Panele ścienne frezowane 3D

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Katdel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2021, 14:16

Panele ścienne frezowane 3D

#1

Post napisał: Katdel » 20 cze 2021, 14:43

Szanowni Państwo,

Mam wielką prośbę o porady specjalistów odnośnie technologii wykonania paneli ściennych takich jak na załączonym zdjęciu. "Problematyczne" są ozdobne listwy a'la sztukaterie. Jestem naprawdę świeżakiem pod względem technologii, ale od wielu osób z branży przyszła odpowiedź że nie są w stanie mi pomóc.
Przede wszystkim moje pytania to:
- czy takie panele należy zrobić klejone (np osobno fornirowana płyta, osobno ornamenty) czy całość powinna zostać wycięta na CNC z jednego elementu.
- jeśli wybieramy opcję klejenia - czy byłaby to płyta fornirowana plus ornamenty wycięte w litym drewnie?
- jeśli sugerujecie wszystko wyciąć z 1 elementu, z czego (tarcica, klejonka)?
Przepraszam za prawdopodobnie głupie pytania, ale powiem szczerze że ku mojemu zdziwieniu naprawdę wiele osób nie ma pojęcia jak to ugryźć.
Załączniki
IMG_8455.jpg-1.jpeg




logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 449
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#2

Post napisał: logopeda » 20 cze 2021, 16:37

Cześć - technologia wykonania zależy wyłącznie od widzimisię inwestora czyli od ceny i poniekąd ilości (ale w tym przypadku rozumiem że tych paneli jest kilka)
-
lub inaczej ile taki panel ma kosztować - wtedy można dobrać technologię.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#3

Post napisał: strikexp » 20 cze 2021, 16:54

Taki panel jest bardzo duży. Nie da rady wykonać go ładnie z samego drewna. Trzeba się liczyć z widocznym łączeniem.
Pytanie czego oczekuje klient. Drewna, czy byle czego oby ładnie wyglądało. W przypadku drewna można spokojnie wykonywać coś a la panele podłogowe. Nikt tak dużego elementu nie utrzyma, szczególnie że pod własnym ciężarem może się złamać. A także powykrzywiać.
Natomiast w przypadku samego efektu wizualnego. Jest wiele metod. Można by walnąć zwykły blat z nawierconymi punktami na niego dokleić ornamenty. Albo po prostu dobrze pomierzyć gdzie się przykleja.
Można też za pomocą formowania próżniowego zrobić odpowiedni kształt w nadrukowanym już materiale. I wypełnić jakimś usztywniaczem. Tylko przy takich rozmiarach to raczej nieopłacalne. Forma będzie kosztowała fortunę, a i nie wiem czy podczas formowania sam nadruk się nie porozciąga.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4685
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#4

Post napisał: pitsa » 20 cze 2021, 21:59

Styropian, styrodur, kartongips, gips + fachowiec:



Warto zwrócić uwagę na połączenie z sufitem za pomocą szmat i garści gipsu...
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#5

Post napisał: bartuss1 » 21 cze 2021, 06:13

Jak na scianę to można z mdfu wydziargać esy floresy z aniołkami, kudłate i pstrokate, sufitowe zazwyczaj jakies styro w razie jakby komu na łeb spadło. Przy jednostkowej robocie pod zamowienie trzeba sie liczyc z tym, że tanio nie będzie. A odlew gipsowy wiadomo z foremki - masówka.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 21 cze 2021, 06:15

Jaki kraj takie materiały kompozytowe ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
Katdel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2021, 14:16

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#7

Post napisał: Katdel » 21 cze 2021, 09:28

Słuchajcie chodzi o to, że to mają być panele z drewna - czyli drewno lub fornir. Wysoka jakość. Myślę, że są jakieś ograniczenia budżetowe, jak u każdego, ale na pewno nie chodzi o opcję budżetową. Całkiem łatwo jest znaleźć takie ornamenty (do ewentualnego doklejenia) rzeźbione w litym drewnie, mdf czy poliuretan to w ogóle jest mnóstwo listw ściennych, tylko że czy ktoś takie ornamenty oforniruje żeby pasowały do płyty "głównej"?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#8

Post napisał: strikexp » 21 cze 2021, 10:37

Jak pisałem z drewna to jest za duży rozmiar. Będzie widać łączenia i zmiany wzoru słojów.
Przy wykonywaniu drzwi. frezuje się poszczególne elementy i łączy je na krawędziach. Czyli tą ką płytę złożyłbyś z 5 elementów. Tak jakby 4 na ramę, i w środek duży płaski element z jednej litej deski. Tylko jaki to rozmiar... u nas nie ma takich wielkich drzew.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#9

Post napisał: kubus838 » 21 cze 2021, 10:46

Witam

Takie panele trzeba robić z klejonki nie tylko ze względu na ich rozmiar. Lite drewno zacznie się wyginać nawet jeżeli będzie podparte. W przypadku ornamentów to możesz je nanieść od razu. Tak aby frezarką od razu frezowała wszelkie kształty. Ale możesz jest robić osobno a później doklejać. Tylko późniejsze doklejanie może wiązać się z pewnymi trudnościami w pasowaniu - dlatego nie polecam. Potem dzielisz na takie obszary jak wielkość stołu obrabiarki i frezujesz z klejonki. Na koniec również te elementy po frezowaniu składasz na "obce pióro". Oczywiście przy klejeniu uwzględniasz słoje na drewnie.

Kolejną sprawą jest fornirowanie a może malowanie. Wiem, ze są takie ornamentów na których nie da się nic przykleić chociażby ze względu na ich kształt Pomimo najnowszych technologii czyli "super wspaniałego forniru", po jakimś czasie będzie on odpadał. W przypadku dosyć skomplikowanych kształtów ornamentów możesz już być pewien, że fornir zacznie odchodzić od drewna. I w tym przypadku powinieneś się zastanowić czy nie lepiej pomalować. Zastanowić się dlatego aby nie trzeba było co chwilę rozbierać i naprawiać.

Następną sprawą jest zamontowanie takiego panelu lub zestawu paneli. Jeżeli to wszystko ma wisieć to lepiej to zrobić z drewna. Jeżeli to ma być zamontowane do ścian to zaryzykowałbym mdf. Ale to wszystko zależy od wielkości, miejsca montażu oraz sposobu montażu.

I ostatnia rzecz jeżeli jesteś wykonawca. Najpierw przygotuj kosztorys i przedstaw klientowi tak aby się zapoznał. A później podpisz umowę i niech klient wypłaci Ci zaliczkę wielkości kosztu materiały. Jak już spełnisz te warunki to możesz się za to brać. Jeżeli klient będzie gadał, że musi z kimś jeszcze porozmawiać aby ustalić szczeguły to możesz być pewien, że "chce zjeść jabłko i mieć jabłko". Wiem to z własnego doświadczenia.

robert


Autor tematu
Katdel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2021, 14:16

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#10

Post napisał: Katdel » 22 cze 2021, 15:10

Dziękuję za wszystkie porady! @kubus838 - Robert, możesz jeszcze doprecyzować:

1. co rozumiesz przez naniesienie ornamentów od razu? Chodzi Ci o to żeby wszystko zostało wycięte z jednej płyty ze sklejki? Tylko czy wtedy nie będzie to sporo droższe bo materiał wyjściowy musiałby być dwa razy grubszy?

2. Ale zakładając że idziemy tą opcją - bo na pewno zgadzam się że to byłoby najładniejsze i najprostsze rozwiązanie. Wstyd mi że muszę zadać pytanie kompletnego żółtodzioba ale - jak szukam kogoś kto mi zrobi projekt tego cacka pod CNC? Zamierzam się nauczyć pracować na którymś z programów, ale tym razem jeszcze nie zdążę. Rozumiem że wygląda to tak, że potrzebuję kupić sklejkę, potrzebuję zrobić projekt w odpowiednim formacie i idę z tym do jakiejś stolarni która posiada CNC. Oni mi to wycinają i co dalej? Trzeba to potem jeszcze oszlifować, zabarwić i polakierować? Co z mocowaniami do ściany?

3. Teraz powiedz co sądzisz o opcji nr 2 czyli - kupuję już gotową płytę fornirowaną, wyciętą pod wymiar i z oklejonymi obrzeżami. Osobno kupuję ornamenty wyrzeźbione w drewnie (ciekawe że w sumie jest tego sporo i wcale nie są drogie). Można je po taniości kupić tylko one są rzeźbione w lipie albo drzewie kauczukowym. No i sobie popróbuję z różnymi bejcami żeby to jak najbardziej zbliżyć kolorem do wybranego forniru. Wszystko łączę na obce pióro lub gwoździami stolarskimi (też mi ktoś polecił) i klejem.
- Co dalej potrzebuję zrobić? Czy wszystko muszę jeszcze potem oszlifować i polakierować? Taka gotowa płyta fornirowana wymaga szlifowania?
- Czy łączenia ornamentów i płyty wymagałyby jakiejś obróbki?
- Jaka by to miała być płyta fornirowana (mdf, wiórowa, cienka sklejka, płyta stolarska)?Za i przeciw? Podobno wiórowa się nie nadaje bo będzie problem w zamontowaniu w niej uchwytów do mocowania na ścianie.

Która z tych dwóch opcji jest lepsza i dlaczego?
Serio, mega szacun dla Was wszystkich tutaj, zarówno za wiedzę jak i za to że się nią dzielicie i to bezinteresownie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”