Frezarka drewniana - mocowanie łożysk liniowych.

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

mikrus193
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 22 cze 2015, 21:27
Lokalizacja: Walia

#11

Post napisał: mikrus193 » 10 paź 2015, 21:44

Z drzewa raczej nie zrobisz bo byś musiał je najpierw ściąć
mnie uczono więc bez urazy ale się drewno mówi bo drzewo rośnie :wink:



Tagi:


jareks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 25 sie 2015, 18:09
Lokalizacja: Wwa

#12

Post napisał: jareks » 11 paź 2015, 17:37

Przepraszam że autorowi wchodzę w temat ale może i jemu przyda się ta wiedza. Planuję zrobić amatorską frezarkę ze sklejki i na razie zbieram materiały i wiedzę. Pytanie następujące: jak łożyskujecie śruby trapezowe. Spotkałem się z krzywą śrubą trapezową która po osadzeniu na dwóch łożyskach skośnych, prężyła i "platforma" nie dała się przesunąć. Czy to była wina danej śruby czy to częste zjawisko i jakoś sobie z tym radzicie? Dodam że łożyska liniowe nie były połączone z obudową śruby trapezowej. Obudowy łożysk oraz obudowa nakrętki były niezależnie przykręcone do platformy która powinna być przesuwana jednak ze względu na bicie śruby uniemożliwiało to przekręcenie śruby.


Autor tematu
minik97
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 07 paź 2015, 21:26
Lokalizacja: Małopolska

#13

Post napisał: minik97 » 11 paź 2015, 20:29

pitsa, Bardzo dziękuję Ci za pomoc, bardzo mi pomogłeś waśnie tym rysunkiem i własnie chyba tak zrobię, by wydaje mi się ze taka konstrukcja będzie trzymała bardzo dobrze łożysko :) i punkcik leci :)
Mikrosus193 przepraszam bardzo w takim razie juz się poprawiam i dziękuje za dobrą lekcję
Jareks, Spokojnie zaden problem i mi również przyda się odpowiedz na takie pytanie :)


niedal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 29 gru 2006, 09:44
Lokalizacja: Parczew
Kontakt:

#14

Post napisał: niedal » 15 paź 2015, 18:44

minik97 pisze:tak, wiem, Ale chciałem zrobić taki z drzewa :) spisałby się to? jak myślicie :)?
Drzewo to rośnie w lesie!
A uchwyt możesz zrobić z drewna i to z nie byle jakiego.


Autor tematu
minik97
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 07 paź 2015, 21:26
Lokalizacja: Małopolska

#15

Post napisał: minik97 » 15 paź 2015, 22:23

Niedal, juz nie musisz mnie poprawiać bo kolega mikrus 193 to juz zrobił i zapamiętałem tą treść, wiec zbędny ten komentarz ....

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#16

Post napisał: ursus_arctos » 15 paź 2015, 22:39

Opcja wymagająca dostępu do wiertarki stołowej (lub dobrego statywu) - wywiercić w drewnie otwory wiertłem Forstnera (np. takim: http://www.karba.com.pl/wiertlo-forstne ... craft.html). Aby otwory były dobrze ustawione, można wykonać najpierw szablon (wywiercić 2 otwory w jakiejś twardej desce) i potem wiercić przez szablon (ale nadal ze statywu, żeby oś otworu była prosto!). W tak przygotowane otwory wciskasz łożyska. Jeżeli otwór będzie za luźny (co raczej nie nastąpi - mocowałem tak wałki w drewniaku i musiałem je młotkiem wbijać!), to można ew. zrobić jakiś system zaciskania drewna na łożysku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”