prośba o pomoc jak to zrobić

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
poczatkujacyludek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 02 kwie 2019, 11:49

prośba o pomoc jak to zrobić

#1

Post napisał: poczatkujacyludek » 02 kwie 2019, 11:55

cześć mam problem, dodam że jestem początkujący jeśli chodzi o obróbkę drewna dlatego mile widziana pomoc, o co chodzi:
mianowicie w sklejce o grubości 18mm muszę wykonać rowki o szerokości 12mm i wysokości 8mm, jest to o tyle proste że wystarczy użyć frezarki i po sprawie, jeszcze sobie z tym radzę. Jednakże rowki nie maja być do końca tylko do 4/5 szerokości sklejki a za nimi ma być już powierzchnia płaska 10mm, czym to zrobić ? nie mam zaawansowanego sprzętu dopiero co kupiłęm frezarkę górnowrzecionową. czy są frezy do wybierania powierzchni/ płaszczyzny ?




ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: prośba o pomoc jak to zrobić

#2

Post napisał: ARGUS » 02 kwie 2019, 13:08

https://www.kammar24.pl/frezy-do-plaszc ... _2955.html
Tu masz przykładowe frezy do płaszczyzn


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: prośba o pomoc jak to zrobić

#3

Post napisał: koala.g » 02 kwie 2019, 15:14

Narysuj to. Frezowanie ma się na kwadratowo kończyć? A nie na okrągło?


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: prośba o pomoc jak to zrobić

#4

Post napisał: RobWan » 02 kwie 2019, 21:29

poczatkujacyludek pisze:rowki nie maja być do końca tylko do 4/5 szerokości sklejki a za nimi ma być już powierzchnia płaska 10mm

Ogłaszam konkurs!
Kto odgadnie i narysuje co pytający miał na myśli otrzyma nagrodę ode mnie. :-)
Rattleback (kamień celtycki)t, można wybrać kierunek.

Robert

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: prośba o pomoc jak to zrobić

#5

Post napisał: pitsa » 03 kwie 2019, 10:33

Chodzi o to, że frezy nie obrabiają czołowo i operator narzędzia ręcznego nie wie jak zrobić początkowy otwór od którego zacznie wycinanie rowka. ;-)
Do zestawu potrzebne jest jeszcze odpowiednie ostre dłuto do obróbki zakończeń.
Pamiętać też trzeba o tym, że frez będzie ciągnął w jedną stronę i warto robić to w takim kierunku, żeby ta siła przyciągała prowadnicę frezarki do krawędzi płyty...
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: prośba o pomoc jak to zrobić

#6

Post napisał: kubus838 » 03 kwie 2019, 12:11

poczatkujacyludek pisze:
02 kwie 2019, 11:55
mianowicie w sklejce o grubości 18mm muszę wykonać rowki o szerokości 12mm i wysokości 8mm, jest to o tyle proste że wystarczy użyć frezarki i po sprawie, jeszcze sobie z tym radzę.
Najprościej narysuj sobie na tej sklejce ołówkiem jak te rowki mają przebiegać. Potem wiertlem 11 milimetrów wykonaj sobie nawiert na głębokość 8mm na śródku narysowanego rowka. Potem zamontuj w swojej frezarce frez do drewna 6mm i wysuń go tak aby wystawał 8mm od czoła frezarki. Frezarkę zablokuj listwami przykręconymi ściskami do sklejki aby Ci się nie przesuwała. Tylko takie frezowanie musisz robić wolno.
poczatkujacyludek pisze:
02 kwie 2019, 11:55
Jednakże rowki nie maja być do końca tylko do 4/5 szerokości sklejki a za nimi ma być już powierzchnia płaska 10mm, czym to zrobić ? nie mam zaawansowanego sprzętu dopiero co kupiłęm frezarkę górnowrzecionową. czy są frezy do wybierania powierzchni/ płaszczyzny ?
A najlepiej umieść zdjęcie czy rysunek bo trudno zrozumieć o co Ci chodzi z tym 4/5 szerokości sklejki. Do Twojej roboty można użyć różnych frezów nawet do wybierania płaszczyzny. Nie wiem jaka jest ta frezarka górnowrzecionowa którym kupiłeś ale na 80% nie masz możliwości ustawienia kąta wejścia w materiał. Dlatego musisz to wykonać innym sposobem - bardziej manualnym. Ale jest to wykonalne. A żeby wskazać dokładnie jak to trzeba widzieć ten projekt.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”