Strona 1 z 1

Projekt frezarki kolumnowej 150x150x100.

: 04 maja 2014, 22:10
autor: kubelek
Witam, mam na imię Krystian, od dłuższego czasu przeglądam forum.

To będzie już moja druga konstrukcja, pierwsza maszynka nie była przemyślana/zaplanowana, jednak mimo to zdobyłem jakieś doświadczenie dotyczące sterowania taką maszynką. Niektóre elementy mam zamiar wycinać na obecnej frezarce.



Założenia konstrukcyjne:

*Pole robocze 150x150x100 (co do Z nie mam jeszcze pewności )

*Materiał użyty do budowy, płyta wiórowa o grubości 18mm miejscami 3x

*Prowadnice, wałki liniowe fi20 wiszące wraz z łożyskami (obudowy do łożysk mam zamiar wykonać samodzielnie w celu minimalizacji kosztów)

*Mam zamiar tym obrabiać elementy sklejki laminatu i grawerować aluminium

*Sterowanie niebieski chińczyk + linuxCNC

*Silniki krokowe 3Nm

*Śruba trapezowa 12x3 i po dwie nakrętki na oś

Frezarka ma być wykonana tanim kosztem,więc nie spodziewam się dużej dokładności.

Czekam na konstruktywną krytykę

Obrazek Obrazek

ObrazekObrazek

Obrazek [ Dodano: 2014-05-05, 20:24 ]

Widzę że w temacie cisza ale nie szkodzi.

Dziś zrobiłem oś Y i X, jak na razie nie do końca zostały ustawione to dopiero jak wszystkie elementy będą ze sobą pasować. Muszę przyznać że na wałkach i łożyskach wszystko przesuwa się gładko na całej długości, nie tak jak to ma miejsce w pierwszej frezarce gdzie zostały użyte prowadnice szufladowe. Oto zdjęcia niestety robione telefonem i filmik z wycinania elementów, radzę ściszyć :mrgreen:

ObrazekObrazek

Obrazek


[youtube] http://youtu.be/HejBefUg5M0 [/youtube]

: 06 maja 2014, 00:02
autor: NFZ
Sympatyczna kolumnówka się szykuje.
Drobna rada, daj mniejsze silniki(no może że mają przyszłościowo być użyte w innej maszynce), a zaoszczędzone pieniądze przeznacz na coś przyzwoitszego niż wiórówka (jeśli przy drewnopochodnych materiałach się upierasz to jakaś sklejka - a od biedy płyta OSB ew. MDF).

: 06 maja 2014, 01:15
autor: ezbig
Praktycznie już to zrobiłeś, więc co tu krytykować.

Osie X i Y są zrobione konkretnie, ale dużo sztywności tracisz na Z-ce. Twój układ jest popularny, bo kompaktowy. Ja bym dał prowadnice na osi Z, a łożyska na korpusie, czyli powielił to pudełko co masz w stoliku (chyba oś X jak się nie mylę).

: 06 maja 2014, 10:20
autor: kubelek
Co do silników to mają być przyszłościowe do być może jakiejś metalowej, w sumie mam większe możliwości wykonania metalowej konstrukcji niż drewnianej, ale jakoś tak mam sentyment do drewna :mrgreen:

Co do osi Z to racja żeby zastosować rozwiązanie z pozostałych osi (bardziej solidniejsze się wydaje). Brama ma zostać jeszcze wzmocniona, ale najpierw zobaczę jak to się spisuję przy frezowaniu jak coś do dołożę trochę mięsa, chyba że będzie w miarę optymalnie.

: 15 cze 2014, 12:49
autor: kubelek
Długo nie dodawałem postów gdyż czas mnie gonił aby zdążyć z ukończeniem prac gdyż frezarkę chciałem zabrać do szkoły jako projekt na zaj. techniczne, silniki są tymczasowe chyba 0.5-0.7 Nm jak frezarka zostanie przywieziona ze szkoły zostanie jeszcze usztywniona i zostaną zamontowane silniki docelowe.



Obrazek

: 26 cze 2014, 12:59
autor: kubelek
Drewniaczek działa. Testowo coś tam rysowałem lecz nadal nie mam wrzeciona i pomysłu na niego
czy możecie mi pomóc w wyborze wrzeciona do kupienia lub pomóc przy jego budowie w każdym razie coś na ER11 myślałem też o zastosowaniu takiego silnika do napędu http://allegro.pl/silnik-bezszczotkowy- ... 22790.html lecz nie wiem czy to dobry pomysł . Wrzeciono KRESS (itp multi szlifierki odpadają ) . Za pomoc serdecznie dziękuje i pozdrawiam

: 26 cze 2014, 16:46
autor: smouki
mam takie wrzecionoz ER11, z takim silniczkiem, temat jest na forum, szukaj "mini wrzeciono"

[ Dodano: 2014-06-26, 16:51 ]