zaczęli budować domy i je meblować a nie którzy wymieniają swoje stare meble na nowe.

A, że pospolici klienci też zaczęli szanować swoje pieniążki to też cała sprzedaż się trochę zmieniła. Dzisiaj nie wystarczy iść do klienta z miarką, kartką papieru i wzornikiem z zaprzyjaźnionej hurtowni - czytaj tej która daje najlepsze rabaty. A na koniec wziąć zaliczkę i podpisane zlecenie. Dzisiaj dla klienta trzeba obmierzyć całe pomieszczenie a potem przygotować wizualizacje umeblowanie wraz z teksturowaniem pod wymagania klienta. I dopiero jak się klientowi spodoba to podpisze zlecenie i wypłaci zaliczkę. I wtedy z plików do wizualizacji zdejmuje się barwę lub barwy oraz przekształca na pliki do pił panelowych lub frezarek. Na sam koniec rysunek techniczny zrobiony też z pliku do wizualizacji przekazuje się tzw. "składaczowi" i ekipie montującej. Po montażu ekipa przekazuje fakturę i odbiera kasę.

I teraz żeby takiemu gigantowi opłacało się produkować kilkaset wzorców mebli to musiałby trafić klienta który chce wymienić meble np w Pałacu Kultury. A przede wszystkim mieć jednego pracownika który obsłuży wszystkie maszyny. Bo teraz nawet w sejmie to się nie opłaca - zbyt długie terminy płatności. Nawet z marketami tak hucznie reklamowanymi jest podobnie - oni płacą jak sprzedadzą.

A, że klient tez myśli i co miesiąc nie zamawia jednej szafki z braku kasy, to z racji działań rządzących może wziąć kredyt(bo go stać na spłatę) i zamawia całą zabudowę pokoju. Kredyt spłaci bierze następny i zamawia np. zestaw kuchenny. I jak już wszystkie pokoje obleci to zaczyna od tego pierwszego. Zysk ma wizualny bo meble nowe i w ulubionym kolorze, kredyty pospłacane. A biznes dla stolarzy się kręci.

A, że większość stolarzy takie maszyny posiada to i zysk dla tych gigantów spada. Bo stolarz to co kiedyś musiał kupić to teraz robi sam. A jedynie do hurtowni jeździ po płachtę płyty i wykończenia typu zawiasy czy uchwyty itd. Ja wiem, że nie dawno byli modni składacze i zamawiali u takich gigantów np szafę w częściach i jeździli ją tylko składać. Ale dojrzeli i policzyli, że jakby sami zaprojektowali taką szafę i zmontowali to zarobili by dużo dużo więcej. I w obecnej chwili robią to sami. A gigantom albo zalega towar w magazynie albo ogranicza produkcje zwalniając pracowników.I takie są realia.

Dzisiaj nie kupuje się obrabiarek cnc i systemów CAD/CAM do produkcji seryjnej tylko do szybkiej i wzorowej obsługi klienta, za co klient oczywiście jest wdzięczny i płaci z satysfakcją. I teraz spróbuj zaprosić potencjalnego klienta do stolarni gdzie w śród narzędzi stolarskich stoją maszyny a przy nich komputery. Zobaczysz jaki będzie efekt.

robert


Mali
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 13 kwie 2017, 21:02
Lokalizacja:

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#46

Post napisał: Mali » 29 sie 2019, 06:45

Akurat nie mogę się z Tobą zgodzić w 100%. Moja działalność polega na obsłudze „skladaczy”. Są to w 90% firmy jednoosobowe + pracownik do pomocy. Firmy takie w 90% nie posiadają własnego lokalu, tylko wynajmują max 100m2. Do pracy uzywaja elektronarzedzi i busa, czasem ktoś ma mała pile „na docinki”. I myśle, ze takie firmy stanowią zdecydowana większość rynku, wystarczy spojrzeć na fakt, ze każda hurtownia wykonuje usługi rozkroju i oklejania. W Łodzi jest chyba 7 hurtowni. Dla meblarza CNC jest ostatnie w kolejce na liście zakupów. Najpierw kupi busa, potem pile, okleiniarke, gdzieś po drodze może zdecyduje się na własny lokal, a na koniec CNC.

Dla mnie frezarka CNC to rozwiniecie, wachlarza usług B2B.. i wejście w trudniejsze, a przedewszystkim bardziej intratne usługi. Ale nie o tym wątek chyba?!?!?! 😂


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1616
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#47

Post napisał: RobWan » 29 sie 2019, 09:18

kubus838 pisze:I teraz żeby takiemu gigantowi opłacało się produkować kilkaset wzorców mebli to musiałby trafić klienta który chce wymienić meble np w Pałacu Kultury.

Nie taki był mój przekaz.
Duże firmy od frontów nie robią mebli dla klienta końcowego. Specjalizują się tylko w frontach.

Robert


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: OBRÓBKA FRONTÓW MDF

#48

Post napisał: kubus838 » 29 sie 2019, 11:15

Kol. Mali

W tej chwili to już tak nie jest. Bliżej Warszawy każdy składacz już jako pierwszego nie kupuje busa tylko inwestuje w maszyny. Znam osobiście takiego który dostał kredyt i pierwsze co kupił to używkę cnc. Mając dwa pomieszczenia po 35m do jednego wstawił obrabiarkę, że trudno wokoło nie przejść a położenie materiału na stole to niezłe wyzwanie. W drugim stoi piła i jest mały pokoik do składania. I ze składacza zrobił się "stolarz". Policzył, pokalkulował, dostał kredyt i robi. A z tego co wiem to już w planach jest hala z płyty warstwowej.

Kol RobWan

Duże firmy robią nie tylko fronty, robią wszystko na czym można zarobić. A jeżeli skupiają się tylko na frontach to niestety kończą działalność. Ktoś kto posiada zaplecze techniczne nie bawi się tylko w jeden produkt. Przecież to by było bez sensu.

Panowie jednym z wielu przykładów jest miejscowość Radomsko - zagłębie firm które zajmowało się kiedyś głownie handlem komponentami do składania szaf stołów, zestawów meblowych. Dzisiaj do której firmy się udacie to każda wam zrobi w swoim warsztacie stół czy zestaw mebli, czy drzwiczki do mebli według nie standardowych wymiarów. Znam jednego pana z Radomska który głownie zajmował się handlem stołami. W obecnej chwili sam te stoły robi, maluje i opłaca mu się je przywozić do Warszawy nawet w swojej ofercie posiada zestawy łazienkowe. A człowiek zakupił piłę i dwie frezarki a nawet tokarkę i działa. Czyli monopol koncernów gigantów ostał przełamany. Zwykli ludzie mieli szanse i ją wykorzystują. Fakt faktem wiadomo z czego składa się meble, więc dwóch ludzi w ciągu dwóch dni złoży pudła do szafek kuchennych a w międzyczasie na frezarce ustawi program do frezowania frontów do wszystkich szafek. Czyli kuchnia w ciągu tygodnia jest gotowa do montażu.

Więc panowie nie piszcie, że ktoś robi tylko to a ktoś inny tylko fronty. A tym bardziej jeżeli fronty są gładkie i malowane w połysku to stolarz ma mało roboty przy ich produkcji. Mając taki sprzęt to jest grzech robić tylko jedno. Jeżeli ktoś ma taki podejście to nigdy nie zarobi pieniędzy. A hurtownie które kiedyś cięły płytę dla składaczy dzisiaj również sprzedają gotowe zestawy nawet z montażem. Wystarczy wspomnieć to Radomsko. każda hurtownia ma ogłoszenie "zatrudnię montażystów". Je nie mówię, że 100% takich firm rozbudowała swoją działalność, są tacy którzy z uporem maniaka trzymają się jednego, ale jak ktoś nie chce to go niczym nie zmusi.

Ja wiem, że wam to trudno zrozumieć bo jeszcze 10 lat temu większość stolarzy biegała do hurtowni i kupowała już pociętą płytę. Teraz wystarczy na takim forum znaleźć odpowiedniego człowieka który pod określone zamówienie złoży taką piłę czy frezarkę i nie trzeba za nią płacić 100 tys. tylko 10 tys zł. I na tym ten cały biznes się opiera - na warunkach pracy. Są dobre warunki to dlaczego z nich nie skorzystać?

robert


kamer76
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48

Re: Re:

#49

Post napisał: kamer76 » 29 lis 2020, 13:27

JOPeK_SENIOR pisze:
19 wrz 2018, 08:17
lajosz pisze:
19 paź 2016, 18:26
dance1 pisze:to co pokazałeś to wszystko bardzo łatwe wzory, do zrobienia na 1-3 przejścia frezami profilowanymi
Nie byłbym tego taki pewny.

Wszystkie zewnętrzne profile, czyli narożniki zewnętrzne, są do zrobienia tak jak piszesz (nawet na jedno przejście), ale wewnątrz narożnika nie uzyskasz kąta prostego frezem profilowym, a i tak to co napisałem jest możliwe tylko wtedy, kiedy profil (na MDF-ie) do frezowania jest wypukły.
Jeśli wklęsły, to z kolei narożniki wewnętrzne będą miały kąt prosty, a zewnętrzne będą zaokrąglone promieniem freza.

Chcąc uzyskać to co na zdjęciach podesłanym przez kamilmax2016, czyli narożniki pod kątem prostym, trzeba:

w przypadku wzorów z profilem wypukłym:
- bawić się we frezowanie reliefu bardzo małymi frezami
- kombinować, .... czyli co się da, frezem profilowym, a reszta z reliefu malutkimi frezami.
- naklejać już przycięte i wcześniej profilowane listwy.

w przypadku wzorów z profilem wklęsłym:
- bawić się we frezowanie reliefu bardzo małymi frezami
- kombinować, .... czyli co się da, frezem profilowym, a reszta z reliefu malutkimi frezami.
- sklejać fronty drzwiowe z elementów wcześniej profilowanych profilem i kontrprofilem, a w środek wstawiać kaseton czy inne wypełnienie.
Lajosz By uzyskac efekt podobny do tego da się to jakoś prosto rozpisać w ArtCam'ie ? Mowa o górnym wewnętrznym narożniku.Z góry ogromne dzięki za podpowiedź.Obrazek
Każdy front jest do zrobienia na cnc 3-osiowym lub 5-osiowym (na takim właśnie pracuję). Wszystko jest zależne od programu w jakim piszemy. Ja musiałem napisać front bezpośrednio na maszynie (Maestro). Robiłem podobny front używając frezu V 45*. Najlepszym wyzwaniem jest pisanie frontów na parametrach, czyli używam jednego programu do frontów różnych rozmiarów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”