Chodzi mi o to, jak wyginać na przykład deski? Czy ktoś może mi udzielić rzetelnych informacji lub podać link do jakiejś strony o tej tematyce?
: 10 cze 2007, 19:50
autor: wood carver
wiem , że wygina się sklejke, ale cienką. Raczej jest to na mokro. Co do drewna litego, to chyba generalne się nie wygina z prostej przyczyny- drewno pracuje. Sklejka w mnejszym stopniu.
: 10 cze 2007, 20:26
autor: DZIKUS
najprostsza metoda to wygotowanie deski w wodzie, po wygieciu trzeba ja jakos zablokowac, zeby sama nie wrocila do swojego pierwotnego ksztaltu i wysuszyc strumieniem goracego powietrza.
: 10 cze 2007, 21:14
autor: Leoo
Drewno można giąć na ciepło lub na zimno. Przed gięciem drewno musi być wysuszone. Poza tym materiał musi być dobrej jakości, o równoległych słojach. Przed gięciem drewno poddaje się kąpieli parowej, która przesyca materiał wilgocią, zwiększa elastyczność i zmiękcza go. Elementy gięte umieszcza się między powierzchniami metalowej formy i dociska. Suszenie odbywa się z użyciem mikrofal (ciepło wydziela się w drewnie) lub podgrzewania elementów formy elektrycznie lub przegrzaną parą wodną. Proces trwa w granicach godziny w zależności od materiału.
Podczas gięcia na zimno przesycony materiał jest chłodzony a następnie "owijany" wokół drewnianego kopyta za pomocą metalowego pasa. Po zamknięciu formy całość suszy się przez przynajmniej kilka dni.
Drewno iglaste nie nadaje się do gięcia. W jego przypadku stosuje się technikę lamelowania tzn. cięcia na cienkie deski i łączenia klejem w formie na zimno.
: 10 cze 2007, 22:50
autor: wood carver
acha...
: 11 cze 2007, 06:56
autor: empis
Leoo pisze:Podczas gięcia na zimno przesycony materiał jest chłodzony a następnie "owijany" wokół drewnianego kopyta za pomocą metalowego pasa. Po zamknięciu formy całość suszy się przez przynajmniej kilka dni.
.Opis tej metody pierwszy raz słyszałem od mojego ojca,ktory opisywał jak robiło się kiedyś narty ,używali jesionowych desek.Czasy to były powojenne a takie narty do dziś leżą w skansenach.Jeśli interesuje cie próżniowe gięcie to zerknij tu http://www.stolarstwo.fora.pl/ ,temat jest aktualnie wałkowany.
: 11 cze 2007, 09:02
autor: Piotr Rakowski
Kol. WoodCarver - czyżbyś w domu nie miał ani jednego krzesła z giętymi nogami, albo oparciem? Nie widziałeś nigdy gitary klasycznej, ani fortepianu?
Jest nawet taka fabryka w Radomsku FAMEG - czyli fabryka mebli giętych.
Najczęściej używanym drewnem do gięcia jest oczywiście bukowe, ale wiele innych poddaje się tej obróbce. Buczyna najlepiej zachowuje swoje własności mechaniczne po obróbce cieplnej.
Techniką "garażową" najłatwiej byłoby nie tyle giąć, co robić rodzaj "sklejki" z obłogów uformowanej odpowiednio na kopycie.
: 11 cze 2007, 09:23
autor: jarek36
Prosty sposób na "ugotowanienie" listewek : rura długości około 1,5 m, średnicy 15 cm ułożona po skosie, poniżej ognisko. Czas gotownia(nie mylić z czasem rozpalenia i zagotowania wody) około godziny, listwy najlepiej z jesionu(chociaż świerk też się dał, ale lubi pękać) proste słoje, wyszlifowane hip-top, jako szablon stara opona samochodowa plus jakiś sznurek do zawiązania. Listew najlepiej gotować więcej i sprawdzać po godzinie, czy już są "gotowe", dużo zależy też gdzie to drzewo rosło i jaki przekrój wyginamy, im grubszy tym dłużej. Może to archaiczny sposób, ale jak ktoś ma chęci lub naprawdę coś musi powyginać, polecam. Podpatrzone u starego majstra kołodzieja.
: 11 cze 2007, 10:52
autor: empis
Taki właśnie drobiazg można zrobić na kopycie z sklejki obłogi lub forniru