Wybór sprzętu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
00leiz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2013, 00:50
Lokalizacja: lublin

Wybór sprzętu

#1

Post napisał: 00leiz » 05 sie 2013, 01:03

Witam wszystkich, to mój pierwszy post ale z racji tego, iż zamierzam poczynić pewne zakupy zapewne będę tu na dłużej.
Sprawa wygląda tak: mam zamiar z kilku warstw forniru, obłogu,(grubość elementów sklejonych max. 10 mm) sklejonych, wycinać drobne rzeczy, powiedzmy 20 x 20 cm o kształtach złożonych. Wszystko 2D, jeżeli dobrze to nazywam:)(jak kartkę papieru nożyczkami)
I tu pojawia się pytanie, czy zakupić ploter laserowy czy frezarkę cnc. Co będzie lepsze do obróbki tego typu materiału, zależy mi aby po obróbce wszystko jakoś wyglądało i nie wymagało zbyt wielu zabiegów wykańczających.
Budżet +/- 25 000 pln.
Jeżeli dobrze kombinuję, zakup lasera który dość swobodnie by ciął już sklejone forniry (grubość do 10 mm łączna) raczej jest nie możliwy w tym budżecie.
Dlatego tez pomyślałem, żeby wycinać kilka kształtów z pojedynczych warstw i następnie je sklejać.
Mimo wszystko bardziej widzi mi się zakup frezarki CNC bo można by było, chyba?, bez problemu ciąć już sklejone elementy? Ostateczne pytanie: czy frez który co jak co ale będzie ostro działał na tą "sklejkę" nie spowoduje jakiś niepożądanych efektów np: rozwarstwienie, przepalenie kleju, czy krawędzie będą w miarę gładkie, na przetarcie papierem ściernym czy też trzeba będzie ostro się namęczyć aby były gładkie po frezowaniu.

Sorry za garść pytań, ale gonią mnie terminy. Witam jeszcze raz i pozdrawiam:)

A i jeszcze, po co kleje ten fornir zamiast użyć jednego kawałka:) chcę aby moje kształtki były troszke wygięte, mały łuk, jakby opisać to na kole to promień ok. 0,5 m. A giąć takie rzeczy najlepiej po sklejeniu odrazu w forme, powinno się sprawdzić.



Tagi:

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#2

Post napisał: fus23 » 05 sie 2013, 22:12

Witam
1- Frezarka - laser może nie podołać i zostawia nadpalone krawędzie - ciemne
2- Nie skleisz idealnie wyciętych obłogów czy fornirów bez przesunięcia się któregoś z nich i lipa będzie , jeśli skleisz na oble to zawsze ten wewnątrz będzie krótszy a ten na zewnętrznej stronie dłuższy musiał byś to brać pod uwagę ....
3- Rozwarstwienie - zależy jak to skleisz i jak to ściśniesz ale nie powinno być takich problemów jeśli skleisz to zgodnie z sztuką w formach . Inna sprawa że może się po rozformowaniu odkształcić kawałek - cofnąć się ugięcie jeśli ma to być dokładny wycinek łuku to musisz to wziąć pod uwagę
4- Przepalenie kleju - raczej nie kleje się strugają tak samo jak drewno a przypalić frezem drewno to trza umić - być zdolnym lub po prostu tego chcieć
5- Jakość obróbki zależy od parametrów i polecał bym robić to na 2 przejścia raz nadać kształt zgrubny a drugi raz tylko delikatnie liznąć wykańczająco .
Myślę że potem to papier z 150 albo i 200 pod lakier i będzie petarda krawędz
Pozdrawiam


Autor tematu
00leiz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2013, 00:50
Lokalizacja: lublin

#3

Post napisał: 00leiz » 05 sie 2013, 22:35

No dobrze, dzięki za odpowiedź.
Frezarka zatem, tylko jaka? Jakiś przykład no i oczywiście czy zmieszczę się w zakładanym budżecie, 25 000 pln. Co do obsługi sprzętu, uczę się rysować w cadzie a i tak na początku działalności mam znajomego który z maszynami cnc jest obyty także powinienem podołać. Nie wiem tylko czy autocad to dobry wybór, raczej nie wykorzystam 1% jego możliwości a program musi być kupiony bo w firmie będzie. Może są jakieś tańsze z bardziej przystępnym interfejsem, mogą być 2D.


adico79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:33
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: adico79 » 06 sie 2013, 09:25

Zacznij od pola pracy jakie jest Ci potrzebne - zawsze lepiej ciut większe niż "od biedy starczy", potem zwróć uwagę na sztywność konstrukcji, prędkości. Czy zmieścisz się w tym budżecie trudno powiedzieć. Ja jakieś 3 lata temu za połowę tej kwoty kupiłem ploter 1200x1000x220 na prowadnicach star i śrubach rexroth. Zmieniłem wrzeciono i śmiga aż miło. Robię głównie w orzechu, dębie, buku ale i w aluminium.
Z programów pomyśl nad ArtCAM Express, zrobisz w nim projekt 2D i wygenerujesz ścieżki narzędzi dla obróbki 2D i 2,5D (jakby Cie naszło na jakąś płaskorzeźbę). Koszt tego programu to ok 600zł.


Autor tematu
00leiz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2013, 00:50
Lokalizacja: lublin

#5

Post napisał: 00leiz » 06 sie 2013, 09:49

Cóż, pole pracy, 50X50 to już całkowity max jaki mi będzie potrzebny, uwzględniam już tu powiększone, jakby mi się kiedyś coś zamarzyło wyfrezować.
Allegro to dobre miejsce na zakup takich rzeczy? Co sądzić o takich gadżetach:
http://allegro.pl/frezarka-cnc-3030-per ... 72326.html
http://allegro.pl/grawerka-i-frezarka-c ... 49592.html
http://allegro.pl/atms-frezarka-cnc-2d- ... 50464.html
http://allegro.pl/grawerka-i-frezarka-c ... 49510.html

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#6

Post napisał: fus23 » 06 sie 2013, 11:43

Witam
Trzeci link odpadł w przedbiegach a pozostałe takie sobie ale i cena .....
Sprawdź ofertę firmy Lynx - Ergwind AFG
zadzwoń zapytaj nie sugeruj się ceną z alledrogo
Porozmawiaj wytłumacz do czego i jakie pole robocze...
Jak dla Mnie to " Biednego nie stać na tanie rzeczy " - kup raz a dobrze bo to owocuje w przyszłość nie masz problemów z serwisem nie musisz nic zmieniać przerabiać kombinować ...
Pozdrawiam


Autor tematu
00leiz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2013, 00:50
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: 00leiz » 06 sie 2013, 13:23

A więc Lynx i ErgWind. Jeszcze jakieś marki godne polecenia, chcę zawęzić pole poszukiwań. Przyjrzałem się trochę Carverowi i AFG, wniosek jest jeden, z pewnością to dobre frezarki tylko trochę za wiele oferują, w sensie nie potrzebuje aż tyle powierzchni roboczej i nie wiem czy jest sens płacić aż tyle skoro tego nie wykorzystam. Może znacie jakieś inne równie dobre lecz mniejsze frezareczki?

http://www.mg-certus.pl/ ktoś zna, poleca?

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#8

Post napisał: fus23 » 06 sie 2013, 23:49

Witam
zawsze możesz zapytać Bartka z forum naszego popełnił już wiele konstrukcji do różnych zastosowań i o różnym polu pracy dopasowuje wymiary do potrzeb i konstrukcje do budżetu że tak to ujmę ... :twisted:
Pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...


Hubert Z.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 01 paź 2013, 11:12
Lokalizacja: Katowice

#9

Post napisał: Hubert Z. » 01 paź 2013, 11:25

polecam lynxa, atmsolutions ewentualnie może serona?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”