Projekt frezarki drewnianej od deski do deski

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
futrzak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2015, 21:01
Lokalizacja: Polska

Projekt frezarki drewnianej od deski do deski

#1

Post napisał: futrzak » 21 maja 2015, 21:06

Czy podzieliłby się ktoś projektem frezarki jakieś niewielkiej do frezowania drewna/sklejki o polu roboczym do arkuszu A3, chyba że już gdzieś jest na forum (etapy wykonywania od początku do końca).



Tagi:


Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#2

Post napisał: Foxik20 » 21 maja 2015, 23:32

Na forum jestem od niedawna, lecz obserwuję wiele tematów od dłuższego czasu. Co mogę powiedzieć? Aby znaleźć odpowiadającą nam konstrukcję wystarczy poświęcić dwie-trzy godzinki w odpowiednim dziale przeglądając tematy.
Mówię to z własnego doświadczenia, bo tak właśnie znalazłem inspiracje do budowy swojej obrabiarki. Mało tego, oglądając konstrukcje innych użytkowników można natknąć się na jakieś ciekawe rozwiązania.

Jaki wniosek? Tobie rownież polecam takie wyjście, bo będziesz mógł 'znaleźć' taką konstrukcję, która odpowiada Tobie w jak największym stopniu, zarówno możliwości manualnych jak i materiałów, które masz na stanie ;)

Pozdrawiam


Autor tematu
futrzak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2015, 21:01
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: futrzak » 22 maja 2015, 13:50

Czy taki zestaw warty jest uwagi? http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-3-cnc ... -1-13.html Czy lepiej kupić sobie wszystko osobno pokupować oraz mam pytanie, co będzie najlepsze do budowy - sklejka, płyta wiórowa, mdf?

EDIT: A polecicie jakieś książki do projektowania frezarek amatorskich?

Awatar użytkownika

kostek324
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 126
Rejestracja: 07 mar 2010, 18:47
Lokalizacja: Bielsk P

#4

Post napisał: kostek324 » 22 maja 2015, 16:29

futrzak pisze:Czy taki zestaw warty jest uwagi?
Myślę, że nie. Zasilacz 36v czyli nie osiągniesz maks z silników. Ja zawsze polecam sterownik ZELRP, miałem i polecam. Silniczki świstają aż miło, po za tym polski producent. Nie wiem, dlaczego mało konstrukcji jest opartych o tę płyte. Zdrów :grin:


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: ak47 » 22 maja 2015, 19:47

Bo jest mało popularny. Ludzie albo kupują chińskie TB i narzekają a za co nie działa. Zamiast dać raz 4 stówki i mieć zarówno możliwość rozmowy z twórcą gdyby coś było niejasnego jak i sterownik który sobie znakomicie radzi. Ja sam kupiłem Zelrp'a i polecam innym. Znakomity sterownik. Choć przyznaję że nie jestem nie wiadomo jakim znawcą. Książek o projektowaniu frezarek amatorskich nie spotkałem. Czytaj forum. Nic więcej nie trzeba.


dolph
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 16 cze 2009, 00:01
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

#6

Post napisał: dolph » 22 maja 2015, 20:38

Zrobiłem wszystko co mogłem ;)

https://www.cnc.info.pl/topics58/video- ... t52556.htm

Więcej już pokazać i dać na tacy nie można :)

Tylko kupić elementy i zabrać się do pracy!
Pozdrawiam
Jarek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 22 maja 2015, 20:47

kostek324 pisze:Ja zawsze polecam sterownik ZELRP, miałem i polecam
a ja polecam sterowanko po ethernecie i albo hybrydki albo serwa, polecanie czegokolwiek nalezy sprawdzić do konkretnego rozwiązania, nie ma czegoś do wszystkiego, są zadane parametry i do nich nalezy się odnosić.
byle jaka maszynka za byle jakie pieniądze to owszem można zauwazyc ze to i tamto zdaje egzamin bo działa poprawnie, jednak szczyty marzeń kosztuja i to niemało, raczej trzeba sie tu liczyc z kompromisem.
a budowa maszynki jaka by nie była - nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, kwestia czasem pokonać swego lenia umyslowego.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

kostek324
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 126
Rejestracja: 07 mar 2010, 18:47
Lokalizacja: Bielsk P

#8

Post napisał: kostek324 » 23 maja 2015, 07:51

O czym ty piszesz? Kolega chce zbudować ploterek do lekkiego frezowania o małym polu roboczym, zapewne hobbystycznie, a ty proponujesz sterowanie za 6-10k ? Przecież to drewniak do zadań amatorskich, zauważ, że wcześniej ludzie składali maszynki na dużo gorszym osprzęcie i dorabiali się na nich większych i lepszych. Teraz już powoli standardem robi się serwo, kulówki i prowadnice szynowe. Kurde, przecież to hobby... :roll: Ja miałem sterownik zelrpa i łatwość podłączenia oraz brak zbędnych kabli jest dużym plusem. Czy ty montowałeś w swoich maszynkach serwa? Z tego co pamiętam to chyba wszędzie były krokówki? Jeżeli się mylę to z góry przepraszam :grin:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 23 maja 2015, 10:00

czytaj ze zrozumieniem

wkłądam czasem krokowce, czasem serwa a czasem hybrydki.
dzisiejszy amator to nie ten sam amator co 10 lat temu, bo masz na allegro chociazby duzo rupieci z demontazu, lub powszechne chinskie sterowniki za pare zł.
ale pisząc "ja zawsze polecam" twierdzisz ze jest to najlepsze rozwiązanie, pytanie tylko dla kogo? dla kogos kto nie ma zadnej kasy i chce zbudowac maszynkę z niczego czy dla kogos kto ma trochę odłozonej kasy i chce zbudowac coś lepszego? przy tych troche lepszych wyłozenie 2- 3 tys na elektronike do drewniaka to nie taki znowu szok, drewniak nie musi byc zrobiony z niczego, moze mieć prowadnice podparte i śruby TOCZNE i chociazby serwa dc na sterownikach Whale , przykłądów daleko szukac nie trzeba, wystarczy zerknąc na cnc zone gdzie powszechnie ludziki robią cuda ze sklejki czy mdfu ładując do tego profi rozwiązania techniki liniowej i napędowej.

poza tym, niewielka maszyna do drewna o formacie A3 może kosztować duzo więcej niż maszynka z niczego do zabawy we frezowanie - autor nie okreslił warunków brzegowych, czyli jakośc frezowania, wydajnośc itd, więc nie mozna od razu zakłądać ze szuka zabawki do nauki
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
futrzak
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 21 maja 2015, 21:01
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: futrzak » 23 maja 2015, 11:55

No trochę nie sprecyzowałem moich założeń, ale kostek324 trafił w sedno. Chciałbym zbudować frezarkę do lekkiego frezowania o maksymalnie polu około 0,5x0,5m. Jako wrzeciono chciałbym użyć Makitę RT0700CX2J. Nie chciałbym wywalać nie wiadomo jak dużej kasy (8-10tys), ale chciałbym żeby to miało ręce i nogi za nie wielką kasę. Spodobał mi się projekt Pana Jarka, tylko że oprzyrządowanie ma tam dla mnie trochę za drogie. Jakbyście wskazali mi jakieś tańsze zamienniki to by było ekstra. Jakieś śruby, czy wałki to myślę że bym załatwił jakieś toczone przez majstrów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”