Centrum obróbcze Cosmec 250

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

Centrum obróbcze Cosmec 250

#1

Post napisał: yellovv » 08 mar 2014, 22:49

Witam!

Potrzebuję kupić centrum do stolarni głównie frezowanie jak na ploterze tylko 3 osie są potrzebne, w przyszłości kupno innej maszyny z możliwością obróbki drzwi.

Na dzień dzisiejszy myślałem o czymś takim:
http://allegro.pl/centrum-obrobcze-cosm ... 64534.html

No chyba że macie namiary na coś 4-osiowego co podoła drzwiom jak holz-her 7017 - tu cena mogła by być większa tak max 150-200 tyś. w zależności od roku produkcji maszyny ale im nowsza tym lepiej :) najlepiej coś od 2010 r.

W sumie chodzi by łatwo importować pliki dxf/dwg i prosto tworzyć programy na komputerze najlepiej w domu żeby się dało.

Czym się programuje tego Cosmec'a 250? jak z plikami dxf/dwg?

Może się ktoś wypowiedzieć i coś doradzić, z góry wielkie dzięki.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Centrum obróbcze Cosmec 250

#2

Post napisał: lajosz » 09 mar 2014, 00:34

yellovv pisze:
Czym się programuje tego Cosmec'a 250? jak z plikami dxf/dwg?

Może się ktoś wypowiedzieć i coś doradzić, z góry wielkie dzięki.
Przeszukałem net z ciekawości i ..... nie znalazłem żadnej sensownej informacji na temat oprogramowania jakie tam jest stosowane.
Czasem gdzieś napisali, że sterowanie to OSAI (G-Code) i.......... to tyle.
Ani słowa o tym, czy DXF jest w jakikolwiek sposób wspierany i coś mi się wydaje, że nie bardzo.

Znalazłem natomiast taka ofertę http://allegro.pl/centrum-obrobcze-cnc- ... 36265.html

Jeśli cena to nie pomyłka, to warto się zainteresować.
Maszyna ma oś C, a więc agregaty na pewno można w niej montować (obróbki poziome).

W ogóle, to polecam maszyny firmy Homag.
Pracowałem na maszynach tej firmy przez 10 lat jako programista/operator .
Pracowałem również na wielu innych maszynach CNC do obróbki drewna, wiec mam porównanie i z czystym sumieniem mogę polecić Homag-a.
Co prawda do Twoich potrzeb (drzwi, okna) byłaby lepsza maszyna nie ze stołem płaskim (czy rastrowym) , a z konsolami np. takie coś --> Venture 20 , ale ze stołem płaskim czy rastrowym również może być.

Sam pracowałem najczęściej na maszynie Homag Venture 12 (bardzo podobna do tej z linka).
Oprogramowanie (WoodWop) w którym możesz stworzyć rysunki/obróbki od podstaw (co polecam) z użyciem warunków, zmiennych, funkcji matematycznych, różnymi układami współrzędnych i kombinacji w/w rzeczy jest (moim zdaniem) bardzo proste i intuicyjne.

Ponadto możesz importować DXF-y gdzie podczas tworzenia rysunku w jakimś CAD-zie, nadajesz warstwom odpowiednie nazwy które określają rodzaj obróbek.
Tak utworzony rysunek importujesz do WoodWop-a i ..... to wszystko, czyli jeśli wszystko zrobiłeś dobrze w CAD-zie, to możesz puścić program i niech frezuje.

Zdarzało się również, że do tych maszyn dokładano oprogramowanie do produkcji mebli "wooddesign".
Polegało to na tym (w dużym skrócie), że masz gotowe jakby meble (szafki, szafy, szuflady, biurka itd. itp) i tylko zmieniasz rozmiary, a Wooddesign sam generuje wszystkie formatki z obróbkami, więc w zasadzie nie robisz nic poza założeniem odpowiednich narzędzi (frezy, wiertła, piły) i płyty meblowej po czym puszczasz program i niech obrabia. Możesz również sam definiować od podstaw poszczególne elementy mebli (boczki, szuflady, fronty itp. itd)

Poniżej link z filmikiem reklamowym w którym od 18 do 21 sekundy widać mnie i maszynę.

Akurat widać jak robię ramiaka stojącego drzwi zewnętrznych (strona zawiasowa) grubość 88mm.

No i żeby była jasność, to nie mam i nigdy nie miałem nic wspólnego z firmą Homag.
Po prostu opisuję to z czym miałem do czynienia, czyli moje obserwacje i doświadczenia.

Kupisz i tak to co uznasz za stosowne.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 09 mar 2014, 12:30

Osai10 to tylko sterowanie maszyny, programy możesz pisać z palca lub też generować z cada/cama np: http://www.ddxgroup.com/en/software/easywood, lub każdego innego.
Także z dxf nie ma problemu. Pytanie tylko czy do tej maszyny "dorzucany" jest jakiś soft czy też nie, zawsze można zapytać.

Awatar użytkownika

Autor tematu
yellovv
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:04
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: yellovv » 11 mar 2014, 20:16

Byłem i oglądałem tego cosmec 250, okazało się że po przeanalizowaniu jest on za mały.
Natomiast ten Homag Optima za 29000 to widziałem kiedyś te same zdjęcia na ebay.de i tam było napisane że maszyna, nie działa, zdekompletowana, bez dokumentacji i jej cena była tam 21000.

A może ktoś poleci jakąś dobrą firmę żeby kupić nowy ploter 4 osowy? ze stołem rastrowym.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”