budowa pierwszej prostej frezarki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pablo267
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:02
Lokalizacja: okolice krk

budowa pierwszej prostej frezarki

#1

Post napisał: pablo267 » 28 sty 2014, 12:18

Witam wszystkich nazywam się Paweł i czytam to forum od dłuższego czasu:) Wasze konstrukcje są piękne i dlatego też chciałbym zbudować swoją co do mechaniki myślę ze na forum jest wszystko ładnie opisane i pokazane jedyne z czym miałbym problem to elektronika w sensie sterownik i silniki krokowe nie mam zielonego pojęcia jakie.. cnc miało by mi służyć do frezowania w plexy i ewentualnie wycinania cyfr i liter w sklejce 4mm. Na allegro znalazłem np coś takiego http://allegro.pl/silnik-krokowy-28byj- ... 27734.html to tylko pierwsza lepsza TANIA aukcja bo wiadomo budżet nie duży są też same silniki krokowe np http://allegro.pl/silnik-krokowy-stp-42 ... 95848.html takie ale co ze sterowaniem? prędkość silników nie musi być jakaś powalająca. Czytałem też o możliwości zrobienia samemu sterownika pod silnik krokowy ale tez nie znalazłem konkretnego schematu bo wiadomo silniczki są różne. Jestem zdecydowany na budowę i gdyby ktoś mógł mi doradzić i pomóc byłbym bardzo wdzięczny. Z góry bardzo dziękuję



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 28 sty 2014, 12:56

Co za różnica jaki silnik weźmiesz?

Byle taki sam rodzaj (np. bipolar), i prądowo nie przekroczyło możliwości silnika.

Przykro to napisać, ale po treści posta jeszcze daleka droga przed tobą... a o robieniu sterowników nawet nie myśl.

Jak będziesz miał konstrukcję maszyny to wtedy dobierzesz silniki i do nich elektronikę - obecnie zakup nie ma żadnego sensu.


Autor tematu
pablo267
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:02
Lokalizacja: okolice krk

#3

Post napisał: pablo267 » 29 sty 2014, 10:58

na pewno długa ale każdy jakoś zaczynał prawda? zajmę się więc samą konstrukcją a potem elektronika będę informował o moich postępach jeżeli chcecie


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 29 sty 2014, 12:00

witam.
to zdecydowanie za słabe silniki.
szukaj takich na 1,5 - 2 A - jest tego na allegro od groma.
co do sterowników - poszukaj czegoś ( na tzw. początek ) na l297/l298 .
schematy są dostępne i na forum i w necie .
to stare układy i mało wydajne - ale tanie .
zresztą sporo konstrukcji na nich jakoś pracowało.
ale - rób mechanikę - a dopiero potem elektronikę .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


azdww
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 101
Rejestracja: 21 sie 2013, 14:28
Lokalizacja: mam wiedzieć

#5

Post napisał: azdww » 29 sty 2014, 20:56

Jeżeli chodzi o silniki to minimalnie 1A, z śrubą metryczną 8x2 lub trapezową 10x2 otrzymasz w miarę dobre parametry i moment obrotowy. Sam niedawno zaczynałem budowe własnej. Oczywiście myślałem że pójdę po kosztach ile się da. Niestety nie ma wyjścia i sterownik to ważna rzecz. Tanie sterowniki na l297/8 to praca bez wyboru podziału kroku. Obecnie na sterowniku zlerp mam możliwość ustawić 1/16. Materiał jaki użyłem to sklejka 15mm. Wychodzi najtaniej w proporcji do sztywności materiału. Prowadnice szufladowe, jedyny mankament to luzy po pewnym czasie i przy złym usytuowaniu. Właściwie to najważniejszą rzeczą jest kręciołek, dokładnie frezarka/wrzeciono. Tutaj bym nie oszczędzał, tak samo jak na sterownikach bo w każdej chwili można zmienić zdanie i zacząć budowe konstrukcji metalowej. Pisałem kilka tematów i zaczynałem jak Ty. Ktoś mi kiedyś powiedział "nie stać mnie na oszczędzanie". To było w 100% sensowne.

PS. usłyszałem też "apetyt rośnie w miare jedzenia". od kilku miesięcy kompletuje i zaczynam budowę drugiej, o sztywniejszej i solidniejszej konstrukcji.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 29 sty 2014, 21:14

oho nowomowa się zaczyna
najperw mechanika potem kable i inne bzdury
jezli bierzemy pod uwage maszynke edukacyjną to mozna uzyc prowadnic szufladowych i sznurka
jesli ma to działac i cos wykonywać przez dluzszy czas wtedy kupujemy walki prowdzace i chociazby paski napedowe, trapezówki sie nie nadają, nie te czasy chlopcy, ze klient sie podniecał ze maszyna w ogole chodzi, paski zebate porownywalnie cenowo do trapezowek, a dokładnośc nawrotu o wiele lepsza, co prawda za trapezowką swiadczą wielkie obciążenia osiowe, ale tu mowa o malej maszynce a nie wytaczarce do korpusów czy podnosniku śrubowym zwanym czestokroć lewarkiem.
majac poskłądaną mechanikę kupujemy sterownik wsio w jednym wasch et go, czerwony, niebiesiki czy zielony chinczyk (myslałem kiedys ze oni żółci są), krokowce conajmniej 1A i akis program sterujący chociazby demo na poczatek, tudzież emc2 na linuxie (nie każdy trawi linuxa) i zaczynamy zabawę.
sama mechanika sprawia najwiecej radochy, zwlaszcza poczatklującym ktorym doradzają nieco mniej poczatkujący - tu przesuń, tam dołóż, tu uwal, tam przykręc - komedia na całego, ale ku temu skłania sie to forum od jakiegoś czasu, więc gwoli cierpliwosci najpierw tworzymy szkic, najlepiej 2d, bo poprawki pomagajacych nienowicjuszy z conajsmniej miesiecznym stazem "doświadczenia" w budowie maszyn szybko zweryfikujązałożenia niejednego nowicjusza, wszak trzeba od czegoś zacząć, uzbroić sie w cierpliwośc i zacisnąc zęby na docinki, zwłaszcza ze na dzien dobry nie przygniotą cię kimle i inne gady jak mnie na poczatku mojej kariery na tym forum
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
pablo267
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:02
Lokalizacja: okolice krk

#7

Post napisał: pablo267 » 01 lut 2014, 12:23

Witam dziękuję za odzew na mój temat jest mi miło ze są ludzie którzy chcą pomóc:) co do cnc to myślałem o śrubie trapezowej a nie paskach czy to kiepskie rozwiązanie? pole pracy jakie chciałbym uzyskać to ok 50cm na 35cm. Chciałbym zrobić ruchomą bramę poruszającą się na 2 prowadnicach fi16 a resztę osi na fi12 czy to ma sens co o tym myślicie? czy może lepiej zrobić ruchomy stół a bramę stałą? tak jak pisałem chciałbym obrabiać plexe i ewentualnie troszkę w drzewie. Bardzo proszę o dalszą pomoc z góry ogromnie dziękuję


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 01 lut 2014, 12:48

witam.
poszukaj na forum frezarki kol. oprawcafotografii .
mniej więcej coś takiego jak szukasz.
konstrukcja sprawdzona , działające i naprawdę godna uwagi.
wałki to raczej wszędzie 16 a przy stole to i 20 nie będą za duże.
12 to naprawdę wiotkie są .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
pablo267
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 17
Posty: 21
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:02
Lokalizacja: okolice krk

#9

Post napisał: pablo267 » 01 lut 2014, 13:12

kurcze jakoś nie mogę zlokalizować frezarki Pana oprawcafotografii :( przeglądam różne projekty coś może sklecę na razie chcę zaplanować mniej więcej co chcę zrobić gdyż nie potrafię jeszcze rysować projektów w 3D. Będę się bawił z konstrukcją dotąd aż zda egzamin:) powiedzcie mi jak mocuje się śrubę trapezową? w jakieś łożysko na końcu się wkłada? a pod serwo? szlifuje się ja lub stosuje jakaś redukcję? Przepraszam jeżeli dla kogoś moje pytania zdają sie być banalne ale zaczynam praktycznie od 0 także proszę o wyrozumiałość.


Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: Wojteo CK » 01 lut 2014, 14:21

https://www.cnc.info.pl/topics58/400x30 ... t18537.htm

Pewnie o tą maszynkę chodzi :)

Śrubę napędową podpierasz na końcu poprzez łożysko w jakiejś obudowie. Podparcie z jednej strony jest najtańszą opcją. Lepiej jest podeprzeć po obu stronach śruby.

Drewniak chcesz zbudować i dać do tego serwa? :shock: Czy chodzi Ci o silniki krokowe? Jak kolwiek by nie było śrubę łączysz z silnikiem poprzez sprzęgło( kłowe najlepiej - http://allegro.pl/sprzeglo-klowe-cnc-6- ... 79908.html) albo przez pasek( wymaga zastosowania koła zębatego na silniku i na śrubie).

Generalni na Twoje pytania jest mnóstwo odpowiedzi na forum :)
Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”