Centrowanie materialu do obrowbki 2stronnej na 3 osiach

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
widyliusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2013, 09:45
Lokalizacja: Internet

Centrowanie materialu do obrowbki 2stronnej na 3 osiach

#1

Post napisał: widyliusz » 22 lip 2013, 10:05

Witam serdecznie (przepraszam za brak polskich liter - pisze z nie swojej i nie polskiej klawiatury)

Prosze o pomoc w nastepujacej sprawie:

Dysponuje maszynami 3 osiowymi o konstrukcji bramowej.
Potrzebuje wykonac elementy z drewna ,ktore beda obrabiane z obu stron.

Efekty jakie uzyskuje nie sa zadawalajace - wiadomo , material nie jest idealny, nie ma idealnych katow ani wymiarow.
Wszystkie bledu materialu oraz moje z ustawianie 0 na materiale, oraz przelozenie - obrot materialu w osi X w celu wykonania drugiej strony, powoduja ,ze usyskuje przesuniecie o.0,5 czasem nawet do 1 mm.

Model w komputerze i przy generowaniu sciezek , na pewno jest dobrze zcentrowany- wkladam go w prostokat i zaczynam od srodka w osi Y, na np. lewej krawedzi materialu dobitego do zfrezowanej - idealnej bazy.

Czy jest jakis sposob, metoda porada, ktora pomoze mi zniwelowac bledy?

Czy pozostaje tylko dokupic 4 os - ale tut trace na obrabianej max.Z :/

...a moze rozwiazaniem jest samocentrujace imadlo? tylko nie wiem jak ono w praktyce - nie widzialem.

Przesuniecie nastepuje tylko w osi Y, wiec moze rozwiazanie byloby zamowienie, wykonanie jakiegos mocowania samocentrujacego w Y, ale moze sa gotowe rozwiazania?

Dziekuje za pomoc i Pozdrawiam



Tagi:


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: tommur » 22 lip 2013, 10:29

Jak to mówia włosi- "formattazione".
Musisz tak zaprojektowac obrobke, aby była z formatowaniem i nie interesuje cie wtedy błędy wykonania przedmiotu wstępnie obrobionego.

Przykład obróbki poniżej.
Obrazek
Aby nie było błędów na Y to musisz dokładniej obrobic przedmiot przed założeniem na CNc lub jesli masz możliwość to w 2 obróbce zmienic bazę z dołu na górę.
Jesli pracujesz na przyssawkach to obrabiasz od razu całośc z wstępnym formatowaniem.
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


Autor tematu
widyliusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2013, 09:45
Lokalizacja: Internet

#3

Post napisał: widyliusz » 22 lip 2013, 19:05

Dzieki za odzew tommur

tym bardziej smiesznie ,ze pisze z Wloch a Szczecin to moje rodzime miasto :razz:
-
Mowiac kolokwialnie - chodzilo i o obrobke gory i spodu materialu po przerzuceniu w ktorejs z osi - najchetniej rotacje na osi X - wiec w Y nastepuje zamiana stron.

...ale twoja odpowiedz przekonala mnie bardzij do wczesniejszego pomyslu jakim bylo umieszczenie materialu na bazie z metalowymi pinami lub szynami,
ktore beda wykorzystane do ustalenia pozycji po przerzuceniu materialu.

Rowki lub otwory na te piny, wykonalbym przy obrobce gory nr.1 - dzieki czemu po przerzuceniu mam juz ustalona baze zero :)

Zastanawialem sie tylko *jestem samoukiem) jak ten problem rozwiazuja studenci i profesjonalisci.

Pozdrawiam


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: tommur » 24 lip 2013, 10:03

Zrób jakąs fotkę, bo nie moge zajarzyć jak ty to bazujesz.
Nbie masz baz obróbkowych na cnc? (zderzaki wyjeżdżające)
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


Autor tematu
widyliusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 lip 2013, 09:45
Lokalizacja: Internet

Centrowanie obrobki 2 stronnej

#5

Post napisał: widyliusz » 29 lip 2013, 11:42

Hello

Sorki ,ze tak dlugo,ale mialem "kociol"

Zderzakow nie mam :(
Wymyslilem cos takiego - mam nadzieje ze ma sens i zadziala.

Te stalowe szyny juz zamowilem na probe.
One zpozycjonuja mi material w Y, a kolki w nich (otwory co 1cm) zpozycjonuja mi material w drugiej obrobce.
Wiec do kazdej obrobki nr.1 (z gory) dodam kolkowanie i po przewroceniu odwrotnie - kolki zpozycjonuja mi material idealnie w centrum zero.

Dobrze?Obrazek


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: bh91 » 03 sie 2013, 23:51

Tak robi firma koło mnie - obrabiają wielkie płyty z PEHD - wycinają wycinają elementy które mają z obydwu stron zaokrąglone krawędzie, a wiec 2 frezy używają oraz wchodzi obróbka dwustronna + idealne pasowanie góra dół.

Frezując awers robią po każdym boku 4 otwory fi 15 - na wylot płyty i zagłębiającą sie w podkładkę z mdfu.
Po obróceniu pręcikami fi15 ustalają sobie zbierzność i jadą dalej - wychodzi im idealnie. Materiał mocują podciśnieniowo - przed obróceniem oklejają taśmą całą stronę i dopiero obracają.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”