SERON problem z posuwem i obrotami, warstwa

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
mipower1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2015, 17:00
Lokalizacja: pszczyna

SERON problem z posuwem i obrotami, warstwa

#1

Post napisał: mipower1 » 02 kwie 2015, 16:12

Witam niedawno rozpocząłem swoją pracę po szkole i kursie na CNC z ploterem frezującym. Maszyna znajduje się na warsztacie stolarskim a więc głównie w grę wchodzi drewno ewentualnie pleksia oraz dibond. Do plotera jestem sam i nie mam się do kogo zwrócić o pomoc, a więc myślę ze tutaj ktoś pomoże doradzi.

Mój problem leży w tym że nie potrafię dobrać odpowiednich parametrów do danego freza i materiału. obroty plotera od 6 - 24 tyś. Posuw mam aktualnie ustawiony na 6000 mm/min później tylko zmieniam procentowo. Głównie używam freza prostego 8, 6, 3 materiały na których pracuje to głownie MDF, sklejka, płyta wiórowa. Czy może mi ktoś doradzić na jakiej postawie ustalać dane parametry jak posuw, obroty oraz ile może zebrać max dany frez na 1 warstwę ( słyszałem ze jest to 1/10 średnicy lecz nie wiem czy to jest prawda)

2. Kierownik kazał mi się dowiedzieć jakie frezy ma zamówić (8,6,3) do drewna - jaki typ oraz frez do cięcia aluminium najlepiej 3 oraz frez grawerski do aluminium oraz pleksi - Prosiłbym o pomoc. Będę bardo wdzięczny



Tagi:


warchlak
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 09 lis 2012, 19:10
Lokalizacja: ----
Kontakt:

Re: SERON problem z posuwem i obrotami, warstwa

#2

Post napisał: warchlak » 02 kwie 2015, 20:38

Wstępne parametry bierzesz z katalogu narzędzi, potem dogrywasz na maszynie.
Nie znam się na drewnie i MDF. Do aluminium poleciłbym fi 4 węglikowy, 18000obr, ap 1mm.
Odnośnie narzędzi i parametrów możesz zapytać u sprzedawców narzędzi, n.p. ich masz blisko: http://technar.pl/
mipower1 pisze:słyszałem ze jest to 1/10 średnicy lecz nie wiem czy to jest prawda
to nieprawda.


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: deflection » 10 kwie 2015, 10:29

przy drewnie ja daję warstwę taką jaką ma średnica narzędzia,
Przy dibondzie i plexi frezy jednopiórowe węglikowe
do mdf frezy diamentowe.
co do parametrów,
do drewna ja używając freza 3 mm daję 3 mm / warstwę ok 20 k obrotów i 750mm/min - idzie ładnie,
jak wycinam kształt ostatnią warstwę zostawiam 1 mm i mostki wtedy nie wyrywa mi materiału a i lekko się ścina bo to tylko 1 mm

parametry musisz dobrać indywidualnie
czasem nawet posłuchać jak pracuje frez :)
popatrzeć jakie wióry lecą, jak wygląda krawędź...

doświadczenie :P


Locuta
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 06 gru 2013, 09:02
Lokalizacja: Gdynia

#4

Post napisał: Locuta » 22 kwie 2015, 23:24

A frezy do drewna jakich konkretnych producentów polecasz deflection?
Stoję przed zadaniem wycięcia ażuru w desce sosnowej o grubości do 50 mm.
A dodatkowo wzór do wycięcia charakteryzuje się dużą ilością kątów ostrych, tak .że im mniejsza średnica frezu tym lepiej.?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 23 kwie 2015, 10:23

Witam
A przypadku drewna to nikt Ci nie określi parametrów obróbki, bo jest to uzalażnione od rodzaju drewna jego wilgotności oraz nasycenia żywicą. Niestety nawet drewno kiedy sobie poleżakowało ma też inny procent zawilgocenia. Podobna sytuacja jest za mdf. Ja już się spotkałem z takim co frez wchodził w niego jak w masło a druga płyta była tak twarda, że nawet przy cięciu piłą leciały iskry.

Do drewna ja używam zwykłych frezów dwupiórowych 3mm tylko używam mniejszego posuwu jakieś 500mm/min. Obroty wrzeciona to 15000/min. Ale przejścia w przypadku frezowania elementów 3d robie co 0,5mm. Przy takim przejściu w obróbce kształtowej uzyskuje lepszą baze do obróbki wykończającej. W przypadku wycinania przejścia robie co 2mm.

Co do pleksy to tu jest bardziej skomplkowana systacja ponieważ pleksy bywaja różne. Fakt do frezowania też używam tych samych frezów co do drewna. Ale tu już prędkości trzeba dobrać doświadczalnie - nie ma złotego środka.

Mdf to tak jak drewno tylko dla bezpieczeństwa frezów zmniejszam prędkość posuwu do 300mm/min. Odległość między rampami robie co milimetr albo jeszcze mniej. Mniej ze względu na to, że pracuje frezami od 0.9 do 1,5mm. Frezy zwykłe do drewna.

Do dibondu frezy do miękkich metali a reszta anologicznie jak do drewna a przede wszystkim parametry obróbki dobierasz doświadczalnie na jakimś ścinku.

robert

Awatar użytkownika

DejaVu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 85
Rejestracja: 23 cze 2013, 21:14
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: DejaVu » 24 maja 2015, 10:53

Cześc.
Gdy przeczytałem jak to zostałeś rzucony na głęboką wodę od razu przypomniały się mi moje początki.
to mój skromny temacik o obróbce drewna i moich perypetiach
https://www.cnc.info.pl/topics38/infote ... t54404.htm

co do cięcia drewna ja przekonałem się do frezów spiralnych zgrubnych z CMT. Tnę nimi wszytko co drewniane i idą jak burza. Gdy potrzebuje ładnej krawędzi daję offset 0.5mm i poprawiam wykańczającym na zero.
bardzo dobrze sprawdza sie u mnie fi10mm biorę na raz 10mm z prędkością 80mm/s

http://www.punta.com.pl/sklep,1838,frez ... z3_pozytyw

mam nadzieję ze pomogłem :mrgreen:

jak wchodzisz w drewno nie zapomnij ustawić rampę tzn żeby frez zagłębiał się po skosie a nie bezpośrednio pionowo. :wink:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 24 maja 2015, 11:19

Przepraszam, że się w trące - tak dla formalnosci
DejaVu pisze:
spiralnych zgrubnych z CMT.
Frez spiralny zgrubny to rozumiem ale co to jest to "CMT".

DejaVu pisze: prędkością 80mm/s
Czy dobrze podałeś prędkośc? Chodzi Ci o 80 milimetrów na sekunde?

robert

Awatar użytkownika

DejaVu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 85
Rejestracja: 23 cze 2013, 21:14
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: DejaVu » 24 maja 2015, 11:34

Producent frezów CMT UTENSILI z tego linku co punta sprzedaje.

Tak 80mm w ciagu 1 sekundy tnę drewna miękkie i sklejkę. W infotecu mam ustawione mm/s i robiąc program w aspire też sobie ustawiłem mm/s

80mm/s daje w przeliczeniu na popularne jednostki posuwów 4.8m/min


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 24 maja 2015, 12:10

Pytam bo za bardzo nie chce mi się wierzyć, że możesz frezem pracującym w materiale "przelecieć" osiem centymetrów w ciągu jednej sekundy. To z jakimi obrotami musi się kręcić wrzeciono?

robert

Awatar użytkownika

DejaVu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 85
Rejestracja: 23 cze 2013, 21:14
Lokalizacja: Radom

#10

Post napisał: DejaVu » 24 maja 2015, 12:13

18500. Wierzyc nie musisz ale jak chcesz mogę Ci filmik nagrać? :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”