Strona 1 z 2
Frezowanie w drewnie problem z jedną stroną
: 12 lut 2015, 18:19
autor: _pepis
Witajcie,
Wczoraj zapytałem w innym dziale o poliamid, dzisiaj pytam o frezowanie w drewnie.
Mój problem jest widoczny na zdjęciu - przy wierszowaniu wykończającym jedna strona powierzchni jest pokryta "włoskami". Po drugoiej stronie jest idealnie.
Problem powstaje w momencie ruchu osi Z w górę oraz osi Y w minusie oraz w drugiej sytuacji: ruchu osi Z w górę oraz osi X na plus...

Nie za bardzo rozumiem tę logikę, może jest jakiś inny problem?
W poprzednim wątku doradzono mi aby przerobił program i nie frezował w tej konfiguracji, zapewne jest to rozwiązanie, ale program który wygenerował mój kod nie daje takiej możliwości, ferezuje ciągle i we wszystkich kierunkach

Na prawej stronie zdjęcia widać opisywany problem, po lewej stronie widać idealną powierzchnię po frezowaniu.
Efekt jest najbardziej widoczny przy drewnie.
Dzięki z góry za pomoc!
Piotrek
: 12 lut 2015, 18:59
autor: diodas1
Czy jesteś pewien że oś wrzeciona jest prostopadła do płaszczyzny stołu, a szczególnie czy jest równoległa do ruchu osi Z?
: 12 lut 2015, 21:30
autor: kubus838
Witam
Spotkałem się z czymś takim. Jedna krawedź drewna jest idealna a druga ma te włoski. W moim przypadku była to wilgoć drewna i frez podrywa niektóre włókna. Mnie koleś z suszarni zapewniał, że drewno jest suche do frezowania. W firmie sprawdzono jakimś przyżądem i okazało się, że drewno jest mokre. I nie było to kłamstwo ze strony suszarni. Jak się póżniej okazało, kiedy suszarnia sprawdzała było wszystko dobrze. Ale przecież musiałem wyjść i wrócić. Jak wróciłem drewno znowu nałapało wilgoci. Od tej pory susze drewno w starej jeszcze pracującej piekarni gdzie używa się pieców na węgiel/drewno i suszę przez miniumum 4 dni.
Coś mi się nie chce wierzyć, że cam nie ma możliwości zmiany kierunku obróbki. Nie masz tam frezowania współbierznego i przeciwbierznego? Bo to też jest lekarstwo. A jeżeli nie to pzostaje Ci papier ścierny i końcowa obróbka ręczna.
robert
: 12 lut 2015, 22:35
autor: koala.g
Leciałeś pod włos.
Taki układ drewna. Wkurzało mnie to przy toczeniu. Miałem nietypowo bo poprzecznie do osi obrotu włókna drewna.

: 13 lut 2015, 09:20
autor: _pepis
Cześć,
No niestety w programie Vectric Cut 3D mogę wybrać oś obróbki wykańczającej X,Y lub pod kątem 45 stopni. To ostatnie minimalnie pomaga w tym przypadku.
Ciekawe jest to że podobny problem występuje również w innych materiałach...
Sprawdzę tę prostopadłość dzisiaj dokładnie.
A może to wina długiego frezu? Może frez się wygina i traci prostopadłość? Ale posuw jest na 1200 (frez 3) i przy tej obróbce zbiera minimalną ilość materiału. Gołym okien nie widać że sie wygina.
Dzięki!
pp
: 13 lut 2015, 11:13
autor: kubus838
Frez raczej się nie wygina bo zrobiony jest z takiego materiału, że raczej już by się połamał. Może spróbuj innego cama np. freemila. Albo może być jeszcze inna przyczyna. Poprostu masz tempe frezy. A suche masz drewno?
robert
: 13 lut 2015, 11:39
autor: _pepis
Tak drewno jest na pewno suche. Spróbuję innego cama i zobaczę. Frez nie wygląda jakby sie wyginał faktycznie.
pp
: 13 lut 2015, 15:06
autor: kubus838
Ja na Twoim miejscu to bym jeszcze spróbował na innym kawałku drewna tą samą obróbke.
robert
: 13 lut 2015, 16:29
autor: dance1
już we wcześniejszym Twoim temacie pisałem że "jedziesz w złą stronę" przestańcie z tymi camami, napisz sobie prosty program na kieszeń czy też wyspę i sprawdzisz od ręki, przecież to chwila.
Robercie z poliamidem ma także ten sam problem, albo źle obróbka ustawiona albo frezy o kant pupy.
: 13 lut 2015, 16:55
autor: kubus838
W przypadku cam to może być ten prblem. Poprostu został źle zainstalowany albo ktoś nie potrafi go obsłigować i źle ustawia obróbke. A spowodowane to może być tłumaczeniem określeń w języku angileskim. Ale jeżeli w poliamidzie też się sierść pokazuje to na na 90% coś się dzieje z frezem. W takim przypadku trzeba "potrenować" na jednym pliku obróbki z róznymi frezami i materiałem.
robert