Trudne początki z obróbką dębu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
majster123
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 52
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:13
Lokalizacja: Śląsk

#11

Post napisał: majster123 » 04 maja 2012, 15:23

Wstawiłem do tej piły z markietu (1,4kW) jakąś zardzewiałą tarczę, duża ilość małych zębów bez widii, dość cienka, no i poszło o niebo lepiej!!

Ten chiński szmelc niby miał widię, tylko że się wykruszyła, takie dziadostwo, zwykła tarcza bez widii spisała się przy tym bardzo ładnie.
Troszeczkę poczerniło, ale to może przez to że szybko ciąłem, więc jestem zadowolony.

W ramach zabawy bawię się co nieco w obróbkę drewna no i takie chińskie świństwo potrafiło człowieka odtrącić, do kilku desek tarczy za ciężką kaskę nie kupię, ale mimo wszystko odradzam wszystkim zawracanie sobie głowy tarczami "gratis do piły", najlepiej od razu sobie sprawić inną.
No i dobra tarcza bez widii jest lepsza niż jakiś tani szajs z widią która "zniknie" po kilku dechach (a wcześniej to bodaj sosnę ciąłem, więc to chyba nie jakieś wielkie wyzwanie).
Oczywiście niech zdanie to zweryfikują osoby bardziej doświadczone, ale w moim przypadku tak było.


A z tymi frezami, to typowe do drewna sobie poradzą? Bo mógłbym takie pożyczyć tylko nie chcę nikomu stępić.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#12

Post napisał: lajosz » 04 maja 2012, 15:33

majster123 napisał:
"A z tymi frezami, to typowe do drewna sobie poradzą? Bo mógłbym takie pożyczyć tylko nie chcę nikomu stępić."

No jeśli typowe, to sobie poradzą. W końcu po to są, a stępić to i tak zawsze trochę stępisz.
No chyba, że to ma być jednorazowa robota, np. 5-6 przebiegów tym frezem, to dobrej jakości frez nawet "nie zauważy", że w ogóle coś obrabiał.


Autor tematu
majster123
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 52
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:13
Lokalizacja: Śląsk

#13

Post napisał: majster123 » 11 cze 2012, 23:01

Nie pisałem, ale ostatnio podostrzyłem tą chińską tarcze, widii już prawie nie ma, w niektórych miejscach wcale, aczkolwiek po moim naostrzeniu tnie bardzo pięknie, nie wiem czy nawet jak była nowa to tak cięła...
Grunt to dobre naostrzenie, tą zardzewiałą tarczę też podostrzyłem, aczkolwiek grzeje się, może przez przez pordzewienie, może przez zbyt małe rozginanie, nie wiem ale tnie nieco dokładniej, gdyby nie problem z grzaniem to byłoby całkiem ładnie, bo dość lekko się tnie drewno tym.


Autor tematu
majster123
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 52
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:13
Lokalizacja: Śląsk

#14

Post napisał: majster123 » 16 lip 2012, 22:49

No i tym razem kolejne pytanko o tarczę, tym chynolem już coś pociąłem, ale niestety "rwie" krawędzie, co potem jest problematyczne przy klejeniu, poza tym odniosłem wrażenie, że gorzej tnie.
Szukałem czegoś na all, i znalazłem "TARCZA DO DREWNA WIDIA 180x60Tx20 FALON-TECH" i właśnie się nad nią zastanawiam, starczy do sporadycznego cięcia? (Jest trochę mniejsza, ale jakoś bym to przebolał...)

Nie chcę żeby paliła drewno, nadrywała krawędzie, czy blokowała się drewnie, no i fajnie by było jako trochę pochodziła...


Skarabe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 145
Rejestracja: 03 maja 2010, 22:58
Lokalizacja: War-maz

#15

Post napisał: Skarabe » 17 lip 2012, 08:06

Kolego znajdź jakąś normalną firmę. Wymiar to jedno ale ząb do drewna na przemian skośne raczej

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#16

Post napisał: tuxcnc » 17 lip 2012, 12:24

Ja kupuję tarcze "Globus".
Nie jest to podobno zbyt wysoka półka, ale można kupić coś co działa za rozsądne pieniądze.
Za stówkę kupisz taką co i gwóźdź przetnie jak się trafi.

.


Autor tematu
majster123
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 52
Rejestracja: 03 maja 2012, 20:13
Lokalizacja: Śląsk

#17

Post napisał: majster123 » 27 lis 2014, 20:31

Za dużo tą pilarką nie robiłem i 2 stare tarcze po ostrzeniu starczały na kilka cięć, ale po cięciu płyt już szału nie było.

Teraz rozglądałem się za Globusem, tylko pojawił się problem, większość firmowych tarcz pod mój rozmiar (okolicie 190mm) mają otwór 30mm, a pilarka jest pod 20mm.
Da się dokupić takie mocowanie, przejściówkę, czy coś? Raczej toczenie tulejki nie ma sensu, bo fabryczne zamocowanie nawet nie chwyci dobrze tarczy.


bst
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 114
Rejestracja: 17 sty 2011, 15:11
Lokalizacja: Warszawa

#18

Post napisał: bst » 10 gru 2014, 15:46

majster123 pisze:Za dużo tą pilarką nie robiłem i 2 stare tarcze po ostrzeniu starczały na kilka cięć, ale po cięciu płyt już szału nie było.

Teraz rozglądałem się za Globusem, tylko pojawił się problem, większość firmowych tarcz pod mój rozmiar (okolicie 190mm) mają otwór 30mm, a pilarka jest pod 20mm.
Da się dokupić takie mocowanie, przejściówkę, czy coś? Raczej toczenie tulejki nie ma sensu, bo fabryczne zamocowanie nawet nie chwyci dobrze tarczy.
Tak, taka przejsciowke dostaniesz w markecie budowlanym albo w sklepie z narzedziami.

Co do tarczy to cudow nie ma, zeby miec ladne ciecie trzeba za tarcze zaplacic. Dobra tarcza 180 do pilarki kosztuje ok 150zl.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”