Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mkaluza
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 08 sty 2019, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#1

Post napisał: mkaluza » 11 sty 2019, 17:03

Cześć!
To mój pierwszy post tutaj, także chciałem się przywitać :)

Buduję drewniaka do zabawy i nauki. Z racji braku doświadczenia i ubogiego wyposażenia warsztatu założenia były skromne:
1) ma być i się ruszać:)
2) ma być tania
3) jakby była w stanie obrobić cokolwiek, to już będzie super :)

Silniki to NEMA 17/0,4Nm, sterowanie z Arduino + grbl. Docelowo po 2 na X i Y dla zwiekszenia momentu
Prowadnice do szuflad - 17mm, po 3 pary na oś X i Y, 2 na Z.
Sruby - szpilki z Casto M10 (tu póki co jest wtopa)

Osiągane posuwy to 500mm/min (z trudem)

Póki co używam jako "wrzeciona" miniszlifierki jak na załączonym obrazku i na razie pierwszy frez spaliłem w sklejce, stąd moje pytania:

1) Czy taką miniszlifierką da się coś robić w sklejce, jeśli tak, to jakim frezem i z jakimi parametrami?
Potrzebne mi to o tyle, żeby sobie wykonać elementy do lepszej konstrukcji lub usprawnienia tej obecnej, gdyż część elementów ma tolerancję w zakresie "ciosane toporem"

2) Czy ewentualnie wymiana frezarki na "FREZARKA GÓRNOWRZECIONOWA 2250W BLACK" z Allegro
I frez rowkowy/palcowy coś zmieni?

Nie ukrywam, że póki co nie mam kasy, więc ów wytwór chińskiej myśli technicznej służyłby zarówno jako frezarka, jak i wrzeciono - jak dozbieram i będę wiedział, czego potrzebuję, to sobie kupię lepsze, bądź to frezarkę, bądź to wrzeciono.

Pozdrawiam serdercznie,
Marcin

Obrazek




adamo2309
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 28 sie 2016, 15:17
Lokalizacja: Łomża

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#2

Post napisał: adamo2309 » 11 sty 2019, 17:33

Witam. Wymiana wrzeciona w twoim przypadku to chyba najlepsze rozwiazanie. Te wrzeciono co podałem powinno spełnić twoje wymagania. Sam mam podobne w swoim ploterze i jak narazie nie narzekam.

Gdyby natomiast było by ci mało mocy w silnikach krokowych to pamiętaj za arduino uno ma tylko wyjścia na 4 silniki ( 3 silniki XYZ oraz 1 silnik który kopiuje sygnał ) wiec twoje podłączenie 2 silników na oś X i Y jest niewykonalne. Lepszym rozwiązaniem było by kupienie innych silników. Najlepiej do 2 amper bo tyle Max mozna wycisnąć z arduino

Pozdrawiam i mam nadzieje ze pomogłem


ajt
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 23 sty 2009, 19:21
Lokalizacja: Radom

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#3

Post napisał: ajt » 11 sty 2019, 19:20

Wrzeciono z allegro będzie ok. To kopia frezarki Makita, sprzedawana niedawno również pod nazwą Bavaria (wiele osób używa, wątek o niej jest gdzieś na forum). Tylko mała uwaga: jeśli nic się nie zmieniło, to ma tulejki 6 i 8 mm, a nie 6 i 10, jak błędnie napisał Chińczyk na pudełku, a sprzedawcy powtarzają.
Co do palenia frezów ( i pewnie sklejki) to obawiam się, że przyczyną może być zbyt mały posuw. Skoro ma być po taniości, to nie będę namawiał na śruby kulowe, ale trapezowa o skoku chociaż 4mm powinna wystarczająco zwiększyć prędkość.
Jeśli zaś chodzi o podłączenie dwóch silników pod jedną oś, to pod względem elektrycznym nie ma problemu. Można po prostu identyczne silniki połączyć równolegle, jednak wtedy sterownik musi dostarczyć dwa razy większy prąd, co w przypadku stepsticków może być trudne. Należy też zadbać o zgranie silników pod względem mechanicznym, czyli ustawienie ich względem siebie bez przesunięcia kątowego.
Jednak, tak jak już zostało napisane, również uważam, że sensownym rozwiązaniem będą mocniejsze silniki, jednak będą one miały prąd większy niż 2A, który dla stepsticków jest i tak zdecydowanie na wyrost. Ja bym do Arduino podłączył zamiast stepsticków jakieś sterowniki na TB6600, a pod nie silniki 2 Nm o jak najmniejszej indukcyjności. Tylko z tą tytułową taniością będzie problem...


Autor tematu
mkaluza
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 08 sty 2019, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#4

Post napisał: mkaluza » 11 sty 2019, 20:27

Dzięki za odpowiedzi :)

Nad śrubami trapezowymi się zastanawiam, bo na pewno muszę kupić grubsze - M10 dla 600mm i 900mm to zdecydowanie za mało, bo drgania. No i te szpilki z Castoramy mają jakiś dziwny ten gwint, taki ostry, nie trójkątny... Nakrętka strasznie na nim lata, ale to zauważyłem dopiero później....

Tylko nakrętki trapezowe są drogie :/ ale może sobie zrobię z kawałka śruby gwintownik i kupię poliamid. Ma to sens?

Macie pomysł na średnice tych 600mm i 900mm? Bo myślę gdzieś w zakresie 12-16 i 16-20.

Co do silników, to myślałem je podłączyć szeregowo - z odwróconą polaryzacją jednego uzwojenia na jednym z nich, żeby się kręcił w przeciwną stronę. Mam Arduino Mega + RAMPS 1.4. Płytka może do 30V, więc powinno się zmieścić. Bo równolegle to nie, bo te silniki pojedynczo mają 1,5A...
Jeszcze tego nie sprawdzałem, ale powinno działać...


Slavco
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 131
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:29
Lokalizacja: Bytom

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#5

Post napisał: Slavco » 11 sty 2019, 20:54

Moim zdaniem nie inwestuj w trapezy, sam na moim drewniaku wyciągam 1500 mm/min na śrubach M8 i własnoręcznie zrobionych nakrętkach z poliamidu.
Popatrz sobie na wałki linowe 16 oraz łożyska liniowe bez obudowy, 45 zł/m oraz 5 zł szt, za relatywnie niewielkie pieniądze możesz mieć bardzo fajną mechanikę dla zabawy. No i nie żałuj tej płyty meblowej :)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#6

Post napisał: rynio_di » 11 sty 2019, 22:22

Z jakiej miejscowości jesteś autorze tematu? Czasami można coś komuś oddać w gratisie ,aby nie wysyłka . A co niektórzy wstydzą się ujawnić skąd piszą do nas.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#7

Post napisał: Blady » 11 sty 2019, 23:03

rynio_di pisze:Z jakiej miejscowości jesteś autorze tematu? Czasami można coś komuś oddać w gratisie
tak samo można pomóc coś dorobić w jakis drobnych sprawach za dobre piwo jak to się mówi ;)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
mkaluza
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 08 sty 2019, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#8

Post napisał: mkaluza » 11 sty 2019, 23:35

@Slavco A jakie masz silniki i jak zasilane? Bo moje zasilane z 12V na stole bez obciążeń wyciągają ok 800 rpm, a potem się blokują. Dla M8 i 1500mm/min wychodzi, że masz 1200 rpm - u mnie nieosiągalne póki co, ale będę jeszcze badał wyższe napięcie zasilania - dopiero zaczynam, więc póki co mam wszystko podłączone do PCta. No i na jakiej długości - 1200rpm to raczej nie na 90cm śruby...? Przy tych obrotach ta moja to by chyba już wyskoczyła :)

@rynio_di Na ten moment Kraków - już uzupełniłem profil. Nie wstydzę się, po prostu zapomniałem :)

@Blady W ogóle współpraca jest pro :) Ja niestety jestem ze środowiska informatyków póki co, więc nie mam żadnych kontaktów wśród ludzi, którzy nie boją się pobrudzić sobie rąk, a coraz bardziej odkrywam, że to jest dużo fajniejsze :D A chętnie bym poznał i owego piwka wspólnie spożył :) Ale w tym roku zacząłem kurs operatora obrabiarek, także powoli do przodu :)


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#9

Post napisał: pukury » 11 sty 2019, 23:47

Hej.
Przy takiej długości to i szpilka M14 się nada.
Ma zgrabny skok - 2mm .
Jako że szpilki są umownie M14 ( raczej M13.5 ) stosujesz gwintownik M14 - jedynkę i dwójkę .
Daje to dość fajne pasowanie w " plastiku ".
Wiem bo sprawdzałem :D
Na przypadkowych silnikach i " stepstikach " 750mm/min idzie.
Nawet i 1000 szło - ale nakrętki się grzeją.
pzd.
Mane Tekel Fares


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Drewniak po taniości - pytanie o "wrzeciono"

#10

Post napisał: rynio_di » 12 sty 2019, 08:02

To szkoda że tak daleko bo ;znalazł bym jakieś śruby trapezowe ( nakrętki z tworzywa) ,silniki , Kress ( do naprawy tylko wysokie obroty ) i nie wiem czy nakrętka z tulejką jest. jakieś sprzęgła . I po taniości coś byś wystrugał .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”