wycinanie kształtów w MDF

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
HotAndCold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:51
Lokalizacja: Gdansk

wycinanie kształtów w MDF

#1

Post napisał: HotAndCold » 24 maja 2016, 20:01

Mam problem z wycinaniem kształtów z płyty MDF 19 mm.
Przecinam ją frezem dwu-piórowym prostym dwu-ostrzowym o średnicy 3.17mm
Problem polega na tym, że nie uzyskuje pionowej krawędzi detalu. Wycinany materiał zawsze jest szerszy bliżej dołu co powoduje problem ze złożeniem wycinanych profili (zawsze widać przerwę pomiędzy górą wycinanych detali.). Czy to nie będzie kwestia techniki frezowania (frezowanie współbieżne)? Macie jakieś doświadczenia z tym problemem?



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 24 maja 2016, 22:00

Witam

Czyli mówiąc krótko płaszczyzna cięcia nie jest prostopadla do pozostałych. Moja propozycja na początek jest taka abyś sprawdził czy nie ma luzów na mocowaniu wrzeciona, samo wrzeciono nia ma luzów albo mocowania w uchwycie freza jest prawidłowe. Ale może być teź tak, że samo wrzeciono jest źle ustawione i dlatego powoduje cięcie pod złym kątem.

Druga sprawa - bo nie napisałeś o długości części roboczej freza to spróbuj zrobić na to na kilka przejść np. co 3 milimetry a potem porównaj. Jeżeli nie zaistniały te błędy które opisałem wyżej.

Kiedyś spotkałem się z takimi frezami które miały długości całkowitej 60 milimetrów a długość części roboczej 20 milimterów. I w drewnie na kilku przejściach pracowały dobrze w mdf lekko się przeginaly. Po skończonym frezowaniu wszystko wracało do normy i frez był idelanie prościutki a powierzchnia cięcia była pod złym katem do górnej powierzchni. A móże być też i tak, że frez podczas głebokiego frezawania bardzo się nagrzewa i jednocześnie odkształca.

robert


Autor tematu
HotAndCold
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:51
Lokalizacja: Gdansk

#3

Post napisał: HotAndCold » 30 maja 2016, 23:05

Witam

Zmiana kierunku frezowania rozwiązała problem. Temat zamknięty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”