Strona 1 z 1
próba pracy z olcha i topola
: 07 cze 2012, 13:59
autor: marp21
witam i prosze o porade
produkuje i handluje na allegro takimi hustawkami:
http://allegro.pl/debowa-hustawka-ogrod ... ?source=oo
dotychczas wszystkie robilem z drewna debowego, mam teraz dostep do desek z olchy i troche z topoli i zastanawiam sie czy moglbym ich uzyc do konstrukcji siedziska, deski leza jakies pol roku, maja 4 cm grubosci. Zastanawia mnie jak to bedzie reagowalo na warunki atmosferyczne i czy mozna to malowac standardowymi impregnatami. widzialem ostatnio lawke zrobiona z suchej osiki i po malowaniu najerzyla sie jak dywan
: 07 cze 2012, 15:44
autor: lajosz
No i co w tym dziwnego ?
Dąb jest twardy, więc się nie "jerzy" jak go pomalujesz bez wstępnej obróbki.
Miękkie drewno zawsze się "nastroszy" , dlatego zanim się je pomaluje, to trzeba najpierw zwilżyć wodą , poczekać aż się "najeży", poczekać aż wyschnie, przeszlifować i dopiero wtedy malować.
: 07 cze 2012, 17:03
autor: marp21
ok, dzieki za pomoc
: 08 cze 2012, 20:22
autor: marp21
podczepie jeszcze pod ten temat pytanie o deski z klonu...
mam ich jakies 4 kubiki, oczywiscie wysuszone, bedzie sie nadawało???
: 09 cze 2012, 10:01
autor: piotr3
Klon jest jednym z najlepszych do frezowania gatunków, obrabia się tak czysto jak buk, ale mniej się przy tym przypala i jest stabilniejszy, więc na hustawki go jakby szkoda.
: 09 cze 2012, 11:34
autor: donaks
Witam,
rozmawiałem kiedyś z właścicielem tartaku,gdzie głównie tną klon i jawor. Mówił,że najczęściej biorą go na wysokiej jakości meble ogrodowe.
Z własnego doświadczenia jedynie stwierdzam,że nie ma takiego ładnego rysunku po malowaniu jak buk,taki jakiś nijaki jak sklejka.Oczywiście nie licząc jaworu falistego,ale to nie wchodzi w rachubę ze względu na cenę.
: 09 cze 2012, 12:41
autor: koala.g
lajosz pisze: to trzeba najpierw zwilżyć wodą , poczekać aż się "najeży", poczekać aż wyschnie, przeszlifować i dopiero wtedy malować.
Lepszym rozwiązaniem jest użycie lakieru do szlifowania.
Dwie warstwy takiego lakieru potem szlifowanie gąbka a następnie 2 warstwy nawierzchniowego.
: 01 lip 2012, 00:36
autor: wood carver
Drewnem , które najbardziej nadaje się na konstrukcje "narażone"na warunki atmosferyczne jest jesion- jedno z najtwardszych gatunków drewna występujących w Polsce .A jak go zaimpregnujesz to masz huśtawkę na lata

.Do tego 3 razy tańszy od dębu ( w zależności od klasy drewna)
Dąb jest zbyt drogi,nie ma o czym mówić ( chociaż również bardzo trwały).
Jak chcesz robić dobre meble ogrodowe i przede wszystkim trwałe to tylko jesion.
Natomiast no cóż....robią z wszystkiego....sosna, świerk ( po pewnym czasie jak przygrzeje słoneczko, bywa ,że tu i tam pięknie wychodzi żywica na wierzch - małe kropeczki żywicy, które się potrafią przedostać przez lakier i wychodzą na zewnątrz, tak,że się można du** przykleić

Topola-można powiedzieć ,że bardzo podobna w strukturze do lipy (bardzo miękkie i bardzo nietrwałe, ) Z topoli wyrabiali drewniaki - jest prawie bezsęczna i łatwa w obróbce ale na meble się nie nadaje.
Na temat olchy niewiele mogę powiedzieć- ma ładny kolor

: 06 lip 2012, 19:41
autor: marp21
dzieki za wyczerpujaca odpowiedz
jesli mozna zapytac to co sadzisz o wykorzystaniu do tego drewna klonowego ?
: 07 lip 2012, 21:41
autor: wood carver
Bardzo twardy, wytrzymały. Z klonu robi się między innymi podstrunnice do gitar. Jak masz klon to się jak najbardziej nada. Wiecej miałęm do czynienia z jaworem ( podobny strukturalnie) Z jaworu wyrabia się m.in. szachy ( dobrze się toczy, jest bielutki) To wygląda w ten sposób,że klon w tradycyjnym stolarstwie jest to rzadki gatunek. Więc jeśli pojedziesz na typowy tartak,to już prędzej możesz dostać rodzimy jawor niż klon ( tym bardziej suchy ) jednak jeśli już dysponujesz deskami klonowymi to jak najbardziej się nada. Na pewno będzie 1000 % lepszy niż topola
