ile może kosztować zrobienie takiej frezarki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pawlak42
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 28 wrz 2012, 14:46
Lokalizacja: świdwin

ile może kosztować zrobienie takiej frezarki

#1

Post napisał: pawlak42 » 29 sie 2014, 11:27

Dzień dobry,

Patrząc na ceny usług frezowania i czas realizacji coraz bardziej na poważnie zaczynam myśleć o budowie własnej frezarki.
Frezować na niech chciałbym elementy ze sklejki, czasem płyty wiórowej i plexi.
Nie służyłaby raczej do masowej produkcji tylko do robienia prototypów - nie czarujmy się, na pewno frezarką za paredziesiąt tysięcy będzie wszystko szło szybciej i taniej.

W internecie znalazłem takie coś: http://buildyourcnc.com/blackFoot48v40.aspx
Ile mogłaby kosztować realizacja takiej frezarki?
mniej - więcej?

mam MAKITA RT0700CX2J i na rzie chyba jej uzyje - fajnie będzie sie mocowało itd.
Czy taka konstrukcja wystarczyłaby do rozkroju sklejki 18mm??? - bo mam frezarke 1200W może by dała rade.

Czy napęd łańcuszkowy jest lepszy czy gorszy od srubowego(tańszy czy droższy) i czy śrobowy w ogóle można by było uzyć do napędu bramy czy to za duża długośc stołu?

Dzięki za odpowiedź.



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 29 sie 2014, 12:53

Ten projekt będzie BARDZO drogi w realizacji - mnóstwo udziwnionych elementów. Polecam projekty kol. "oprawcy", temat "wypasiony drewniak" czy nawet moją konstrukcję sprzed 3 lat - tam są maszyny godne uwagi.

System jezdny - przy dostępności tanich chińskich podzespołów nie ma sensu bawić się w klecenie wózków na łożyskach tocznych - kup wałki podparte fi20 i łożyska do nich - poniżej 1000zł będzie porządny system ruchu, bez dziadostwa i z prostym montażem.

Napęd: jeżeli nie jest wymagana duża sztywność, zastosuj napęd pasowy - przy odpowiednio mocnych pasach na pewno się sprawdzi. Dla zakresu ruchu ~1m pas HTD 5M szerokości 15mm powinien wystarczyć - do napędu bramy należy zastosować 2 pasy/śruby/łańcuchy aby uniknąć przekoszeń. Na oś Z daj śrubę trapezową - nie będzie problemu z opadaniem wrzeciona po odłączeniu zasilania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”