Jak dobrać pompę próżniową do formowania podciśnieniowego

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
skibaski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:07
Lokalizacja: Grudziądz

Jak dobrać pompę próżniową do formowania podciśnieniowego

#1

Post napisał: skibaski » 10 wrz 2014, 21:36

Witam wszystkich serdecznie,
zwraca się z prośbą o wyjaśnienie jak dobrać odpowiednią pompę do formowania próżniowego. Szukałem na forum i niestety nic nie znalazłem. Pole powierzchni roboczej będzie wynosiło 120x100 cm (worek).
Formowane będą powierzchnie delikatnie obłe na kopytach, o grubości do 14mm. Głównie łączenie sklejki .
Jakie podciśnienie powinna wytwarzać pompa?( Jak to obliczyć?)
Jaka pompa się do tego najlepiej nadaje? (możecie coś polecić).
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)



Tagi:

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 576
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#2

Post napisał: mumin » 11 wrz 2014, 06:37

Jakie podciśnienie ? - najlepiej próżnia nie trzeba nic liczyć
Jaka pompa ? - najlepiej przystosowana do pracy ciągłej, rozumiem że chcesz coś kleić więc na czas schnięcia kleju musisz utrzymać próżnię.

Luknij np tu : http://www.tepro.com.pl/pompyat,produkty,22.html


Skarabe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 145
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:58
Lokalizacja: War-maz

#3

Post napisał: Skarabe » 11 wrz 2014, 09:52



Autor tematu
skibaski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2014, 21:07
Lokalizacja: Grudziądz

#4

Post napisał: skibaski » 11 wrz 2014, 12:10

Czyli jak zwykle sie niczego nie dowiedzialem ;/
Myślałem że ktoś mi wytłumaczy ile barów musi wytworzyć taka pompa żeby się wszystko skleiło. Na stronie beckera jest wszystko oprócz pomp. Pompy do pracy ciągłej czytałem gdzieś na zagranicznej stronie ze są takie pompy, które po uzyskaniu odpowiedniego podciśnienia przestają pracować a jak spada ciśnienie znowu zaczyna pracować. Czy tak jest we wszystkich czy tylko w niektórych? Macie stronkę z pompami gdzie a podane ceny?
czy coś takiego by się nadawało?
http://skleptechniczny.pl/kompresor-do- ... p4559.html
http://allegro.pl/hit-pompa-prozniowa-z ... 24867.html
http://allegro.pl/jednost-pompa-proznio ... 55783.html
Czy to porostu zabawki które się do niczego nie nadają i się szybko popsują?


Skarabe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 145
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:58
Lokalizacja: War-maz

#5

Post napisał: Skarabe » 11 wrz 2014, 13:17



pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 11 wrz 2014, 13:18

witam.
jak chcesz wytworzyć " próżnie " - i ją utrzymać w takiej objętości , to pompa musi być dość wydajna .
zresztą pompa to jedno a sterowanie nią to co innego
najlepiej zapytaj na stronce - http://www.e-manta.eu/forum/portal.php
masz tam stolarzy i opisy takich zabaw z próżnią - tu to raczej metale :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 11 wrz 2014, 16:58

skibaski, Zrozumiałem z czym masz problem i spróbuję Cię odrobinę oświecić. Przy doborze pompy do Twojego zastosowania istotne są dwa parametry- szybkość pompowania i końcowe podciśnienie.
Ten pierwszy parametr decyduje o czasie po którym uzyskasz optymalne zaciśnięcie worka próżniowego na formowanym detalu na kopycie. Nie może to trwać zbyt długo bo materiał formowany stygnie, sztywnieje i coraz trudniej go uformować. Zatem wiedząc ile litrów powietrza mieści się w luźnym worku nałożonym na cały bałagan i szybkość pompowania w litrach na minutę, możesz oszacować czas potrzebny do jego opróżnienia z powietrza. Na początku idzie łatwo ale potem pompa musi się już wysilić i jej wydajność pompowania maleje wykładniczo a czas obniżania podciśnienia o kolejną działkę na wakuometrze mocno się wydłuża.
Jeżeli chodzi o wielkość osiąganego podciśnienia to fizyki nie da się przeskoczyć, niezależnie od ceny pompy. Podciśnienie w worku (siła nacisku na każdy cm kw. jego powierzchni) zależy od aktualnego ciśnienia atmosferycznego i waha się w okolicach 1kg/cm kw. Jest to maksimum które udaje się osiągnąć pompami próżniowymi olejowymi
Niestety takie pompy, szczególnie tańsze nie mają powalających wydajności. Zatem żeby połączyć dużą wydajność z głęboką próżnią, masz dwa wyjścia- kupić za większe pieniądze pompę próżniową o dużej wydajności albo zbudować instalację składającą się z równolegle połączonych dwóch pomp: próżniowej i jakiejś dmuchawy bocznokanałowej do dmuchawy trzeba domontować zawór zwrotny. Przy takim zestawie cykl pracy będzie następujący: Zamykamy worek próżniowy z "wkładem" i natychmiast włączamy obie pompy. Najpierw dmuchawa ssie w szalonym tempie opróżniając worek z powietrza i wstępnie dociskając materiał do kopyta a kiedy jej możliwości ssania się kończą, docelowa próżnia tworzy się dzięki pompie próżniowej olejowej. W tym czasie zawór zwrotny odcina dmuchawę i można ją już wyłączyć aż do końca procesu formowania. Trzeba zadbać o dobrą szczelność układu bo nawet mała dziurka mocno psuje próżnię.
Od razu powiem że nie znam się na formowaniu drewna i nie wiem ile czasu potrzeba na jeden cykl. To co napisałem powyżej może przydać się komuś kto chce termoformować tworzywa sztuczne. Jeżeli sklejce potrzeba długiego czasu to nie ma konieczności rozbudowy systemu o tę równoległą dmuchawę. Wystarczy jedna pompa próżniowa olejowa z jakimś zbiornikiem podciśnieniowym i presostatem żeby pompa próżniowa nie musiała klekotać bez przerwy. Im niższe ciśnienie się na nim ustawi, tym mocniejszy docisk ale pompa będzie się włączać częściej i ogólnie pracować dłużej.
Jeżeli okaże się że nacisk 1kg/cm kw. to za mało, wówczas można odwrócić sytuację i zamiast liczyć na ciśnienie atmosferyczne, skorzystać z podnośników poduszkowych dzięki czemu da się stworzyć nacisk wielokrotnie większy, pod warunkiem że całość (kopyto+sklejka + mata poduszkowa) zamknie się w zacisku o nośności kilku(-nastu) ton. Wtedy ze sklejki wyciśnie się sok :mrgreen:

Awatar użytkownika

mumin
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 576
Rejestracja: 01 gru 2004, 14:44
Lokalizacja: śląsk

#8

Post napisał: mumin » 12 wrz 2014, 06:55

skibaski pisze: Myślałem że ktoś mi wytłumaczy ile barów musi wytworzyć taka pompa żeby się wszystko skleiło. Na stronie beckera jest wszystko oprócz pomp. Pompy do pracy ciągłej czytałem gdzieś na zagranicznej stronie ze są takie pompy, które po uzyskaniu odpowiedniego podciśnienia przestają pracować a jak spada ciśnienie znowu zaczyna pracować.
Najlepiej -1bar, w przerywanym cyklu pracy mogą pracować wszystkie pompy, chodziło mi raczej o pompę która może utrzymywać ciśnienie podczas stałej pracy. Do klejenia sklejki bo to chcesz właśnie robić jak zrozumiałem a nie termoformować jak pisał kolega wcześniej wystarczą Ci pompy które podałeś, chyba nawet odkurzacz by wystarczył możesz spróbować dla testu. Zamiast kombinować zadzwoń do ludzi np z firmy którą Ci podałem napewno pomogą w wyborze w końcu z tego żyją.

Tutaj fajnie jest pokazane jak to działa ale to pewnie już wiesz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”