Ciecie lukow w MDF/plyta wiorowa - Slask

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
monkahead
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2010, 13:40
Lokalizacja: Sosnowiec

#11

Post napisał: monkahead » 18 maja 2010, 08:22

Dziekuje za pomoc oraz propozycje cenowe na PRV. Okazuje sie ze zlecenie tego na CNC wychodzi praktycznie tyle samo co zakup gotowego lozeczka, okolo 600PLN za wykonanie na CNC, okolo 700PLN za gotowe lozeczko na Allegro. Mysle ze w takim wypadku nie ma to uzasadnienia ekonomicznego.

Jezeli ktos jest zainteresowany wykonaniem takiego lozeczka we wlasnym zakresie, pod materac 1600x700 to w zalaczniku znajduja sie wszystkie potrzebne pliki, rysunki PDF oraz detale w DXF. Do tego przykladowy rozkroj na plycie 2000x1000. Lozko nalezy jeszcze stezyc deskami z litego drewna oraz wykonac stelaz pod materac. Tych elementow nie ma pokazanych na rysunkach. Powodzenia.
Załączniki
Lozko_wyscigowka_F1.ZIP
(619.87 KiB) Pobrany 347 razy



Tagi:


galek28
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwie 2011, 18:31
Lokalizacja: katowice

#12

Post napisał: galek28 » 21 sty 2012, 22:52

witam
zajmuje sie mebelkami, wykonuje je w jak to sie mowi ""w kazdej formie"
zrobienie tego w/g pana projektu jest do zrobienia ale w cenie w jakiej pan podal na allegro, jako gotowego,
w/g ceny
plyta 150zl
frezowanie krzywoliniowe w/g stawki godzinowej
oklejanie ok 23mb w/g stawki godzinowej

jak by pan robil to sam to wyjdzie taniej nie liczy sie wtedy czasu pracy tylko material ktory wyjdzie 200zl, a czas?
najprostszy przyklad: kupi pan kuchnie w Castoramie za 1200zl, a ja moge panu sprzedam sama szuflade w tej cenie do tej kuchni.

dlatego ja sam robie maszynke cnc a nie kupie jej.


KASIEK@
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2012, 00:55
Lokalizacja: śląsk

#13

Post napisał: KASIEK@ » 23 lut 2012, 01:12

Witam
podbiję zapomniany dawno temat. Moje pytanie też dotyczy łóżka dla dziecka. Macie może pomysł jak wyciąć z płyty takie wezgłowie łóżka? Chodzi o sam kontur bez tych otworów w środku. Rada ericccmad jak wyciąć kontur auta jest dla mnie w 100% zrozumiała ale do tego co wymyśliłam się nie nada (no chyba, że się mylę). Mam wyrzynarkę i frezarkę górnowrzecionową.
Mogłabym to komuś zlecić ale wątpię żeby to ktoś wyciął. A jeżeli się ktoś podejmie to jeszcze musiałabym zaprojektować w jakimś programiku pod cnc no i.... ile by to kosztowało. Pewnie majątek.
Proszę bardzo o wszystkie sugestie jakie tylko przyjdą Wam do głowy. Jeżeli mnie nie oswiecicie to będę musiała wynaleźć coś mniej fantazyjnego.Obrazek


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#14

Post napisał: barola » 23 lut 2012, 09:37

Najprościej to zgiąć dużą kartkę na pół, narysować polowę łóżeczka ,wyciąć ,rozłożyć kartkę,położyć na płycie np. mdf ,odrysować i wyciąć wyrzynarką.Wyszlifować krawędzie po cięciu i frezarką obrobić kanty.To jest najtańsza wersja .


KASIEK@
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2012, 00:55
Lokalizacja: śląsk

#15

Post napisał: KASIEK@ » 23 lut 2012, 10:31

Z odrysowaniem to nie będzie problemu. Mogę się wspomóc nawet rzutnikiem.
Martwi mnie, że wyrzynarką nie wytnę tego ładnie i równo a wtedy to nawet frezarka mnie nie uratuje. Przyznam, że nigdy nie wycinałam wyrzynarką takich małych łuków.
A tak pomijając kwestię wycięcia to na pewno doradzicie mi też jaką grubość płyty wybrać? 18 będzie chyba trochę za cienka, a w 22 dam radę to wyciąć, bo przypuszczam że im grubsza tym trudniej.

Tatuś od łóżka- samochodu gdzieś się stracił. Mógłby sie pochwalić efektem końcowym.


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#16

Post napisał: sam » 23 lut 2012, 18:13

A jakie "toto" miałoby mieć wymiary?
Wyrzynarką na pewno się da ale trzeba się liczyć z poświęceniem kilku godzin na pracę tarnikami żeby obrobić krawędzie cięcia. Bo wyrzynarką można "jechać" z dwóch stron, tak żeby najmniejsze promienie albo ostre kąty były w miejscu przecięcia się drogi brzeszczota ale i tak zostanie coś do poprawki. Zamieszałem, prawda? :wink:
Na szczęście MDF dość dobrze obrabia się narzędziami ręcznymi.
Pewnie będzie lakierowane więc niewielkie braki prostopadłości krawędzi będą do zaakceptowania. Dodatkowo można krawędziom nadać jakiś promień żeby były mniej kanciaste - to też zatuszuje niedokładności.
Z mojego punktu widzenia nie jest to jakiś wielki problem. Poza tym, gdyby się zmieściło na mojej frezarce, którą mam w tej chwili to zaoferowałbym pomoc bo narysowanie tego kształtu to jakiś kwadrans i można ciąć. Ale mam teraz do dyspozycji obszar tylko 68x78cm.
No chyba, że łóżeczko jest naprawdę małe albo może być z dwóch czy czterech części...


KASIEK@
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2012, 00:55
Lokalizacja: śląsk

#17

Post napisał: KASIEK@ » 26 lut 2012, 21:39

Bo wyrzynarką można "jechać" z dwóch stron, tak żeby najmniejsze promienie albo ostre kąty były w miejscu przecięcia się drogi brzeszczota ale i tak zostanie coś do poprawki. Zamieszałem, prawda?
Nie, nie. Doskonale wiem o co chodzi. Trzeba tak jakby zaczynać od środka łuku i ciąć do miejsca styku z następnym. Może po wycięciu dałoby się to wyrównać frezarką? I właśnie się boję, że wtedy będzie dużo nierówności. Całe wezgłowie zmieści się w kwadracie o boku 1430mm.


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#18

Post napisał: sam » 28 lut 2012, 00:22

Moim zdaniem nie uda się wyrównać niedokładnie wyciętych łuków przy pomocy frezarki górnowrzecionowej (a o takiej chyba myślisz). Wydaje mi się, że pewniejszy będzie dobry tarnik i potem dobry papier ścierny.

Można też spróbować zrobić to inaczej. Skoro masz ręczną frezarkę to można ją wykorzystać to wyfrezowania tego kształtu przy użyciu szablonu.
Szablon może być zrobiony ze sklejki, płyty hdf, spienionego pcv itp. ale o grubości kilku mm, tak żeby było łatwo obrobić wycięty szablon do wymaganego kształtu. No i po przyłożeniu szablonu do płyty prowadzimy frezarkę wzdłuż niego.
Oczywiście trzeba pokombinować trochę bo szablon musi być mniejszy (albo większy jeśli będzie na zewnątrz) od docelowego kształtu o promień stopy frezarki (w najprostszym przypadku). Tutaj może się okazać konieczne jakieś zmodyfikowanie frezarki tak żeby w ogóle dało się wyciąć ten kształt. Jeśli jednorazowe zagłębienie freza nie będzie duże to taka operacja ma spore szanse powodzenia.
Szablon mogę pomóc wyciąć bo nie musi być w jednym kawałku. Jakby co :)


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#19

Post napisał: barola » 28 lut 2012, 09:22

majac szablon wykonany np. ze sklejki w skali 1:1 można użyć freza z łożyskiem i wtedy będzie idealnie


KASIEK@
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2012, 00:55
Lokalizacja: śląsk

#20

Post napisał: KASIEK@ » 06 mar 2012, 14:08

Dziękuję Wam bardzo za okazaną pomoc i zrozumienie. Niestety plany się zmieniły...
Okazało się, że łóżko musi stać przy ścianie, więc nie może wyć takie szerokie i bok w stosunku do materaca musi być jak najbardziej prostopadły, więc robię coś prostszego z łagodnymi łukami (takie klasyczne). Dam sobie spokój z szablonami choćby z tego względu że porządne frezy palcowe są dosyć drogie. Myślę, że dam radę z wyrzynarką.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”