Posów dla sosny - co mam nie tak

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
zygfrydos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2015, 23:20
Lokalizacja: Wyrzysk

Posów dla sosny - co mam nie tak

#1

Post napisał: zygfrydos » 02 maja 2019, 22:57

Witam.
Mam taką frezareczkę: Obrazek
Frezuje tylko sosnę, bez sęków. Maksymalna głębokość frezowania 2.4mm, jednak przeważnie na ok 1.6mm
Z tego co wiem wrzeciono ma 12k RPM. Do tego założyłem frez o średnicy 2.5mm dwupiórowy. Próbuje frezować z prędkością 320mm/min
Co daje mi 12000/320 = 0.026 mm na obrót czyli 0.013 na pióro.
Po około 5h pracy wrzeciono zaczęło piszczeć tak że nie szło wytrzymać. Okazało się, że stworzył się luz między osią a łożyskiem.
Pod ręką miałem super glue wiec zniwelowałem. Jednak nadal wrzeciono wpadało w turbulencje. (muszę zamówić łożyska - jakiej firmy polecacie?)

Dziś zamontowałem Obrazek.
20k RPM - 100W
Efekt - rewelka, żadnych drgań. Wszystko pięknie nawet przy próbie posuwu na 640mm/min.
Trzymałem się jednak posuwu 320mm/s
Jednak po około godzinie może 2 pracy słyszę znów wibrację i obawiam się, że łożyska również tego wrzeciona szlak trafił.

Reasumując:
1. Co robię źle?
2. Jakie łożyska do wrzecion polecacie?
3. Uchwyt wrzeciona ma tam średnicę 52mm, aby podpiąć proxxon-a załatwiłem sobie tulejkę redukującą do 20mm (pełna z aluminium tak więc na niej nie może być drgań). Czy jest jakieś wrzeciono które byście polecili, tak abym mógł zamontować na tę maszynkę?

Dziękuje.
Pozdrawiam



Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Posów dla sosny - co mam nie tak

#2

Post napisał: oskaeg » 03 maja 2019, 01:29

Te "wrzeciona" które prezentujesz, chyba nie są przeznaczone do tak długiej pracy... Nie wiem jak są one zbudowane, ale mam taką mini szlifierkę, podróbkę dremela, to tam łożyska są w plastikowej obudowie, łożysko się grzeje i plastik się rozszerza. Kwestia wibracji może leżeć również po stronie samej maszyny. Spróbuj obrobić piankę poliuretanową i wtedy będziesz miał porównanie... To jest wszystko tak amatorskie, że ciężko powiedzieć gdzie jest problem...

Ja mam maszynę 3 tonową i zbieram w drzewie po 0.5 mm albo po 1 mm, po prostu tak jest bezpieczniej... Drewno jest miękkie, zależy jak jest zamocowane, jak lasiami do stołu na chama to można brać na maksa, czyli u mnie nawet i 15 mm na raz, ale jak materiał jest tylko złapany w szczęki to się smyra, bo maszyna wyrwie, przecież to są siły.

Spróbuj obrobić to drewno na zagłębieniu 0,5 mm przy posuwie 1200mm/mm obroty 10 tyś. Wydaje mi się ze masz złe parametry, nie robi Ci się z tego wszystkiego jeden wielki pył? Może zapyliłeś po prostu wrzeciono? Przy drzewie trzeba mieć odciąg, albo tak ustawić parametry alby były wióry, a nie pył drzewny...

Ta frezarka jest na prowadnicach liniowych, niepodpartych, zamontuj kolego sobie czujnik zegarowy na uchwycie i dociśnij tą swoją frezarkę rękami w rożnych miejscach, odchyłki będziesz miał w mm...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Posów dla sosny - co mam nie tak

#3

Post napisał: grg12 » 03 maja 2019, 07:41

Mam do proxxona spory sentyment - fbs240 po 10 latach służby jako wiertarka do płytek drukowanych, szlifierka i frezarka nadal jeszcze działa (jest jednak dużo glosniejszy niż za mlodu) więc trudno mi uwierzyć że twoje wrzeciono szlag trafił już po 2 godzinach... może rzeczywiście pył dostał się do łożysk?


Autor tematu
zygfrydos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2015, 23:20
Lokalizacja: Wyrzysk

Re: Posów dla sosny - co mam nie tak

#4

Post napisał: zygfrydos » 03 maja 2019, 09:11

Witam.
Rzeczywiście gdy rozebrałem pierwsze wrzeciono pełno tam było pyłu i tak jak mówisz oskaeg łożyska są w plastikowych gniazdach.
Odchyłki na stole są. Jednak podczas pracy gdy dociskam elementy do stołu ręcznie wibracje nadal są. Dopiero gdy przez listewkę docisnę uchwyt wrzeciona wibracje mijają (wrzeciono oczywiście zwalnia)

Dziś spróbuje na większym posuwie i mniejszym zagłębieniu.

Dziękuje
Pozdrawiam


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: Posów dla sosny - co mam nie tak

#5

Post napisał: wojtek10916 » 03 maja 2019, 09:55

Zalecany czas pracy wrzeciona maszyny przemyslowej (SPINNER U620) z wrzecionem do 12000 rpm

Obrazek


Autor tematu
zygfrydos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2015, 23:20
Lokalizacja: Wyrzysk

Re: Posów dla sosny - co mam nie tak

#6

Post napisał: zygfrydos » 19 maja 2019, 23:30

Wymieniłem łożyska w tym oryginalnym wrzecionie i fakt dużo lepiej chodziło. Dodatkowo zamontowałem mini odciąg. Jednak po 15/20 minucie pracy wrzeciono znów wpada w wibracje.
Tak jak kolego oskaeg piszesz są tam "amortyzatory" łożysk. Zastanawiam się aby je wymienić na porządniejsze lub dotoczyć jakieś tuleje np. z aluminium.
Co o tym sądzicie ?
Napiszcie proszę czy podczas pracy łożysko również może nabierać luzów gdy jest rozgrzane, zaś gdy jest zimne się zacieśniać ?

Pozdrawiam


Autor tematu
zygfrydos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 08 lis 2015, 23:20
Lokalizacja: Wyrzysk

Re: Posów dla sosny - co mam nie tak

#7

Post napisał: zygfrydos » 21 maja 2019, 01:04

Parę godzin podziałało i znów to samo - łożyska do wymiany.
Są tam łożyska 608Z - takie same jak w odkurzaczach. Wymieniałem na łożyska firmy SKF więc nie one są tu problemem.
Maszykę miałem ustawioną na 1100mm/min przy 12k RPM, zagłębienie w materiale na raz 0.64mm.
Zdecydowany jestem na wymianę wrzeciona na coś lepszego.
Co byście polecili?
Znalazłem coś https://pl.aliexpress.com/item/2015-Top ... 356a486cee. Szkoda tylko że z tego portalu. Wolałbym dystrybucję polską.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”