Frezowanie ręczne twardego drewna

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
simatra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:21
Lokalizacja: Warszawa

Frezowanie ręczne twardego drewna

#1

Post napisał: simatra » 19 sty 2016, 00:02

Witam. Jestem osobą która w dniu dzisiejszym rozpoczęła swoją przygodę z obróbką drewna. Otóż chciałbym móc wykonywać w domowym zaciszu drewniane detale w twardym drewnie(dąb, heban, itp.) o grubości 6 mm. Poniżej zamieszczę przykładowy detal który chciałbym wykonać. Póki co, kupiłem (1) taką oto wiertarkę kolumnową, taki oto zdzierak (2), oraz frez szybkotnący (3). Kupiłem również sosnową deskę o grubości 10 mm żeby móc już przetestować nowo co kupiony sprzęt. Tak więc plan miałem następujący: trzymając w ręce detal, frezować jego krawędzie boczne. Zdzierak w zasadzie nic nie zdziera(to pewnie dlatego że kosztował 11 zł i trudno od niego cokolwiek wymagać). Jeśli chodzi o frez szybkotnący to tu już jest lepiej. Udało mi się wyfrezować cały element, jednak nie bez problemów. W jednym przejściu mogłem zbierać co najwyżej 1.5 mm ponieważ przy większej głębokości musiałbym używać dużej siły żeby móc cokolwiek zbierać. I teraz mam serię pytań do ludzi którzy siedzą w tym na co dzień, bądź mają większą wiedzę od mojej ( o to nie trudno..). A więc w opisie freza szybkotnącego przeczytałem że nadaje się on do miękkiego drewna. Boję się że nie będę w stanie móc frezować w drewnie dębowym. Czy moglibyście mi polecić jakim narzędziem powinienem móc zrobić taki detal? Myślałem o takim frezie (4), jednak boję się że jak tylko zbliżę detal do frezu, to wyrwie mi go z ręki kiedy ostrze freza spotka się z materiałem... A może powinienem kupić taką wyrzynarkę? (5) Wydawało by się że z jej pomocą łatwiej otrzymać jakieś skomplikowane kształty. Do tego w jednym przejściu można by to zrobić, a nie 4 razy( przy pomocy frezu..)

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

1)

2)

3)

4)

5) http://toolsprofi.pl/index.php?p5126,nu ... -90w-bt50n
Rysunek detalu:



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 19 sty 2016, 08:54

Deska sosnowa jest włóknista i nadaje się na palety. Nie możesz ze sklejki o odpowiedniej grubości tego zrobić? Wycinasz nawiercając otwory po zarysie z zapasem na oszlifowanie. Szlifierka stołowa z tarczą "papier ścierny" i wsio. Bardziej zaawansowani wytną sobie laserem lub wyfrezują na frezarce domowej roboty.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 19 sty 2016, 09:00

Jeśli wyrzynarka to nie na brzeszczoty z przetyczką bo te sa badziewne... W sumie nie mam pojęcia dlaczego to produkują skoro bez przetyczek są lepsze i tańsze.
Kto w ogóle tego używa.


Autor tematu
simatra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:21
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: simatra » 19 sty 2016, 10:01

Tę deskę sosnową wziąłem żeby przetestować urządzenie. Nie może być sklejka. Zależy mi aby detal wykonany był z różnych egzotycznych ale i też europejskich odmian drewna(ale tylko twarde odmiany).
Wycinasz nawiercając otwory po zarysie z zapasem na oszlifowanie.
W sumie nie pomyślałem o tym. Ale czy już nie lepiej zamiast nawiercać masę otworów to naszkicować na detalu zarys i polecieć wyrzynarką? Zastanawiam się czy czasowo nie wyjdę na tym lepiej.


To są te z przetyczką?

http://majsterkowo.pl/wp-content/upload ... -dsh-16.jp

Czyli po prostu kupić coś tego typu?

http://img18.allegroimg.pl/photos/orygi ... 5564395568


poczciwy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 02 lut 2011, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: poczciwy » 19 sty 2016, 10:21

a nie lepiej piłę taśmową zamiast wyrzynarki


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 19 sty 2016, 10:44

Witam

Do wykonania takiego elementu potrzebna Ci jest wyrzynarka(może być marketowa), wiertarka do wywiercenia otworu i kawałek papieru ściernego do ręcznego szlifowania. Aż tak to skomplikowane nie jest i nie trzeba mieć potężnego zaplecza maszynowego aby coś takiego wyciąć.

robert


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 19 sty 2016, 15:10

poczciwy pisze:a nie lepiej piłę taśmową zamiast wyrzynarki
Będzie szybciej ale tylko zgrubna obróbka potem trzeba wyszlifować albo frezować elementy żeby dobrze wyglądał.

Po dobrym brzeszczocie krawędzie są gładkie.
Obrazek

Przetyczka/kołeczek
Obrazek

Zwykłe są najlepsze
Z tym że jest kilka rodzai uzębienia. Te do ręcznych ramek mają pełny rząd zębów w jednym kierunku. Te do wyrzynarek mogą mieć 1-kilku zębów przerwy dodatkowo kilka ostatnich zębów tych które wychodzą z pod stolika jest w odwrotnym kierunku żeby cięły w górę. Dzięki temu nie ma zbyt wielu wyrw w materiale.
Obrazek

[ Dodano: 2016-01-19, 15:15 ]
W sumie można zgrubnie zrobić na pile taśmowej i wygładzić na szlifierce.

Obrazek

Może uda się załozyć pas papieru ściernego zamias piły i byłaby jedna maszyna zastępująca dwie.

Jeśli wzór ma być powtarzalny a nie taki były jaki z ręki to można go wykonywać od szablonu frezarką górnowrzecionową w stoliku. Oczywiście wcześniej zgrubnie piłą taśmową żeby nie męczyć się z frezowaniem.
Problemem są tylko zagłębienia których frez nie wykona z racji swojej średnicy.
Obrazek


Autor tematu
simatra
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:21
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: simatra » 19 sty 2016, 21:58

Tak więc chyba zdecyduję się na kupno takiej wyrzynarki (1). I teraz zastanawiam się, czy w niej jest możliwość zamocowania brzeszczotu bez kołeczka. Dominik, mógłbyś podać jakich używasz brzeszczotów? Nie chcę kupić chłamu i się potem denerwować. Niestety piły taśmowe zaczynają się od 1000 zł. Poza tym chciałbym móc wykonać element który będzie miał max 6 mm grubości.


1) http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urza ... ,l884.html


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#9

Post napisał: koala.g » 19 sty 2016, 22:38

Trzeba samemu dobrać co odpowiada. W sklepach modelarskich moze mają.
Używałem chyba Jg weisser
http://youtu.be/bu9Zx6tabu4?t=3m40s
Obrazek

W moim proxxonie są takie kamyczki chyba by można łatwo takie dorobić z kostki metalu.
Obrazek
Ta konstrukcja umożliwia zamocowani brzeszczota z przetyczka albo bez. Niestety śruba zaciskowa jest ścinana i po jakimś czasie pęka. Proponuję używać dłuższych żeby kawałek wystawał z drugiej strony. Tak możesz go kombinerkami wykręcić a główkę normalnie kluczem.

Awatar użytkownika

sinmartin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 09 sty 2012, 11:30
Lokalizacja: Oświęcim

#10

Post napisał: sinmartin » 19 sty 2016, 23:55

Kup sobie taką wyrzynarkę jak podałeś w linku i do tego brzeszczoty proxxona,te brzeszczoty są do różnego gatunku drewna i dają radę w tych twardych bez problemu tutaj masz link przykładowy o jakie chodzi http://www.leroymerlin.pl/warsztat/narz ... l1503.html .Ja tych z proxxona używam i nie ma problemu, a najlepiej jak masz zamiar na większą skalę wycinać takie elementy to kup sobie taką http://www.narzedziak24.pl/pila-przemys ... -230v.html piłę taśmową,znaczy się nie koniecznie ta musi być ale coś w ten deseń i wytniesz co trzeba aczkolwiek ta pierwsza te ma swój użytek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”