Frezarka ze sklejki- projekt do oceny

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#41

Post napisał: Yarec » 10 mar 2017, 12:04

Ładnie to by było używając do tego jeszcze: teodolit, niwelator, lornetkę, termometr, wagę i mikroskop :-)


Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#42

Post napisał: Yarec » 12 mar 2017, 21:10

Obrazek
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

#43

Post napisał: OlmerPL » 23 mar 2017, 21:04

Trochę czasu minęło i praca na frezarką poszła do przodu. Poniżej zdjęcie maszyny częściowo złożonej już po pracy i wstawionej w kąt pokoju.

Obrazek


Udało mi się, po małych przygodach z zacinającymi się silnikami, przystosować frezarkę do ciągłej pracy. Pierwszymi rezultatami już normalnej pracy, to pole robocze z mocowaniami (już na osi Y) i widoczny poniżej kwadrat/pudełko

ObrazekObrazek


Mocowanie elementów rozwiązałem frezując otwory na krawędzi deski o kształcie nakrętki M6, na głębokość połowy grubości deski, a dalej zwykły otwór na śrubę M6. Nakrętki wbiłem później w otwory i po odwróceniu mogłem wkręcać śruby. Do tego dwa profile aluminiowe którymi trzymam element obrabiany wraz z otworami na śruby mocujące. Same profile przy mocnym dokręceniu wyginają się lecz element jest naprawdę mocno trzymany.
Ogólnie bezproblemowo grawerowałem w plexi i drewnie, do tego frezowałem sklejkę 18mm, 12mm i 4mm, frezem 3mm dwu piórowym, posuw 400mm/min przy zagłębieniach z przedziału 1mm-1,3mm. Sklejka z wierzchu zawsze miała włoski na krawędzi, ale wystarczyło przejechać papierem ściernym by się ich pozbyć. Prawdopodobnie kupie do tego po prostu frez down-cut.

Teraz zamierzam pobawić się maszynką. W dalszej perspektywie cała platforma do której dremel jest przymocowany idzie do wymiany. Mocowanie i ogólnie całe chłodzenie elektroniki to prowizorka, lecz zajmę się nią jak ogarnę projektowanie płytek PCB bo mam mały pomysł na uporządkowanie tego wszystkiego.



Podsumowując, jako domowa frezarka stojąca na ogół w salonie spełnia swoje zadanie. Wymaga wymiany kilku elementów które były wycinane i nawiercane ręcznie niedostatecznie dokładnie. Również mocowanie silnika osi Y bym wymienił. Jednakże wstrzymam się z dalszymi poprawkami. To co już pokazała mnie bardzo cieszy i zamierzam wykorzystać ją do projektów dla których została stworzona.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”