Otwory w płycie meblowej

Wiercenie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Kishon
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 16 sty 2020, 10:15

Otwory w płycie meblowej

#1

Post napisał: Kishon » 22 wrz 2021, 16:32

Witam.Czy ktoś może mi doradzić jakie wiertła sprawdzą się przy wierceniu np. w płycie meblowej lub innych materiałach laminowanych? Niestety u mnie zawsze strzępi krawędzie. Używam maszyny CNC i materiał mocowany jest na stole podciśnieniowym.

Dodane 29 minuty 17 sekundy:
A może ktoś używa takiego wiertła? Zastanawiam, się czy można je zamocować w uchwycie wiertarskim? Czy jednak podfrezowanie na walcu uniemożliwia takie stosowanie?
https://ita.tools/katalog/33417/wiertla ... -72-xtreme




juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Otwory w płycie meblowej

#2

Post napisał: juzwa1 » 20 lis 2021, 18:48

Otwory przelotowe czy nie ?.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Otwory w płycie meblowej

#3

Post napisał: lajosz » 21 lis 2021, 17:40

To wiertło do którego zmieściłeś link jest OK.
To że ma podfrezowanie, to właśnie po to ono jest żeby można było go użyć w centrach obróbczych, bo najczęściej takie właśnie są mocowania do wierteł.
Jednak, jeśli dobrze ustawisz wiertło w uchwycie wiertarskim to podfrezowanie nie powinno przeszkadzać, czyli .... będzie (że się tak wyrażę) na styk, ale ... wiertło będzie centryczne.

Natomiast to że strzępi krawędzie, to .... (tu znowu moja opinia) zazwyczaj będzie strzępiło, ... niewiele, ale będzie .
Jednak .... te postrzępione krawędzie nie są na tyle duże żeby w czymkolwiek przeszkadzały, tym bardziej, że otwory w meblówce to najczęściej otwory technologiczne (np. pod kołki) , czyli .... i tak płyta zakryje nie tylko cały otwór, ale i sporo postrzępień wokół niego.
Wyjątkiem są otwory pod kołki pod półki, czyli te będą widoczne, ale .... stosowałem kiedyś wiertło .. zwykłe, z tym że zaostrzone pod dużym kątem, czyli wyraźny szpic (np. 50 stopni) i wtedy niema nie ma strzępienia.
Poza tym, można stosować wiercenie (ja to nazywam ... sterowane) , czyli wiertło dotyka powierzchni materiału dość wolno go nacinając, po czym jak natnie, to już zwiększony zostaje posuw pionowy i wierci dalej znacznie szybciej. ... Wtedy nawet przy tępym wiertle postrzępienia niemal nie występują, ale ... niejako "za karę" wszystko jest wolniej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”