Jak wyciac nieregularne ksztalty ze sklejki 18mm?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
biotek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2010, 13:10
Lokalizacja: swarzedz/thomastown

Jak wyciac nieregularne ksztalty ze sklejki 18mm?

#1

Post napisał: biotek » 19 paź 2010, 00:01

Witam, mam do wykonania projekt (stolik) ze sklejki brzozowej 18mm. Pomysl polega m.in. na wycieciu powtarzalnego elementu o nieregularnym ksztalcie na planie prostokatu 40 x 100 gdzie wystepuje luk po obu koncach prostokata. Robilem juz kiedys stolik przy uzyciu zwyklej frezarki oraz frezu z lozyskiem toczacym sie po wzorniku. Pisk, dym itp.
Znacie jakies inne, bardziej zaawansowane metody? Zakup frezarki cnc nie wchodzi w rachube, sam raczej maszyny nie zloze. Czekam na pomysly, pozdrawiam



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 19 paź 2010, 00:23

Taśmówka zgrubnie a potem dobry frez i górnowrzecionówka .
Możesz wypróbować duże frezy spiralne i tulejki kopiujące.
Robilem juz kiedys stolik przy uzyciu zwyklej frezarki oraz frezu z lozyskiem toczacym sie po wzorniku. Pisk, dym itp.
Jak grubo materiał zbierałeś ?
Prosto w dechę nie da się czymś takim wejść .
Tych frezów używa się tak


Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 19 paź 2010, 10:23

Brzozę dobrze się obrabia, nie powinno być kłopotu. Nie mam taśmówki w warsztacie, z takimi robotami radzę sobie tak : robię wzornik (jeżeli ma być kilka identycznych sztuk), potem obrysowuję z naddatkiem na materiale i wycinam wyrzynarką z naddatkiem. Krawędź cięcia zabezpieczam taśmą lub, lepiej, tnę poprzez dociśniętą płytę pilśniową, sklejkę czy inny odpad. Naddatek musi być większy niż ew. odpryski materiału, trzeba ustalić praktycznie.
Potem wzornik i frez z łożyskiem. Musi być ostry, ja preferuję widiowe. Globus robi fajne z wymiennymi ostrzami, kupiłem po sugestii na tym forum i jestem zadowolony. Na koniec ew. załamanie krawędzi ( też frez z łożyskiem) i szlifowanie. Dymi tylko tępy frez lub zbyt ambitne parametry obróbki.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Sporting
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 17 sty 2011, 16:38
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: Sporting » 17 sty 2011, 21:33

Jeśli potrzebujesz wyciąć dowolny kształt ze sklejki to zapraszam na stronę www.sklejki.pl
tam wybierz interesujący Cię rodzaj sklejki a rysunek elementu prześlij na email

Gotowe elementy prześlemy pod wskazany adres.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”