Strona 1 z 2

Frezarka 500x500x250mm

: 10 cze 2013, 19:59
autor: angorek
Witam
Jestem zalogowany już jakiś czas ale dopiero od teraz zacząłem się przymierzać się do budowy mojej pierwszej frezarki. Miała by mieć 4 osie, X,Y,Z i jedną obrotową jak na tokarce, i służyć do obróbki głównie żywicy (głownie poliestrowej), polistyrenu (hips) sklejek do 5mm, pcb oraz sporadycznie miękkie aluminium. Na budowę chciałbym przeznaczyć do 2000zł nie wliczając w to wrzeciona. (im mniej tym lepiej :) . Podstawowe założenia :
- Silniki 1.9Nm
- płyta główna ssk-mb2
-sterownik ssk-b02
-wrzeciono Kress 1050, niewiele droższy od 800 a moc zawsze się przyda jakbym kiedyś budował coś większego.
-wałki 16mm podparte
-"centrala" Dell gx280 który już mam

Co do konstrukcji to nie mogę się zdecydować. Priorytetem jest ruchoma brama aby można było ją umieścić w zamkniętej obudowie ponieważ ma stać w pokoju. Rozważam dwie konstrukcje Joe`s cnc oraz momus cnc. Ta ostatnia podoba mi się najbardziej. Samą frezarkę budował bym na osobnym biurku z blatem wzmocnionym arkuszem sklejki.

Proszę o nakierowanie mnie na dobry kurs :mrgreen: wszelkie porady mile widziane :cool:

Dziękuję i pozdrawiam

: 29 lip 2013, 20:00
autor: angorek
Witam
Znalazłem trochę czasu i wyskrobałem sobie model 3D jakby to miało mniej więcej wyglądać. Całość ze sklejki 18mm, wałki nie podparte 16mm, napęd 2Nm. Frezarka ta ma być pomocą do zrobienia drugiej, większej i ma za zadanie wykonanie podpór pod wałki, mocowań nakrętek itd. Wymiary : 60x60cm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Będzie coś z tego ?
Mam jeszcze kilka pytań dotyczących napędu. zdecydowałem się na śruby trapezowe 12x3. I teraz nasuwa się kwestia jak je osadzić. Czy mogę zamontować łożyska bezpośrednio w sklejce ? Jak to ma wyglądać od strony silnika, śruba stoczona do rdzenia od łożyska do sprzęgła ? Szukam również jakiegoś taniego rozwiązania do montażu nakrętek napędowych, jak już wspomniałem ma ona tylko pomóc w budowaniu większej, więc trwałość odchodzi na bok. Proszę od odpowiedź.
Edit :
Co sądzicie na temat tego zestawu ? http://www.cncprofi.com/zestaw-nr-2-cnc ... 5pr8ce9ke4
Pozdrawiam

: 29 lip 2013, 21:46
autor: noel20
Odnośnie zestawu to nie pomogę, ale jak dobrze przypominam ktoś z forum go kupił i był zadowolony.

Budowanie jednej frezarki żeby zbudować drugą wg mnie nie jest najlepszym pomysłem. Wierz mi, że to kuuupa roboty. Lepiej zlecić części które muszą być wykonane dokładnie dla kogoś z dobrą maszyną. (Nie żebym szukał roboty. Nie mam dobrej maszyny). Tą pierwszą z obrazka nie zrobisz dostatecznie precyzyjnie detali, żeby druga wyszła dobra.

Odnośnie konstrukcji.
Tu będzie się giąć. I to pewnie dość mocno:
Obrazek

Konstrukcja momus cnc jest na pewno dobra, ale potrzeba niektóre elementy wykonać bardzo precyzyjnie, żeby się w ogóle dało ją złożyć i skomplikowana jest. Będzie dużo skręcania, choć ładnie wygląda. I ma napęd na paskach bez przełożenia. Właśnie swoją chciałem tak zrobić i dokładam przekładnię, bo rozdzielczość jest nieakceptowalna.

Nie mam doświadczenia, ale wszyscy piszą, że do alu 16 wałki wiszące nie są wystarczające.


Tu jest za mały rozstaw łożysk nawet jakbyś po obu stronach bramy zastosował śruby:
Obrazek
Brama będzie się chybotać przód-tył. Nie mówiąc o przekosach z użyciem jednej śruby na środku. Ta dolna belka musi być zdecydowanie grubsza.

Łożyska od śrub napędowych myślę, że dałoby się w sklejce osadzić na wcisk, ale możesz użyć wsporników końcowych shf i w nie wsadzić łożyska.
Łożyska od wałków też można we wspornikach wałków osadzić, tylko trzeba byłoby rozwiercić na odpowiedni rozmiar, ale wtedy nie wyjdzie taniej niż łożysko w obudowie. Możesz ewentualnie próbować złączyć dwa kawałki sklejki wkrętami. Pomiędzy nimi przed dociśnięciem wsadź jakąś blaszkę np z puszki od piwa, kup wiertło do drewna o odpowiednim rozmiarze i wywierć otwór na łożysko liniowe. Rozkręć, wsadź w połówki łożysko i skręć już bez blaszki. Będzie ściśnięte. A drewno do drewna przykręcić to już pryszcz. Tylko z ręki nie masz nawet co wiercić, bo zawsze będzie krzywo.

: 29 lip 2013, 22:19
autor: zacharius
zastanowił bym się na poważnie nad tymi śrubami 12x3 o ile 12 jeszcze ok to to 3 to nie będzie dobrze. wprowadza ułamki nieskończone przy obliczeniach ilości kroków na milimetr

: 29 lip 2013, 23:37
autor: ursus_arctos
Nie przesadzajmy z tą nieskończonością. 0.333333 i już masz dokładność w mikrometrach na metr. Jako ciekawostkę dodam, że śruba 5mm też wprowadza ułamki nieskończone - w zapisie binarnym 0.2 nie ma reprezentacji :>

: 30 lip 2013, 07:03
autor: noel20
A czy obecne programy takie jak mach czy linux nie radzą sobie z tym? Błąd wraz z czasem pracy się kumuluje?

: 30 lip 2013, 08:51
autor: zacharius
niejeden już miał schody na śrubach x3.
Ursus - tu nie chodzi o reprezentacje, załóżmy masz 200kroków na obrót a śruba jest x5 to wtedy masz 200/5= 40 kroków na milimetr czyli 40 impulsów sygnału STEP na milimetr
a jak masz śrubę x3 to 200/3=66,66666666666666 itp. i co to jest 0,6 impulsa? jak to ma wygenerować?
no i później w związku z tym zaczynają się pytania dlaczego maszyna nie trzyma wymiaru.
jedyny niemal że sposób to obejść to zastosować przekładnię silnik-śruba o odpowiednim przełożeniu co też jest zabawa w ciuciubabkę.

Noel - w związku z powyższym - jak ma zaradzić program na te 0,6 impulsa?
nie wiem czy to jest jakoś rozwiązywane ale to co przychodzi do głowy to zaokrąglić.
jedynie to "skorygować" ścieżkę narzędzia do poziomu +- cały impuls, niby niedużo ~+-0,015mm ale jak się skumuluje to co? powiedzmy mamy prostokąt i z jednej jego strony zrobi w - a z drugiej w + to mamy już 0,03 na samych obliczeniach plus do tego dochodzi niedokładność mechaniczna która zazwyczaj jest większa jak 0,03 i ostatecznie detal jest do kosza albo do obróbki pilnikiem

: 30 lip 2013, 09:42
autor: noel20
Pytałem bo może wiesz z praktyki co się dzieje w takich przypadkach na różnych sterowaniach gdy program ma właśnie takie rzeczy do liczenia. Czy to jednak jakoś działa czy jednak wszystkie programy się gubią. Pytam o stronę praktyczną - z doświadczenia.
Bo jeśli zawsze na przykład będzie zaokrąglał w górę to w końcu wymiar ostro poleci.

: 30 lip 2013, 10:57
autor: zacharius
dokładnie nie wiem jak obecne programy (mach, linuxcnc, pikocnc i tym podobne) radzą sobie z tym ułamkiem może ci co grzebali w tym na tyle głęboko się wypowiedzą. Wolę jednak nie sprawdzać organoleptycznie tych rzeczy i od razu zastosować pewniejsze rozwiązanie. na szczęście wybór jest i dostawców też nie brakuje.

: 30 lip 2013, 11:21
autor: ursus_arctos
Ten błąd nie ma prawa się kumulować. Żaden szanujący się programista nie napisałby tego tak, żeby mogło. Znam dwie opcje realizacji generowania sygnałów STEP i żadna z nich nie zawiera zaokrąglania ani nie pozwala na kumulację błędu.

Co do 0.6 impulsu - w którąś stronę trzeba zaokrąglić, ale to jest normalne. Jak robisz łuk, to przecież po drodze są prawie same niewymierne współrzędne, a jakoś da się go wykonać. Co więcej, jak zrobisz 1/8 koła, to masz niewymierny wymiar w jednej osi (√2).