Strona 1 z 2

Błędy budowy

: 08 sie 2014, 23:32
autor: piach25
Witam postanowiłem złożyć własną obrabiarkę cnc i dlatego zwracam się z prośbą ,proszę pisać swoje uwagi co jest źle robione jak to skorygować by praca którą wkładam nie poszła na marne .
Pierwsze co potrzebowałem to z czego będzie to konstrukcja a więc wybór padł na profile aluminiowe a dokładniej 40x80 poniżej fotki z tego co dotychczas złożyłem proszę o komentarze

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 09 sie 2014, 00:31
autor: diodas1
Konstrukcja schludna ale niestety na razie wiotka. Te kątowniki służące do montażu nie zapewnią sztywności potrzebnej frezarce. Na razie możesz odnosić wrażenie że powstaje solidna maszyna ale kiedy zaczniesz na niej coś obrabiać to sam zobaczysz że zacznie Ci się kiwać jak gałązka na wietrze. Potrzebne będą dodatkowe usztywnienia. Może nie koniecznie teraz, kiedy jeszcze nie wiadomo do końca jak uzbroisz swoje dzieło. Gdy zamontujesz wszystko co trzeba i wykonasz testy ruchu we wszystkich osiach, będziesz mógł domontować do metalowego szkieletu stosowne usztywnienia, choćby ze sklejki lub MDF, w taki sposób żeby nie kolidowały z ruchomymi elementami, umożliwiały dostęp do detali wymagających konserwacji czy regulacji. Masz jakiś docelowy projekt maszyny, czy budujesz ją całkiem spontanicznie?

: 09 sie 2014, 09:47
autor: piach25
diodas1 pisze:. Masz jakiś docelowy projekt maszyny, czy budujesz ją całkiem spontanicznie?
Projekt zassany z internetu .Do tego chce wsadzić śrubę kulową oraz prowadnice do podparcia łoża .rozumiem że zastąpić łączniki aluminiowe stalowymi .w jaki sposób osadzić śrubę kulową przytwierdzić ją do ramy przewiercając i przykręcając blok łożyskujący .Czy wykonać podłogę i osadzić to na podłodze ?

: 09 sie 2014, 10:10
autor: ursus_arctos
Nie bardzo widzę, co tu gdzie ma być. Jeżeli ma to być maszyna ze stała bramą, to powinny się pojawić przede wszystkim zastrzały dla bramy - inaczej nie może, tylko na pewno będzie się bujać. Z braku profili dla prowadnic wnoszę, że maszyna ma być oparta na wałkach wiszących. To dobry wybór, gdyż profile mogą się okazać niewystarczająco sztywne do wyprostowania zazwyczaj krzywych podpór. Zalecam w takim razie zastosowanie następującej reguły doboru grubości do długości:
wałek do 200mm - fi16
wałek 200-400mm - fi20
wałek 400-600 - fi25
wałek 600-800 - fi30
wałek 800-1200 - fi40
To są wartości, które powinny pozwolić na obróbkę aluminium.
Jeżeli jednak mają być wałki podparte, to fi20 jest optymalne.

: 09 sie 2014, 17:44
autor: dance1
w czym tu pomóc? pokazałeś jakieś 6 profili połączonych :roll: , bez wzmocnień i czego oczekujesz? poklepania po plecach? że jest super?
"Konstrukcja schludna" to mnie powaliło, jak pokój pusty to i czysto będzie...
Pokaż projekt, swoje pomysły, itd. Bez wzmocnień ta konstrukcja nawet z pisakiem będzie miała problem.
Ps wygląda jakbyś jakiś taboret do tego fajnego kocyka budował.

: 09 sie 2014, 19:01
autor: diodas1
Napisałeś że projekt zassany z internetu. Pokaż skąd, wówczas ludzie będą mogli na bazie własnych doświadczeń wypunktować jego słabsze punkty, ewentualnie zaproponować metody poprawienia.
Te łączniki które już zamontowałeś mogą zostać bo wstępnie ustalają kształt bryły. Docelowo żeby połączone w ten sposób profile przy obciążeniach zachowały względem siebie ustawienia pod założonym na wstępie kątem, stosuje się dodatkowe zastrzały , dodaje ścianki lub tworzy konstrukcję skrzynkową. Przykładowo, jeżeli dołożysz za pionowymi profilami ściankę jak na zdjęciu które zamieścił ursus_arctos w tym wątku to nie będą się one chwiały na boki.

: 09 sie 2014, 21:56
autor: piach25
dance1 pisze: Pokaż projekt, swoje pomysły, itd.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Planuje wpasować śrubę kulową oraz łoże umieścić na prowadnicach liniowych

: 09 sie 2014, 22:40
autor: diodas1
No i świetnie. Żeby podstawa nie miała możliwości z prostokątnej deformować się do kształtu rombu, dobrze byłoby przykręcić do niej od spodu podłogę. Podobnie pomogłaby w usztywnieniu pionowych kolumn przykręcona do nich tylna ścianka oraz ściany boczne pełne lub zastrzały między kolumnami a podstawą. Mocując prowadnice oraz ułożyskowanie śrub zostaw sobie możliwość drobnych regulacji żeby była szansa na precyzyjne ustawienie równoległości tych elementów w każdej osi oraz kątów prostych między osiami.

: 09 sie 2014, 23:29
autor: michalrem
To chyba nieodpowiedni dział na ten tamat. Należy go przeniesć do "frezarka-konstrukcja metalowa"
Pozatym jeśli idzie o sztywność to zdecydowanie wszystko wzmocnić. Przy budowie mojej też wydawało mi się, że wystarczy, a potem dokładałem zastzały do bramy.
Napisz coś więcej do czego to ma być. Jakie pole robocze, napędy elektronika, wrzeciono...

: 10 sie 2014, 21:45
autor: piach25
Po przemyśleniu i uświadomieniu sobie że dla kogoś kto robi to pierwszy raz zasięgnąłem porady specjalistów i na chwile obecną skorygowałem swój projekt .Zastosowałem podłogę z blachy 15mm do usztywnienia profili orientacyjnie została skręcona

Obrazek

Obrazek

Obrazek