łuki optymalizacja

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#11

Post napisał: tommur » 23 sty 2013, 12:02

Niestety adaś nie.
Bazując na ostrym końcu łuku nie jestes w stanie okreslic mi czy łuk przekręcił ci się w prawo czy tez w lewo. Końcówki łuku łączone sa z prostymi na mikrowczep lub na kontrprofil. Czasami na końcach klejonki łuku mam naddatek max 3cm (na cnc wchodzi max łuk o promieniu R=1120, większe dziele na 2). Jesli łuk będzie przekoszony to efekt będzie taki że z jednej strony obetnie mi 6cm z końca klejonki, a z drugiej frez pojedzie w powietrzu.
Robiąc baze na prosto operator nawet nie pyta jak ustawiac łuk. Odmierza tylko sobie miejsce ostatniej przyssawki, żeby piła po niej nie przejechała (na razie testuje jak z programu pozycjonować przyssawki automatycznie).
Nie mówiąc juz o tym, że bazując na prostym boku jestem w stanie pracowac na offsecie min ~8 (wen. i zewn.). Niżej na razie nie schodziłem.

P.S. To chyba z toba adas rozmawiałem na PW o łukach. Dalej nie moge wyjśc z podziwu jak w 3min robisz łuk w cadzie. Nie mówie tylko o rysunku, ale o etapach od cad do gotowego programu na cnc.

Jesli wytłumaczyłem zbyt zawiloe to moge dorobic do tego rysunki.


CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D

Tagi:


raq102
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2013, 00:56
Lokalizacja: kłodzko

#12

Post napisał: raq102 » 26 sty 2013, 00:59

Wydaje mi się że podanie konta jako rozwartego będzie wygodniejsze (np Cięcie na formatówce z pochylona piłą) niż ostrego jak jest to teraz.

Ciekawy pomysł pewnie nie jednemu pomoże :)


Autor tematu
Lestol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:49
Lokalizacja: Mielec

#13

Post napisał: Lestol » 06 lut 2013, 23:55

Witam

Tak jak obiecałem uwzględniłem wszystkie prośby jakie dostałem na e-maila. Program został wzbogacony o:

- eksport do dxf
- offset zewnętrzny
- offset wewnętrzny
- wyniki są prezentowane z jednym miejscem po przecinku
- kąt rozwarty
- długość boku wewnętrznego

Życzę przyjemnego użytkowania, oczywiście czekam na wasze opinie i uwagi. Im więcej tym lepiej .

P.S. Specjalne pozdrowienia dla mojej żony za wyrozumiałość :)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#14

Post napisał: lajosz » 07 lut 2013, 19:23

@Lestol

Nie żebym się czepiał, ale w programie jest mała literówka.
Chodzi o słowo "Przydład"
To pomyłka, czy celowe (z jakiegoś powodu) działanie ?

Druga sprawa, to rysunek.
Co prawda jest to sprawa drugorzędna, ale skoro offset zew/wew został rozgraniczony, to może warto uwzględnić to na rysunku ?
To samo dotyczy zmiennej (fioletowej strzałki) "Promień"
Jeśli patrzymy na rysunek bez wprowadzenia parametrów i przed przyciśnięciem przycisku "Przelicz" , to co niektórzy mogą mieć problem z interpretacją, czyli mogą się zastanawiać, gdzie by tu wprowadzić wartość zmiennej "Promień".

No i na koniec uwaga natury ogólnej.
Jeśli to nie problem, to może warto pomyśleć nad programem offline.
I nie chodzi tu o stronę offline, ale o osobny program zrobiony choćby we flashu czy w Javie.
Byłoby łatwiej (tak mi się wydaje) napisać taki program, a i korzystać z niego również.

Powyższe, to tylko takie luźne sugestie.

Oczywiście i tak szacunek, że Ci się chce robić to co już zrobiłeś.

Pozdrawiam.


Autor tematu
Lestol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2013, 17:49
Lokalizacja: Mielec

#15

Post napisał: Lestol » 07 lut 2013, 21:45

Dziękuje lajosz za uwagi

literówka już poprawiona :)

Co do grafik do programu to wiem że jest gorzej niż kiepska, to dlatego że skupiałem się na poprawności wyników, a nie estetyce. Jak będę miał chwilkę to grafikę poprawie, albo poproszę kolegę grafika który potrafi dodać to coś... dzięki czemu przyjemniej będzie się na to potrzeć.

Wszystkie moje aplikacje są w wersji web-owej. Cały system ERP w mojej firmie działa właśnie on-line, pdf, dxf, g-cody, kody kreskowe , wszystko to jest generowane, właśnie on-line, z poziomu (php + javascript + ajax itd.), co prawda w sieci lokalnej dzięki czemu nie jestem uzależniony od przerw w dostawie internetu, ale i tych ostatnio nie ma.
Dzięki temu że jest to aplikacja on-line literówka jest już „u wszystkich poprawiona” a tak to aktualizacje, wersje itp. itd.
No i jeszcze kwestie praw autorskich.

Już kilka lat temu podjąłem decyzje że idę tą drogą, myślę że jest to kwestia przyzwyczajenia.

Jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie czy uwagi proszę piszcie.

P.S. Mam pytanie jak wchodzę na forum jest kolumna „ocena” . Praktycznie tylko przy moim poście „świecą” się 4 gwiazdki, dlaczego?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#16

Post napisał: lajosz » 07 lut 2013, 22:43

@Lestol

Z tą grafiką, to chodziło mi raczej o co innego niż estetykę bo ta jest całkiem OK.
Albo inaczej, nie przeszkadza w ogóle jej forma, ale treść.

Chodziło raczej o to, żeby uporządkować informacje, czyli jeśli dodane są offsety zewnętrzne i wewnętrzne, to żeby ten fakt był uwidoczniony na rysunku.

No i jeśli już koniecznie program musi być w formie strony internetowej, to może by tak zrobić możliwość pracy w trybie offline.
Ja wiem, że samemu można próbować to przerobić na offline.
No chyba, że pracuje to na takiej zasadzie, że sam algorytm liczenia jest za każdym razem odpalany online i znajduje się na serwerze, a tylko wynik jest zwracany na stronę. Wtedy oczywiście niestety musi to być online.

Tak na marginesie, to sam kiedyś zrobiłem coś podobnego (czyli coś w rodzaju takiego programu) w CAM-ie (WoodWop) do maszyn firmy Homag.
Możliwie to było tylko dlatego, że ów CAM miał możliwość pracy ze zmiennymi, warunkami i funkcjami matematycznymi.
Program rysował wszystkie (nazwijmy to) formatki + łuk.
Tak że mogłem sobie wyciąć od razu formatki/elementy, zaciąć po kątem, zaczopować mikrowczepem, skleić całość, a następnie z powrotem trafiał na maszynę i wycinany (i profilowany) był z tego łuk.
No ale to też stare czasy były :)

Kończąc, pozdrawiam i życzę sukcesów.


tommur
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 01 gru 2011, 17:31
Lokalizacja: Szczecin

#17

Post napisał: tommur » 09 lut 2013, 13:39

No właśnie Cam Masterwooda nie ma pracy ze zmiennymi. Niby jest opcja odpalenia podprogram, ale trzeba ręcznie otworzyć główny program z podprogramami i w każdym parametrze podprogramu zmieniać zmienną.
Ale sam serwisant powiedział, że nie zaleca korzystania z tej opcji.
CNC Masterwood Project 310L V4
Zaprawdę powiadam wam "Dbajcie o czystość stożka każdej obrabiarki CNC" :D


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

#18

Post napisał: adas » 10 lut 2013, 20:03

Cos chyba pokreciles. Co prawda nie programowalem nigdy Masterwooda ale bardzo watpie aby nie bylo mozliwosci pracy ze zmiennymi. Wiele, wiele lat temu w szkole uczono mnie jak programowac za pomoca zmiennych i po co to sie robi.
Pozdrawiam
Adas

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”