Witam.
Chciałbym za prezentować moją konstrukcję frezarki. Może nie jest to przemyślana konstrukcja ale też nie jest całkowitą porażką. Zbudowałem ją dzięki temu forum. Założenie było tylko jedno, miało działać. No i coś tam działa. Obecnie maszyna jest w przebudowie. Wymieniam prowadnice w osi X i Y na większe z trzema wózkami zamiast jednego. Na razie zapodam kilka zdjęć jeszcze z przed pewnych modyfikacji. Czekam na wasze bicze
[youtube][/youtube]
: 18 sty 2013, 11:22
autor: Alvar4
Fajna. Mega prosta przejrzysta konstrukcja. Sztywności wielkiej nie ma ale działa i to najważniejsze. Tanie-cnc też robi takie i sprzedaje. Jaki mebel w domu pociąłeś żeby skonstruować ramę? Napisz coś o sterowniku i silniczkach.
: 18 sty 2013, 11:48
autor: dalem
Boki bramy i podstawa są zrobione z blatu kuchennego. Reszta z jakichś starych mebli. Sterowniki to SSK-B01, a płyta główna SSK-MB1. Silniczki typu STP, dwa po 1.5 A i jeden na 1.7 A, 200 kroków. Więcej parametrów nie ma podane.
: 18 sty 2013, 12:38
autor: etet100
dalem pisze:Boki bramy i podstawa są zrobione z blatu kuchennego. Reszta z jakichś starych mebli.
Czym to cięte ?
: 18 sty 2013, 23:23
autor: dalem
Czym to cięte ?
Cięte zwykłą piłą tarczową ale potem frezowany prawie każdy element.
: 19 sty 2013, 07:57
autor: etet100
dalem pisze:
Czym to cięte ?
Cięte zwykłą piłą tarczową ale potem frezowany prawie każdy element.
Czym frezowany prawie każdy element ?
: 19 sty 2013, 23:24
autor: dalem
Czym frezowany prawie każdy element ?
Frezarką CNC
Dzisiaj założyłem zmodyfikowane prowadnice na oś X. Żeby to skręcić to istny mordor ale się udało.
Prowadnice rozłożyłem na części pierwsze, dowierciłem parę otworów w listwach i zacząłem skręcać. Musiałem składać w odpowiedniej kolejności, bo inaczej się nie dało. I jak to zwykle bywa, parę razy trzeba było się wracać. W osi Y będę już wiedział co i jak.
Najpierw przykręciłem szersze listwy.
Następnie włożyłem po jednym wózku z kulkami i przykręciłem płytkę, do której będzie przykręcona oś Z.
Teraz płytka ma podparcie na prowadnicach w całym zakresie ruchu.
Tak przykręciłem nakrętkę do płytki, trochę kiczowato wyszło. Nie przemyślałem odległości w jakiej znajdują się prowadnice i śruba.
: 09 lut 2013, 23:27
autor: dalem
Witam po dłuższej nieobecności.
Maszynka już działa. Pozostały do zrobienia tylko kosmetyczne sprawy: podłączenie krańcówek, ułożenie kabli (jakoś sensownie) i osłonięcie prowadnic.
A tu filmiki z obróbki MDFu
[youtube][/youtube]
Chciałem ustawić prąd na silnikach ale coś mi to nie wychodziło. Jak silnik stał w miejscu multimetr wskazywał 1A na zakresie DC ale gdy ruszył to wskazywał 0. Natomiast na zakresie AC miernik wskazuje 0, gdy silnik się nie rusza i 0,3 A w ruchu. Może ktoś mi powiedzieć jak to zrobić?
: 09 lut 2013, 23:41
autor: ursus_arctos
To normalne zachowanie - jak silnik stoi, to prąd fazy jest stały (no, z dokładnością do tętnień PWM, ale nie powinny przekroczyć kilku % wartości średniej).
Jak silnik jedzie, to prąd fazy się odwraca, więc DC wskaże 0 (a AC zacznie pokazywać coś - zazwyczaj nic ciekawego).
Jeżeli chodzi o pytanie "jak" - mierz na DC na postoju.
PS - ale Ci wrzeciono niemiłosiernie grzechocze...
: 09 lut 2013, 23:59
autor: dalem
Wielkie dzięki. Nie byłem pewny jak się ten prąd ustawia. Prędzej ustawiłem na postoju ale myślałem, że trzeba ustawiać prąd, gdy silnik jest w ruchu. Co do tego grzechotania, to też to zauważyłem. Ta szlifierka leżała parę tygodni wyjęta z maszyny i może coś tam wpadło. Jutro się temu dokładniej przyjrzę.