Projekt frezarki ze sklejki suchotrwałej

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Seban253
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2018, 19:56

Projekt frezarki ze sklejki suchotrwałej

#1

Post napisał: Seban253 » 14 lut 2018, 16:34

Witam, jestem nowy na forum chociaż czytam już od dawna.
Znalazłem w czeluściach internetu projekt frezarki ze sklejki 18mm. Chciałem zapytać doświadczonych użytkowników czy warto budować taką oto maszynkę dla potrzeb domowych ?

Sklejka 18mm
Silniki: i tutaj pytanie czy 3Nm będą dobre czy ciutke za mocne ?
Wałki podparte fi 16
śruba trapezowa fi 16 z nakrętkami z poliamidu (o ile dam rade dorobić w pracy na taką średnice :) )

Pytanko do was drodzy użytkownicy, co mogę w niej ulepszyć co zmienić ? to będzie moja pierwsza maszyna,
kolega robi mi wstępnie wycenę sklejki na budowę tego czegoś :D Gdy sam wyceniałem formatki wyszło mi około 350 zł za materiał z pocięciem bez dechy na spód i prócz tej dechy z dziurką na wrzecionko :) Wrzecionko już mam, tak że duża część kosztów (o ile nie największa) już odpada:) Mam Kress 800 myślę, że to wystarczająca zabawka jak na drewniaczka.

Proszę o jakieś podpowiedzi i pozdrawiam cieplutko wszystkich :)

a poniżej plany zerżniętego projektu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek




jacikb
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 16 gru 2009, 14:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Projekt frezarki ze sklejki suchotrwałej

#2

Post napisał: jacikb » 15 lut 2018, 12:55

Pomyśl o takiej konstrukcji: Kompaktowy drewniak
Znacznie sztywniejszą.
Sam mam delikatniejszą od twojego projektu bo boki z 12mm sklejki. Następna już by była własnie w wersji z zazębianiem się sklejek.
Mam silniki 2NM i mi spokojnie wystarczają ale też nie frezuje aluminium. Całość ma 58x52cm pole robocze chyba 34x24 cm


Autor tematu
Seban253
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2018, 19:56

Re: Projekt frezarki ze sklejki suchotrwałej

#3

Post napisał: Seban253 » 15 lut 2018, 15:24

No szczerze powiem że projekt elegancki i chętnie bym taki zrobił :) Ale... niestety planuję wersję nisko budżetową w miarę możliwości, za sam koszt cięcia twojej maszynki będę w stanie kupić materiał pocięty na formatki :) U mnie w pracy mam możliwość dorobienia kilku drobnych części do maszynki co by nie kupować ( na myśli mam bloki łożyskowe, nakrętki na śruby trapezowe o ile znajdę taki nóż z płytką, no i co mi tam będzie potrzebne a będzie możliwość zrobienia na naszym parku maszynowym a jest on dosyć pokazny (Mazak-i, DST, Mori Seiki, Mandelli, Gleson-y i wiele wiele innych potrzebnych do produkcji podwozi dla Beoinga :D ) Pole robocze u mnie będzie 300x400x150 , chociaż myślę oś Z podnieśc z 5 centów.
dzięki za zainteresowanie jeżeli ma ktoś jeszcz jakieś sugestie co do projektu będę bardzo wdzięczny :)


jacikb
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 16 gru 2009, 14:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Projekt frezarki ze sklejki suchotrwałej

#4

Post napisał: jacikb » 15 lut 2018, 15:40

Boki bym ewentualnie dał szersze ścięte. Ja swoje miałem tak zrobić ale zostawiłem z uwagi na laser i zakładaną osłonę.


Autor tematu
Seban253
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2018, 19:56

Re: Projekt frezarki ze sklejki suchotrwałej

#5

Post napisał: Seban253 » 15 lut 2018, 22:09

pomyślę nad tym ale wtedy będe również musiał podstawe zmienić :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”