pompa próżniowa

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
micchalz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 09 lis 2006, 00:02
Lokalizacja: Łęg Tarnowski

pompa próżniowa

#1

Post napisał: micchalz » 15 sie 2007, 22:13

witam kto mi doradzi gdzie kupić i jaką najlepiej pompę próżniową do centrum obróbczego obecnie posiadam łopatkową o wydajności 40 m3/h i to jest zdecydowanie za mało w przypadku obróbki małych elementów... poszukuje pompy o wydajności około 120 m3/h ...podobno pompy olejowe mają większą "siłę" ssania czy to prawda ???



Tagi:


kura999
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 10 kwie 2005, 20:45
Lokalizacja: poznan

#2

Post napisał: kura999 » 15 sie 2007, 23:26

w przypadku szczelnego polaczenia elementu z przyssawkami wydajnosc pompy nie ma wiekszego znaczenia (tak mi sie wydaje) znaczenie w tym przypadku bedzie mialo to jaka proznie mamy np. -0.5bar to mniej wiecej 50kg docisku na 1dm2 a -0,8 to juz 80kg


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 15 sie 2007, 23:47

Nie wiem co rozumiesz przez "siłę ssania"- uzyskiwane podciśnienie, czy ilość przepompowywanego powietrza. Po przeczytaniu Twojego zapytania mam lekkie zamieszanie w rozumie. W każdym razie najlepszy nawet hipotetyczny zestaw pomp próżniowych pozwalający uzyskać próżnię absolutną nie przyssie elementu obrabianego z siłą większą niż ok 1 kg/cm kw. Im mniejsza powierzchnia elementu tym mniejsza siła. Na to nic nie poradzisz, więc musisz pomyśleć o innym sposobie mocowania. Jeżeli natomiast chodzi o ilość przepompowywanego powietrza, to możesz wykorzystać dość łatwą w obsłudze i niemal niezniszczalną pompę próżniową z pierścieniem cieczowym. Miałem z takimi pompami do czynienia. Tutaj masz jedno ze źródeł takich pomp http://www.comfilter.pl/pompy_powietrza/index.html Taka pompa ma interesującą budowę http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprężarka_ ... iem_wodnym . Osobiście używam kompresora z pierścieniem olejowym, czyli maszyny o podobnej budowie, chociaż innym przeznaczeniu. Jest niesamowity. Daje stabilne, wysokie ciśnienie, w dużym zakresie zapotrzebowań na powietrze. Pracuje wydając dźwięk podobny do odkurzacza, nie potrzebuje żadnego zbiornika wyrównawczego ani presostatu.

Jeszcze jedno nasunęło mi się po przeczytaniu Twojego dawniejszego wątku, również o kłopotach z przysysaniem detali. Wtedy używałeś pompy ejektorowej, teraz łopatkową o znacznej już wydajności a problemy są nadal. Może być jeszcze jedna przyczyna kłopotów, mianowicie średnica i długość rury łączącej pompę ze stołem. Zbyt cienka, lub zbyt długa rura wnosi spore opory przepływu powietrza, w efekcie przy nieszczelnym styku detalu ze ssawką może w tym miejscu znacznie pogarszać się podciśnienie.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2007, 00:32 przez diodas1, łącznie zmieniany 1 raz.


Jarosław B
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 204
Rejestracja: 08 sie 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: Jarosław B » 16 sie 2007, 00:01

Witam.Pierwsze moje pytanie. Do czego konkretnie ta pompa Ci służy.40m/godzinę to jest bardzo duża wydajność pompy.Natomiast piszesz że ma małe ,, ssanie '' , czyli rozumię może wytwożyć niewielkie podciśnienie.To są dwa różne parametry pompy.Podam przykład. Przy stołach powietrznych w introligatorstwie używa się pomp o wydajności około 120 do nawet 240 m3 /godzinę.Natomiast podciśnienie nie musi być duże gdyż przeważnie są to duże formaty papieru.Inaczej sprawa przedstawia się w stolarstwie.Mam ploter frezujący 2000 x800 mm i do tego kilkanaście stołów powietrznych od 100x80 do 1500x700 mm.Pompa ma wydajność 8 m3/ godzinę i jest to w zupełności wystarczające.Natomiast podciśnienie wynosi -0,9atm.Bardzo ważną sprawą jest SZCZELNOŚĆ UKŁADU SSĄCEGO.I tu znowu przykład.Jeżeli kładę na stole powierzchnię bardzo gładką i ją obrabiam to pompa pracuje bardzo rzadko.Jeżeli obrabiam płytę meblową to pompa prawie pracuje ciągle (mimo że są uszczelki ).Tak więc uważam że najpierw trzeba sprawdzić podciśnienie wakuometrem a póżniej zastanawiać się co dalej.I na koniec moich wypocin dobra rada z doświadczenia.Jeżeli kupujesz pompę to BEZWZGLĘDNIE sprawdz podciśnienie jakie wytwarza.(wakuometr kosztuje około 50 zł ).To co producenci piszą czasami na tabliczkach znamionowych to jest horror( a w szczególności azjaci ).Jeżeli coś nie będziesz wiedział pisz . Pozdrawiam Jarek


Artur Laskowski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 04 wrz 2005, 20:22
Lokalizacja: www.metalteam.pl

#5

Post napisał: Artur Laskowski » 17 sie 2007, 17:56

witam zgadzam sie zprzedmowca to nie od ilosci powietrza lecz od sily podcisnienia zalezy to czy elelment jest mocno zamocowany, my pracujemy na pompach rietshe i becker obie maja regulatory sily podcisnienia spisuja sie swietnie przy obrobce drewna litego, jesli chodzi o przesuwanie materialu to sa rozne sposoby male gwozdziki minimalnie wystajace nad forme, lub podciecie w formie na glebokosc okolo 0.1-0.2mm i wklejenie tam papieru sciernego o granulacji wysokiej.


Autor tematu
micchalz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 28
Rejestracja: 09 lis 2006, 00:02
Lokalizacja: Łęg Tarnowski

#6

Post napisał: micchalz » 24 sie 2007, 00:56

witam
dzięki wszystkim za odpowiedz na moje pytania

sprawa wygląda tak, posiadam centrum obróbcze Morbidelli Author 504, jest zamontowana pompa próżniowa łopatkowa o wydajności max 40 m3/h i jest ona poprostu za mało wydajna ponieważ jak robie na np 4 - 6 ssawkach wszystko jest OK ale jesli chce obrabiac kilka elementów naraz na np 16- 20 ssawkach juz nie trzyma mi desek tak jak powinno, gość z scm mówił żeby kupić pompe olejową o wydajności conajmniej 120 m3/h, bo podobno olejowe są dużo mocniejsze od zwykłych łopatkowych, zresztą na necie tez tak pisze, teraz tylko muszę znaleźć taką pompę za rozsądne pieniądze :P jesli ktoś z Was wie gdzie można by bylo kupić używaną lub nową w dobrej cenie to prosilbym o napisanie, pozdrawiam michał


grzes2404
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2007, 19:01
Lokalizacja: Czestochowa

#7

Post napisał: grzes2404 » 21 paź 2007, 19:15

Pracuje na Morbidelli Author430s. Pompa Rietschle wydajnosc 100 m3/h. Chcielismy zmienic na 250 m3/h i okazalo sie ze uklad tego nie wytrzyma. Tak ze zwiekszajac wydajnosc nalezy sie zastanowic nad zmiana calego ukladu podcisnienia.


Dedemoos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2007, 12:16
Lokalizacja: Pabianice

#8

Post napisał: Dedemoos » 09 lis 2007, 22:53

Ja pracuje na Author 504 z pompą 40 i na poczatku mialem problemy ale teraz nauczylem sie dobrze ją wykorzystać. Pracuję na wszystkich 4 polach i nie mamproblemów. Tak jak wypowiadali sie inni: najważniejsza jest szczelność. Może masz popękane gumy na przyssawkach i "puszczają bokiem".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”