Pierwszy projekt, długie Z

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 45
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#91

Post napisał: Huberttt » 16 kwie 2013, 22:52

OK, rozumiem. Proporcję tej obudowy są lekko inne niż narysowałeś bo od łożyska do powierzchni mocującej jest mniej niż 10mm (przy 20mm prowadnicy). Na górze i dole mniej więcej tyle samo.

Była w tym wątku przez chwilę dyskusja o tym. Przy nacisku jak narysowałeś łożysko opiera się w pełni na prowadnicy. Jak damy wałek od dołu to przy postoju jest nacisk w dół ale przy ruchu na jednym z łożysk jest siła działająca "wyrywająco" w miejscu łożyska gdzie jest "dziura". Oczywiście to trochę dywagacje teoretyczne ale ja jestem za kiepski aby to policzyć :(. No i też inaczej w alu by było a inaczej będzie w sklejce gdzie kto wie czy się nie wyrobi... się okaże i na pewno napiszę o tym :grin:



Tagi:


Autor tematu
Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 45
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#92

Post napisał: Huberttt » 09 maja 2013, 23:29

Mało czasu kruca bomba, mało czasu :mrgreen:
Z budową maszyny wygrywa (nie)stety ogród.

Stół z częścią kratownicy gotowy i przykręciłem wałki. Boki zrobione w 100%, fragment belki tylko przykręcony ściskiem na chwilę. Ale wygląda już nieźle :!: Stwierdziłem, że chyba tytuł wątku zmienię na sklejkowy gigant lub monstrum :shock:

Obrazek

Byłem ciekaw jak lekko/ciężko przesuwa się brama. Wydaje mi się, że jest git wziąwszy pod uwagę masę bramy... ale to odczucie laika bo nie sprawdzałem na innych maszynach, jak sądzicie (coś na filmie chyba widać...)?
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#93

Post napisał: Zienek » 10 maja 2013, 08:30

Jak na przesuwanie ok 40 kg, to jest bardzo dobrze.


Autor tematu
Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 45
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#94

Post napisał: Huberttt » 13 maja 2013, 22:41

Poskładałem już X i Z zaawansowany jest - zdjęcia wkrótce.

Ale mam zagwózdkę... Napęd osi Z to śruba trapezowa 16/4 i nakrętka brązowa z kołnierzem. Całość od góry idąc za silnikiem: sprzęgło, nakrętka dociskająca, podkładka, łożysko skośne dwurzędowe, klocek sklejki (do niego ww. nakrętka dociska łożysko) dalej po drodze nakrętka z kołnierzem zamocowana do klocka sklejki i dalej na końcu śruby bloczek sklejki, łożysko zwykłe, podkładka i nakrętka dociskająca.

Czytałem tu trochę o kasowaniu luzu na nakrętkach przy śrubach trapezowych ale... ja nie wyczuwam żadnego luzu na tej nakrętce... na boki trochę się buja (tu będzie ustabilizowana dokręceniem do formatki) ale góra/dół ani drgnie... Przynajmniej nie czuję w ręku - dokładność 0,1mm to marzenie a 1mm bym przecież wyczuł. Myślicie, że można zignorować temat czy coś powinienem jednak zastosować?

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#95

Post napisał: ursus_arctos » 13 maja 2013, 23:39

To zależy od 2 rzeczy: jakiej długości śruba i jakie planujesz obroty. Śruba jest raczej długa ("długie Z"), więc zostaje pytanie o obroty. Przy obrotach rzędu 600rpm powinno być ok, powyżej 1000 luz promieniowy może dawać bardzo "ciekawe" efekty, zwłaszcza akustyczne.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#96

Post napisał: Zienek » 14 maja 2013, 08:52

W związku, że to Z, to ciężar osi i wrzeciona będzie Ci kasował luz z aftamata.
Jak maszyna będzie zarabiać, to zmienisz na kulową.


Autor tematu
Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 45
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#97

Post napisał: Huberttt » 14 maja 2013, 09:01

Dzięki koledzy - pomógł x2 :cool:

Zatem pomijam na razie kasowanie luzu na Z. Śruba cała ma 500mm.

Obroty... no i tu szykuje się być może niespodzianka. Maszyna była planowana głównie do drewna więc tu prędkości szalonych nie przewiduję. Ale być może będzie frezowanie otworów głębokości 35mm w piance polietylenowej a tu aż się prosi o prędkości dużo większe.


Autor tematu
Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 45
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#98

Post napisał: Huberttt » 21 maja 2013, 00:32

Dalsze postępy.
Oś Z w zasadzie gotowa (zdjęcia robione jeszcze przed końcem dzisiejszych prac), jeszcze "tylko" mocowanie silnika.

W osi X na etapie projektu pominąłem mocowanie silnika i koła i... teraz się to mści bo muszę pogłówkować jak tu dołożyć nowe elementy. Wniosek na przyszłość - dokładny 100% projekt.

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
Huberttt
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 45
Posty: 88
Rejestracja: 01 lut 2013, 13:55
Lokalizacja: Mazowsze

#99

Post napisał: Huberttt » 25 maja 2013, 23:45

No to idziemy dalej...

Użebrowanie blatu i wreszcie połączyłem obydwa arkusze na blat - ufff ciężkie to było :)
ObrazekObrazek

Góra Z-etki jeszcze nie przykręcona ale już gotowa.
Obrazek Obrazek

Pojawił się nowy problem, nie przemyślałem tego wcześniej :(
Nie mogę poprowadzić paska między wałkami w X bo nie mam dostępu aby przykręcić płytki mocujące pasek do krzyżaka. Chyba, że macie jakiś pomysł jak to zrobić? Można najpierw przykręcić płytki i naciągnąć kołem z lewej strony ale planowałem to koło zrobić na sztywno a naciągnąć właśnie płytkami. Chyba silnik przerzucę na górę belki albo doczepię do krzyżaka i pasek na stałe...
Obrazek


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#100

Post napisał: kak » 26 maja 2013, 16:28

To zdejmij krzyżak i najpierw przykręć pasek do krzyżaka a napinać i zdejmować pasek możesz silnikiem, jak otwory mocujące silnika przedłużysz.
Tylko dobrze by było żebyś miał możliwość wysunięcia krzyżaka z prowadnic, wtedy deska silnika musiała by być przykręcona a nie przyklejona.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”