Strona 1 z 1

Obrabiarka CNC dla rzemieślnika - stolarza

: 03 lis 2010, 20:42
autor: smutny
Dojrzewam do zakupu obrabiarki CNC. Kasa na zainwestowanie to około 40-70tyś zł.
Ale wolałbym zmieścić sie w dolnej półce.
Mam oddzielne pomieszczenie 400cm/500cm, wyciąg centralny, sprężone powietrze.

Do czego?
Frezowanie frontów w MDF, max wymiar to 90cm/150cm lub lepiej 90cm/200cm.
Wykonywanie płaskorzeźby w drewnie.
Nauczenie się wykorzystania CNC w warsztacie rzemieślniczym, w perspektywie zakup większej i lepiej wyposarzonej maszyny.

Wolałbym maszynę nową, z Polskim oprogramowaniem, Raczej prostej ale masywnej konstrukcji.

Wymiana narzędzi automatyczna - czy to mi potrzebne i ile kosztuje?

Jakie powinno być oprogramowanie żeby można było zrobić płaskorzeźbę ze zdjęcia czy rysunku?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze maszyny, moc, moc wrzeciona, szybkość, sposób programowania....

: 03 lis 2010, 22:36
autor: Piotr Rakowski
Wszystkie opisywane przez Pana warunki spełnia maszyna LYNX-1325 (www.grawerki.biz).

1. Pole pracy 1300x2500x200 mm
2. Głowica jednowrzecionowa (bez wymiennika) o mocy 4.5 KW
3. Maszyna w konstrukcji bardzo mocnej - cała stalowa.
4. W zestawie jest stół z podsysem inżektorowym (próżniowy) i wyciąg wiórów.
5. Oprogramowanie zarówno sterujące (TAPPER), jak i przygotowujące ścieżki do wycinania (eduCAD lub cncCAD) jest POLSKIE (mojego autorstwa).
6. Wykonywanie płaskorzeźby ze zdjęcia jest także bezproblemowe - w zestawie program do konwersji map bitowych na ścieżki narzędzia dla maszyny CNC - także POLSKIE (nasze własne).

Czy potrzebna jest automatyczna wymiana narzędzi? - z pewnością bardzo przydatna, ale nie niezbędna. Poza tym maszyna w takim wykonaniu jest znacznie droższa = konieczność użycia innej głowicy (z wymiennikiem), zestawu magazynującego + końcówki wrzecion, serwomechanizmów + ich sterowników oraz odpowiedniego sterowania uwzględniającego wymianę narzędzi powoduje, że cena maszyny wzrasta o około 50%.

Na co zwrócić uwagę - na wiele czynników. Prędkość i moc są istotne, ale nie najistotniejsze. Najistotniejsze są: sterowanie, jest łatwość jej obsługi i oprogramowanie.
A tu nie chwaląc się jesteśmy bardzo konkurencyjni w stosunku do naszych kontroferentów.
Konstrukcja naszej maszyny jest chińska, ale te najistotniejsze elementy: sterowanie + pełne oprogramowanie (jw.) - nasza własna. Dodatkowo powiem, że dzięki takiemu podejściu do sprawy jesteśmy w stanie dopisać jakiś moduł bądź opcję, która jest klientowi potrzebna.

To sprawia, że jesteśmy w tym względzie bezkonkurencyjni na Polskim rynku.

Dodatkowo w całym tym rozgardiaszu informacyjnym ważne jest nie to, co ile kosztuje, ale ile kosztuje serwis i jaki on jest oraz kompetencje sprzedającego. Łatwo jest porównywać ceny maszyn, ale te inne aspekty - proszę mi wierzyć - także są istotne, a bardzo niedoceniane przez kupujących.