promien r2 na krawedziach

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
animag18
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2010, 09:51
Lokalizacja: polska

promien r2 na krawedziach

#1

Post napisał: animag18 » 22 gru 2013, 13:31

Czesc,


Chcialbym prosic Was o zdanie w sprawie maszyny do zaokraglania krawedzi. Obecnie wycinam formatki 408x410x8 z mdf na pile panelowej, odbiorca dla ktorego to wykonuje zazyczyl sobie aby krawedz(dookola) miala promien r2, dziennie(24h) wykonuje okolo 1500-2000szt. Myslalem, zeby zakupic frezarke dolnowrzecionowa( w miare "zwykla" za 4-5 tys), poniewaz oporu tam nie bedzie praktycznie zadnego(wiec mocnej nie potrzeba), frez profilowy, a ostrze wykonane z diamentu.. co o tym sadzicie?


pozdrawiam



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: promien r2 na krawedziach

#2

Post napisał: lajosz » 22 gru 2013, 16:15

animag18 pisze:Myslalem, zeby zakupic frezarke dolnowrzecionowa( w miare "zwykla" za 4-5 tys), poniewaz oporu tam nie bedzie praktycznie zadnego(wiec mocnej nie potrzeba), frez profilowy, a ostrze wykonane z diamentu.. co o tym sadzicie?
Jeśli w ogóle nie masz żadnej frezarki, to zakup dolnowrzecionówki jest (moim zdaniem) nie tylko zasadny, ale bardzo przydatny i co najważniejsze spełni zadanie.

Jednak jeśli ta frezarka potrzebna Ci będzie tylko do tego zaokrąglania, to (tu zaś moja opinia) warto zastanowić się nad kupnem ręcznej frezarki górnowrzecionowej.
Tu polecam firmę Festool która robi takie frezarki z przeznaczenie właśnie do zaokrągleń krawędzi.
http://allegro.pl/festool-frezarka-do-k ... 90963.html
albo taka:
http://allegro.pl/frezarka-do-krawedi-f ... 05584.html
i frezów do niej
http://allegro.pl/festool-frez-do-zaokr ... 32990.html

Taka frezarka jest bardziej uniwersalna jeśli chodzi o krawędzie niż dolnowrzecionowa.
Natomiast na dolnowrzecionowej możesz obrabiać od razu dwie krawędzie (górną i dolną) , ale przy tej grubości MDF-a którą podałeś, to ten MDF bardzo wiotki jest i trzeba dobrze prowadzić go po stole dolnowrzecionówki, żeby nie "skakał" albo kupić dolnowrzecionówkę z dociskiem.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 22 gru 2013, 16:30

Tą OFK 500 mieliśmy w pracy. Fajna, nie za duża i dobrze się ją trzyma. Jakoś nie było tradycji odciągania pyłu akurat tą frezarką i nie wiem czy była możliwość podłączenia czegoś do niej, więc trochę pyłu było w powietrzu. O tym warto pomyśleć jak się będzie ją używać 2000 razy dziennie.


Autor tematu
animag18
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2010, 09:51
Lokalizacja: polska

#4

Post napisał: animag18 » 22 gru 2013, 17:51

frezarki mam ale sa to duze "kombajny" CNC(biesse). jezeli chodzi o przyklady, ktore podales, to sa to frezarki reczne, a przy tylu sztukach nie uwazasz,ze bedzie to ciezko sie obrabiac?trzeba bedzie chodzic z ta maszynka dookola elementu...dlatego myslalem o takiej frezarce dolnowrzecionowej ze stolem i wtedy obracaloby sie tylko element... wspominasz o dolnowrzecionowce z dociskiem, nie spotkalam sie z taka maszyna, moglbys podac jakis przyklad?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 22 gru 2013, 18:25

animag18 pisze:frezarki mam ale sa to duze "kombajny" CNC(biesse). jezeli chodzi o przyklady, ktore podales, to sa to frezarki reczne, a przy tylu sztukach nie uwazasz,ze bedzie to ciezko sie obrabiac?trzeba bedzie chodzic z ta maszynka dookola elementu...dlatego myslalem o takiej frezarce dolnowrzecionowej ze stolem i wtedy obracaloby sie tylko element... wspominasz o dolnowrzecionowce z dociskiem, nie spotkalam sie z taka maszyna, moglbys podac jakis przyklad?
Chodzić dookoła elementu o wymiarach 408x410 ?
Toć przeca można taki elemencik na jakimś zwykłym stole jedną ręką obrócić.
No chyba, że podałeś wymiary w centymetrach.

Dodatkowo piszesz, że masz przemysłówki (Biesse) .
Sam pracowałem ponad 10 lat na przemysłówkach (Homag) i tam takie rzeczy wycinało się od razu na CNC (wiem, wiem, trochę nie do tego takie maszyny) i od razu profilowało agregatem służącym właśnie do takich rzeczy, czyli zaokrąglał on krawędzie z dwóch stron jednocześnie niejako przytrzymując płytę (coś jak oklejarka).
Szło bardzo szybko.
Zalety:
--Powtarzalne jednakowe wymiary
--W każdej chwili zmiana wymiarów dla kilku/kilkudziesięciu formatek
--Formatki nie muszą być prostokątem
--od razu ściągamy z maszyny idealnie zaprofilowany element.

Wady.
Ekonomiczne to nie było na pewno bo (moim zdaniem) nie do takich pierdół służą przemysłowe maszyny CNC.
Na szczęście to nie ja decydowałem o technologi produkcji :)


Co do frezarki z dociskiem, to chodzi tu po prostu o posuw, czyli coś jak tu --> http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... gory-16696
Taki posuw przydaje się właśnie do takich małych (np. 3mm) promieni frezów profilowych bo jak wiadomo, malutka odchyłka w górę czy w dół i już krawędź albo nie jest zaokrąglona albo za bardzo przefrezowana (fazka).


Autor tematu
animag18
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2010, 09:51
Lokalizacja: polska

#6

Post napisał: animag18 » 22 gru 2013, 18:38

nie nie, wymiary w mm:)

Jezeli chodzi o moje przemyslowki, to sa to maszyny, ktore obrabiaja cale plyty(rover ag), piszac plyty mam na mysli 3 od razu(w przypadku plyty wiorowej np), wiec taki pomysl odpada, na panelowce tne w pakiecie 12szt...a podcisnienie niestety nie utrzyma tego na frezarce, stad taki wybor.

mimo wszystko mam obawy co do frezarek recznych, wystarczy ze reka lekko sie "smyknie" i juz idzie np zbyt mocno zaokraglic... sam nei wiem, nie mam w ogole w tym doswiadczenia:(

ponizej przyklad frezarki, o ktorej myslalem...

http://www.standrew.pl/?p=productsMore& ... wa-sh-30-3


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#7

Post napisał: Mariuszczs » 22 gru 2013, 21:38

No chyba nie da się więcej niż ustawi się odkładnice ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”