Mała tania frezarka do PCB, jaki projekt ?

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
morozaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 09:42
Lokalizacja: Śląsk

Mała tania frezarka do PCB, jaki projekt ?

#1

Post napisał: morozaw » 16 lut 2017, 10:09

Dla osób TL;DR (nie lubiących dużo czytać):
Proszę o poradę w sprawie budowy małej maszynki oraz nakierowanie na odpowiedni projekt lub wskazanie kilku projektów na których warto się wzorować przy konstrukcji maszyny do PCB o polu około wymiarów A5, 20cm x 15cm.

========================================================

Witam, szukam porad lub jakiejś gotowej konstrukcji godnej powielenia najlepiej ze sklejki. Bardzo spodobała mnie się frezarka u chińczyków którą można kupić za około 200-250 USD.

"CNC 1610" i jej bliźniak "CNC 2418",...
Obrazek

... czy podobna "CNC2020".
Obrazek

Początkowo myślałem, by ramę zrobić z profili aluminiowych 20x20 (rura kwadrat), jednak pewnie sobie nie poradzę z ich dokładnym powierceniem i usztywnieniem (chyba, że znajdę kogoś kto mi z tym pomoże). Zastanawiam się jeszcze nad wykorzystaniem aluminiowych profili montażowych, o ile znajdę takie które nie zabijają ceną.

Stąd pomysł na przynajmniej w mojej głowie łatwiejszą w konstrukcji ramę ze sklejki, której elementy pewnie będę mógł zamówić pocięte w Castoramie, którą później będę mógł zamienić aluminiowym odpowiednikiem w przyszłości. W razie klapy, będę mieć opał :)

Wstępne założenie:
Ruchomy stół i stała brama. Pole robocze rozmiaru +/-A5.

U skośnookich znalazłem zestaw napęd + śruba za 26 USD na jedną oś 30cm.
Wałek 8mm, łożyska liniowe, podpory, śruba trapez 8mm z nakrętką, łożyskami i uchwytem nakrętki.
Obrazek

Niestety nie znam się na mechanice, elektronika i programowanie to moje dwa koniki, a maszyna ma pomóc w zabawach przy projektowaniu PCB :)

Czytam od kilku dni, jednak im więcej wiem tym więcej pytań. Nie chcę kompletnej fuszerki zrobić, a do PCB potrzeba trochę dokładności. :(

Bardzo chętnie posłucham bardziej doświadczonych w temacie budowy maszyn, może ktoś z Was zna jakiś projekt który warto wykorzystać. Widziałem ich setki w Google, ale nie jestem w stanie zdecydować które są dobre, a które to zabawy zakończone fiaskiem.



Tagi:


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post napisał: Kazik_Wichura » 16 lut 2017, 13:34

Kolega wpisze sobie w wyszukiwarkę forumową PCB i poczyta znalezione tematy. Potem wróci (bądź nie) z konkretnymi pytaniami.


Autor tematu
morozaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2017, 09:42
Lokalizacja: Śląsk

#3

Post napisał: morozaw » 16 lut 2017, 14:15

Kiedyś dużo pomagałem na innym forum, wiem jak to denerwuje gdy ktoś zadaje pytanie na które odpowiedź jest na forum, a w moim mniemaniu wszyscy ją znają.
Jednak miałem trochę więcej empatii i chęci do pomocy, znałem dobrze swój dział i mogłem nakierować na odpowiednie tematy, czy wskazać odpowiednią drogę, także konstrukcje na zagranicznych forach Wiedziałem jakie są dobre pomysły oraz rozwiązania, przy projektowaniu.
Spodziewałem się takiej odpowiedzi, cóż zawsze to jeden post więcej na liczniku :)
Nie atakuję, głośno rozmyślam o przeszłości.

Kolego Kazik_Wichura, jakie inne konkretne pytanie mam zadać?
Zadałem je w drugim zdaniu swojego postu, czy na forum istnieje już podobna znana sprawdzona konstrukcja. Nieśmiało liczyłem, że może ktoś kto podobny temat rozwiązał i zbudował albo obecnie buduje podobny sprzęt wskaże swój projekt jako źródło inspiracji.

Dużo wyszukiwałem na forum przez Google, czasami dopiero na ostatniej stronie tematu znalazłem informację, że maszyna się nie sprawdziła i teraz ktoś by zaczął całkowicie od nowa. Więc jeśli na czymś się opierać to na czymś sprawdzonym.

Obecnie tematy jakie widziałem odnośnie frezarek CNC kierują mnie na pytania jakie prowadnice szufladowe wybrać do edukacyjnej CNC, czy lepsze są z Castoramy czy z Obi.
Większość z tematów jest o dużych CNC o dużym polu roboczym do wszystkiego (od drewna po aluminium), gdzie bez wałków podpartych nie ma co startować. Ja szukam czegoś małego, co mógłbym postawić na dużym biurku.

Pisząc temat założyłem, że w tym dziale są osoby, które znają poglądowo różne konstrukcje maszyn i odpowiednie tematy na których mógłbym się wzorcować nie grzesząc zanim zabiorę się za projekt własnej zabawki.


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#4

Post napisał: Kazik_Wichura » 16 lut 2017, 14:47

Nie wiem jak to napisać abyś dobrze mnie zrozumiał.
Chciałem żebyś poczytał tematy o frezowaniu PCB i frezarkach do PCB. Prawie każda osoba, która tak rozpoczynała swój temat raczej nie kończyła z frezarką.
Nikt Ci nie powie że taka a taka konstrukcja będzie spełniała Twoje wymagania, a każdy konstruktor będzie bronił swojego rozwiązania. A jeśli przeglądałeś internet to widziałeś ile jest różnych konstrukcji.
morozaw pisze:jakie prowadnice szufladowe wybrać do edukacyjnej CNC, czy lepsze są z Castoramy czy z Obi
to jest konkretne pytanie - nie pomogę Ci z akurat tym, bo uważam że lepiej kupić jakieś prowadnice używane niż szufladówki.

Jako ze nie miałeś styczności zbuduj coś prostego na początku, zeby nie wtopić kasy.
Jeżeli chcesz budować frezarkę do celów edukacyjnych w miarę sprawdzoną, to poszukaj frezarki kolegi oprawcafotografi, ta jest często polecana.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 16 lut 2017, 14:49

Hej.
poszukaj na forum maszynki Kol. oprawcafotografii .
to konstrukcja sprawdzona przez niego.
ten zestaw z chin to tak 3/4 osi a nie oś.
no i raczej fi8 to kicha.
taka frezarka musi być dość sztywna - chodzi i frezy.
już prędzej z chin wrzeciono kup na tulejki er16 .
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”