Lekko wypasiony drewniak

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 48
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#51

Post napisał: ezbig » 24 paź 2014, 22:14

Pierwsze planowanie stołu:
[youtube][/youtube]

Stół splanowany i powiercony:
Obrazek

Obrazek
Od spodu będą nakrętki kłowe. Na blat wrzucę jeszcze mdf, żeby nie kaleczyć stołu (a może formatkę aluminiową 5-10mm).


Jakby kogoś interesowało, gdzie jest elektronika. Jeszcze trzeba założyć tylną ściankę z otworami chłodzącymi i będzie ok...
Obrazek

... ale to jak dorobię softstart i wyrzucę tę żarówkę, która go prowizorycznie zastępuje.
Obrazek

Tu drugie planowanie, po wierceniu otworów. Nie dlatego, ze coś się popsuło, tylko splanowałem o 10mm za mało w osi Y. Wiercenia nie nagrałem, bo się trochę strachałem, czy mi maszyna nie spłonie. Wierciłem tępym (jak się okazało frezem) i trochę dymiło :)
[youtube][/youtube]

Na razie jestem bardziej zadowolony z efektów pracy maszyny niż zmartwiony różnymi mankamentami sklejkowej konstrukcji. Nie wiem czy to dużo, czy mało, ale musiałem w sumie zebrać 0.25mm, aby stół był gładki. Chyba nie jest źle, spodziewałem się gorszego wyniku. Na filmie i zdjęciach są widoczne smugi po przejściu freza, ale pod palcem nic nie czuć.



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#52

Post napisał: smouki » 25 paź 2014, 15:42

sklejka rządzi, piękna robota, zostało tylko zapanowanie nad pyłem z frezowania i jazda. Obiecałeś sobie pewnie że jak maszynę uruchomisz to zrobisz na niej te elementy które robiłeś ręcznie, a ja wiem że nie będziesz miał na to czasu długo, bo puki maszyna działa to czemu nie robić na niej fajniejszych rzeczy. hehe.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#53

Post napisał: Zienek » 25 paź 2014, 18:41

Każda prowizorka zostaje w urządzeniu do póki działa prawidłowo.
Chyba, że nuda i nic się w biznesie nie dzieje i brak pomysłów.
Ale to chyba trzeba być od internetu odciętym ;)


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 48
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#54

Post napisał: ezbig » 25 paź 2014, 23:10

smouki pisze:sklejka rządzi, piękna robota, zostało tylko zapanowanie nad pyłem z frezowania i jazda.
Dzięki. Nie będę raczej tego odkładał, bo zakopiemy się w wiórach, a wcześniej padnie laptop. Mam już inspirację na fajny odciąg http://woodgears.ca/dust_collector/index.html Jest co prawda odkurzacz pod ręką, ale hałasuje bardziej niż kress, no i nie może pracować za długo. Mam cichutki silnik od pralki z regulacją obrotów od 100 do 9600, trochę płyt wiórowych - coś się skleci podobnego ;). Myślałem tylko, żeby turbinę wyfrezować z mdf-u, zamiast tego cięcia i klejenia (w końcu jest na czym to zrobić :)), bo mam kawałek płyty 40-ki.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#55

Post napisał: smouki » 26 paź 2014, 08:26

No ten gościu od tego cyklona, on to ma pomysły, pełno go na youtube, można od niego czerpać inspiracje.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 48
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#56

Post napisał: ezbig » 13 lis 2014, 01:53

Mało czasu na maszynę, ale wystrugałem sobie odciąg wiórów i wygrzebałem ze starej piły odkurzacz w przemysłowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odkurzacz może chodzić nonstop, jest cichy, niestraszne mu pył i ciężkie wióry, jest tylko jeden problem - kiepsko ciągnie :cry:. Nie powiem, bo bez niego jest gorzej, syf wszędzie, ale w porównaniu z domowym odkurzaczem, wypada blado. Tamten śrubki metalowe z blatu wciąga. Ten niestety tylko wióry latające, ale z blatu już gorzej. Przydałby mu się większe obroty, bo turbina w środku jest niezła (jak u tego gościa od drewnianego cyklona). Falownika trochę szkoda marnować na takie zadanie (chociaż mam z demontażu), zastanawiam się nad założeniem silnika od pralki. Mam taki z regulacją od 100 do 13000 obrotów. Może przy 4500 wirnika nie urwie, a dostałby wtedy niezłego kopa (teraz jest 1350). Silnik od pralki jest niestety szczotkowy, więc trzeba go odizolować od śmieci. Może lepiej kupić jakiś "przemysłowy" na allegro za 150zł i się nie bawić? ( http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... s%C5%82owy ) Tylko ciekawe ile taki może pochodzić zanim się przegrzeje?

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#57

Post napisał: Zienek » 13 lis 2014, 08:13

Jeśli nie zamykasz mu dopływu trocin z powietrzem, to normalny odkurzacz się nie przegrzeje, bo ma przepływ powietrza, które go chłodzi.
Jak jest w tanich chińskich odkurzaczach, to nie wiadomo..


bcgarage
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 06 maja 2012, 17:11
Lokalizacja: Żary

#58

Post napisał: bcgarage » 14 lis 2014, 20:26

Mam odkurzacz taki z alledrogo do popiołu/kominka, okolice 140zł. Grzeje się strasznie przy dłuższej pracy, choć wciąga wszystko :) Trzeba by go przerobić, żeby miał lepsze chłodzenie silnika


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 48
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#59

Post napisał: ezbig » 12 gru 2015, 21:51

Maszynka przepracowała już sporo ponad rok. Zasłużyła na modernizacje. W zasadzie to już konieczność. Drewniany krzyżak to słaby punk tej maszyny. Mało tam drewna, a jeszcze podziurawione jak ser szwajcarski otworami na śruby. Co jakiś czas pojawiają się w nim luzy.

Dziś wystrugałem z "puca" aluminiowego kawał krzyżaka (wym.: 150x250x50):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i splanowałem płytę osi Z:
Obrazek
Jedna strona już była wyprowadzona, więc mogłem sobie pozwolić na taki montaż na stole.


Oczywiście wszystko na drewniaku. Na zdjęciach może tego nie widać , ale sam jestem zaskoczony jakością powierzchni (na żywo prawie lustro i nie czuć przejść freza pod palcem). Frez dwupiórowy do drewna fi10 ;). Te dziury gdzieniegdzie wynikają z tego, że aluminium pochodzi z bloku chłodzącego.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2015, 02:02 przez ezbig, łącznie zmieniany 1 raz.


Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#60

Post napisał: Foxik20 » 12 gru 2015, 23:53

ezbig pisze:Maszynka przepracowała już sporo ponad rok. Zasłużyła na modernizacje. W zasadzie to już konieczność. Drewniany krzyżak to słaby punk tej maszyny. Mało tam drewna, a jeszcze podziurawione jak ser szwajcarski otworami na śruby. Co jakiś czas pojawiają się w nim luzy.

Dziś wystrugałem z "puca" aluminiowego kawał krzyżaka (wym.: 150x250x50):
[...]
i splanowałem płytę osi Z:
[...]

Oczywiście wszystko na drewniaku. Na zdjęciach może tego nie widać , ale sam jestem zaskoczony jakością powierzchni (na żywo prawie lustro i nie czuć przejść freza pod palcem). Frez dwupiórowy do drewna fi10 ;). Te dziury gdzieniegdzie wynikają z tego, że aluminium pochodzi z bloku chłodzącego.
Gratuluje zarówno konstrukcji, jak i trafionego podejścia pod modernizację ;)
Miło jest popatrzeć, jak własna maszynka robi tyle ciekawych rzeczy (wiem coś o tym ;) ).

Chciałbym zapytać czy wymieniałeś może silniki w swojej maszynie? Na którejś stronie było kilka postów na ten temat, że te obecne, ponad 4 Nm, wydają się przerostem formy nad treścią, ale jak widać dają radę? Dodatkowo chciałbym zapytać jakie maksymalne parametry napędu masz ustawione u siebie w maszynie?
U mnie obecnie jest trochę bieda, bo mam silniki tylko 1.89Nm, a do tego niskosprawnościowy napęd trapezowy (śruba stal, nakrętka mosiądz) i zdarza się niekiedy, że przy nagłym ruszeniu (gdy dana oś znajdzie się w niekorzystnej pozycji startowej), silnik lubi zgubić krok.
Mam już kupiony niemal cały zestaw do przerobienia napędu na paski HTD, tylko zastanawiam się, czy silniki wytrzymają wzrost prędkości (większy o 4x przejazd osi / obrót silnika).

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”